ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 2. Найбільший скарб

УРОК 23. Блакитна перлина Чернігівщини.
Навіщо та як допомагати іншим?

Мета

  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати почуття прекрасного, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Махніть рукою ті, хто любить відпочивати біля річки.
Плесніть у долоні ті, хто з вас був на морі.
Встаньте ті, хто любить прогулянки лісом.
Тупніть ті, кого не лякає вітер, і хто любить гуляти у вітряну погоду.
Помахайте руками ті, хто любить, коли падає сніг.
Встаньте ті, хто допомагає безпритульним тваринкам.
Підморгніть мені ті, хто любить доглядати свійських тварин.
Підніміть руку ті, хто любить спостерігати за птахами.

  • Що об’єднує всі ці твердження? Яким словом це можна назвати?

2. Налаштування на тему уроку

Нас кличе в дорогу —
Скоріш вирушай!
В мандрівках чудових
Пізнай рідний край.
Відкрий таємниці
Для себе, мій друг.
Для тебе іскриться
І річка, і луг.

Чи готові ви продовжити нашу подорож Чернігівською областю й відкрити для себе нові цікаві місця цього регіону? Тоді вперед!

3. Вправа “Збери слово”

 

Відгадайте загадку:

Без ніг, а біжить,
Без рук, а рукава має.

Прочитайте слово за стрілочками і дізнаєтеся, яка річка протікає Чернігівською областю.


  • Спробуйте передбачити, куди мандруватимемо далі. Про що дізнаємося?
  • Пригадайте, чому слово Десна пишеться з великої літери. Наведіть приклади інших слів, які пишуться з великої букви.
  • Що об’єднує ці слова?

4. Онлайн-вправа “Водойми України”

 

Пригадайте, які ще водойми є на території України.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
  • Які водойми є поблизу вашого міста чи селища?
  • На яких водоймах ви відпочивали? Що цікавого бачили?

5. Повідомлення теми уроку

 

Разом із жевжиками вирушимо у віртуальну подорож на річку Десну. Дізнаємося, чому вона має таку назву, чим відома та які негаразди відбуваються із цією річкою.

6. Відеомандрівка «Десна»

 

Подивіться на красуню-річку з висоти.

  • Чи сподобалися вам річкові пейзажі?
  • Які емоції вони у вас викликали? Чи захотілося насправді політати над річкою? Чому?
  • А хто вже бачив Десну? Про що хочеться розповісти однокласникам та однокласницям?
  • Чи хочете ви більше дізнатися про цю річку?

7. Таблиця ЗХД

 

Що ви знаєте про Десну? Запишіть у таблицю (див. роздруківку “Таблиця ЗХД”).

  • Перегляньте відео “Десна у вишиванці…”
  • Під час перегляду заповніть другу колонку таблиці.
  • Що нового ви дізналися про Десну?
  • Яка інформація вас зацікавила?
  • Про що захотілося дізнатися більше?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Фізкультхвилинка

9. Вправа “Читай і дізнавайся”

 

Прочитайте цікаві факти про річку Десну (див. роздруківку “Читай і дізнавайся”).

  • Що нового ви дізналися?
  • Якою інформацією доповните таблицю?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Вправа “Доповни міркування”

 

Перлиною Чернігівщини здавна була притока Дніпра — річка Десна. На жаль, вона сьогодні не в найкращому стані. Учні Сосницької школи вирішили долучитися до Всеукраїнської акції “Врятуй свою річку” і обговорювали, що вони можуть зробити. Доповніть їхні міркування власними (підр. с. 132, завд. 1).

11. Перегляд відео “Розповідь про екологічні проблеми. Обміління та замулення Десни”

 

Краса і велич Десни не виключає і проблем цієї річки — це процеси обміління внаслідок проведеної в минулому широкомасштабної меліорації, вирубування лісів у її заплаві, викиди забруднених стічних вод з населених пунктів, засмічення річки тощо. Для збереження Десни необхідно чітко дотримуватися системи заходів щодо її водоохоронної зони, зберігати унікальне її різноманіття.

  • Назвіть проблеми Десни, які запам’ятали.
  • Що роблять люди, аби позбутися цих проблем?
  • Як ви гадаєте, такі проблеми можуть бути тільки в Десни?
  • Як ви можете допомогти? Чи можна уникнути таких проблем? Як саме?

12. Робота над проєктом

 

Підготуйте проєкт про очищення водойми, яка є у вашому населеному пункті (річки, джерела, озера, ставка). Обґрунтуйте доцільність вашого проєкту, відповідаючи на запитання (підр. с. 132, завд. 2).

  • Яку проблему проєкт допоможе вам розв’язати?
  • Що має бути його кінцевою метою?
  • Що саме ви робитимете, аби досягти цієї мети?
  • З яких етапів складатиметься ваш проєкт? Як ви діятимете на кожному етапі?
  • Які терміни виконання проєкту?
  • Хто за що відповідатиме?

Оцініть власний внесок у роботу над колективним проєктом (див. роздруківку “Моя робота над проєктом”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

13. Вправа “Доповни”

 

Прочитайте уривок із “Книжки про сміття” Галини Ткачук і дізнайтеся, як ми можемо разом змінити світ на краще. Доповніть текст числами-наліпками (зош. с. 62, завд. 1).

14. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • У якому унікальному куточку Чернівецької області ми сьогодні побували?
  • Що вас вразило / здивувало під час віртуальної подорожі?
  • Чи хотілося б продовжити подорож Чернівецькою областю? Чому?

15. Домашнє завдання

 

Які нові ідеї щодо дбайливого ставлення до довкілля виникли у вас після читання уривка? Що треба зробити, аби втілити їх у життя? Складіть і запишіть пам’ятку про це (зош. с. 62, завд. 2).

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної