ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 2. Найбільший скарб

УРОК 22. Права дитини.
Яку людину називають гідною?

Мета

  • формувати уявлення дітей про їхні права;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати патріотизм, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Відгадайте, що я зараз хочу вам подарувати. Це є в кожного. Це нічого не коштує, але дає нам так багато. Це те, без чого жодна людина не може обійтися. Від неї всім стає тепліше, її не можна купити чи взяти в борг. Вона забирає в нас лише одну мить, але залишається в пам’яті назавжди. Це...

Тож усміхнімося: це принесе нам радість, удачу. Усмішка зігріє нас своїм теплом.

(Діти вітаються словами, наприклад: “Ілонко, я дарую тобі веселу усмішку!”, “Дмитрику, я дарую тобі щиру усмішку!”)

2. Вправа “Розкажи”

 

Жевжики зупинилися біля входу до скверу імені Богдана Хмельницького, що в Чернігові, і побачили афішу. Про що вони дізналися, прочитавши її? Розкажіть (підр. с. 129, завд. 1).

  • Яка інформація на афіші була для вас новою?
  • Що вас здивувало?

3. Повідомлення теми уроку

 

Продовжуючи подорож Чернігівщиною, ми дізнаємося, які права мають діти.

4. Вправа “Поясни”

 

Як ви гадаєте, чому так говорять: “Стався до дитини, як до кращого гостя в домі”?

Перевірте себе

5. Вправа “Знайди відповідь”

  • Як ви гадаєте, що таке право?
  • Чи завжди діти мали права?
  • Які права мають діти нині? Чи в усіх країнах ці права можуть забезпечити?

Перевірте, чи правильно ви міркували, прочитавши текст (див. роздруківку “Знайди відповідь”).

  • Що нового ви дізналися з тексту?
  • Чи на всі запитання знайшли відповіді?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Вправа “Пригадай”

 

Розгляньте схему “Кожна дитина має право”. Про які права дітей згадується?


  • Поясніть, як ви розумієте кожне право.
  • Які ще права дітей ви знаєте?

7. Онлайн-вправа “Права і обов’язки”

 

Запам’ятайте — права нерозривно пов’язані з обов’язками. Важливо не лише знати свої права, а й виконувати обов’язки!

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
  • Поміркуйте, чому не може бути прав без обов’язків.

8. Фізкультхвилинка

9. Вправа “Поясни”

 

Під час шоу мильних бульбашок Максима ненароком зачепив одноліток. Хлопчик замахнувся, аби вдарити кривдника. Сформулюйте, у чому полягає провина кожного з учасників ситуації. Чи поділяєте ви думку, що кожна людина має демонструвати приклад гідної поведінки, незважаючи на обставини? (підр. с. 131, завд. 6).

10. Вправа “Пригадай”

 

Пригадайте ситуацію, коли було порушене ваше або чиєсь право на шанобливе ставлення. Розкажіть, як ви повелися, аби вийти із ситуації з честю (підр. с. 131, завд. 8).

Інформація для вчителя

Стаття 28. Кожен має право на повагу до його гідності. Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.

Запам’ятайте! Якщо порушуються права дитини, ви можете звернутися до:

  • служби у справах дітей;
  • закладу соціального захисту дітей;
  • центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
  • поліції;
  • закладу освіти.

11. Вправа “Прочитай”

 

Читаючи оповідання, порівняйте дії чорнявого і руденького хлопчиків (див. роздруківку “Прочитай”). Що вам сподобалося, а що — ні? Чому?

  • Чи можна зробити висновок, що руденький хлопчик стане гарною людиною?
  • Чи хотіли б ви брати з нього приклад? Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

12. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим був корисний для вас сьогоднішній урок?

2

Вправа “Продовжте речення”.

Сьогодні я…
Тепер я знаю…
Мені захотілося більше…



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної