ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Душа народу

УРОК 3. Знайомтесь: Чернівецька область.
У чому моя неповторність?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей із містами та областями України;
  • поглибити знання про Чернівецьку область;
  • навчити знаходити Чернівецьку область на мапі України;
  • ознайомити із символами Чернівецької області;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати художній та естетичний смак, любов і дбайливе ставлення до природи.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає розташування Чернівецької області на мапі України;
  • знає символи Чернівецької області;
  • знає унікальні місця Чернівецької області.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання-побажання.

Привітайте одне одного й побажайте щось таке гарне і приємне, щоб спогади про це побажання підтримували гарний настрій упродовж усього дня.

2

Вправа “Кольорові квіти”.

А зараз потрібна ваша фантазія. Уявіть, що кожен із вас може виростити подумки незвичайну квіточку. Опишіть, якого вона розміру, форми і кольору, кому ви хотіли б її подарувати. Поясніть, чому.

Методичні поради

Ця вправа допоможе дітям розвинути фантазію, налаштує на позитивні емоції. Будьте зразком для своїх учнів. Розкажіть про свою квітку. Наприклад: “Я виростила чудову різнокольорову квіточку. Вона мені нагадує веселку в небі. Дарую її всім, кому не вистачає позитиву і радісного настрою”.

2. Вправа “Слово за словом”

 

Пригадайте пригоди жевжиків, про які ми дізналися на минулому уроці. Прочитайте слова і поясніть, чи стосуються вони змісту пригод жевжиків.

ЖЕВЖОЛІТ ПІСНЯ ПОШУКИ ТАНЦІ

Підказка

3. Повідомлення теми уроку

 

До якої області завітали жевжики по новий скарб для скрині?

Наша мандрівка Україною триває. Разом із жевжиками завітаємо до Чернівецької області й дізнаємося, чим вона славиться.

4. Віртуальна подорож Чернівецькою областю

1

Робота з адміністративною мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

  • Знайдіть на мапі Чернівецьку область. У якій частині України вона розташована?
  • З якими областями вона межує?
  • Яке місто є обласним центром Чернівецької області?

Інформація для вчителя

Чернівецька область — область у південно-західній частині України. Розташована у межах Карпат, Передкарпаття (Буковинське Прикарпаття) та Покутсько-Бессарабської височини.

Область межує з Румунією на півдні та Молдовою на південному сході. На заході та північному заході — з Івано-Франківською, на півночі — з Тернопільською і Хмельницькою, а на сході — з Вінницькою областями. Це найменша за площею область України.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою (зош. с. 56, завд. 5).

  • Знайдіть на контурній мапі Чернівецьку область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр.

3

Ознайомлення із символікою області (див. роздруківку “Символіка Чернівецької області”).

  • Подивіться на герб і прапор Чернівецької області.
  • Що на них зображено? Як думаєте, що це може символізувати?

Інформація для вчителя

Герб Чернівецької області — щит характерної для західноукраїнських гербів форми (заокруглений знизу квадрат), розділений по вертикалі на дві рівні частини. У правій половині щита фрагмент герба обласного центру, міста Чернівців: срібна мурована брама і золотий лавр під нею на червоному полі. У лівій половині щита розміщено три золоті букові горішки на зеленому полі. Плід бука символізує ліси Буковини, а також урожай, достаток, щедрість, продовження роду і традицій.

Зверху щит урочисто увінчує срібний сокіл. Він засвідчує, що ця земля — слов’янська. Загалом у геральдиці сокіл символізує красу, хоробрість, розум. Навколо щита золотий (жовтий) вінок із букових гілок, з’єднаних синьо-жовтою стрічкою, що відтворює барви Державного прапора України.

Прапор. У центрі полотнища на зеленому фоні білий сокіл. Сокіл є оберегом Буковини, символом краси, хоробрості й розуму. Зелений колір символізує зелену Буковину, відродження, пробудження, волю, оновлення, радість; це символ достатку і надії. Синьо-жовті смужки не тільки підкреслюють державну приналежність Чернівецької області, а й уособлюють найбільші річки краю (бурхливий Прут і повноводий Дністер) і хлібні лани бессарабських районів області.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Перегляд відео “Варто відвідати: Чернівецька область”

ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО
  • Про які унікальні місця Чернівецької області ви дізналися? У чому їх унікальність?
  • Чи захотілося побувати в цьому краї?

6. Фізкультхвилинка “Перлина Україна”

7. Унікальні місця Чернівецької області

 

Розповідь з показом світлин (див. роздруківку “Унікальні місця Чернівецької області”).

Чернівецька область багата на мальовничі краєвиди та архітектурні пам’ятки.

Урочище Лужки з унікальним мінеральним джерелом

Це заповідна територія Вижницького національного природного парку, де можна побачити незвичайні скелі з вертикальним відшаруванням порід. У долині на берегах струмка є джерело мінеральних вод з рідкісним складом. Подібних джерел у Європі лише три. Така вода незамінна при лікуванні захворювань органів травлення. Також тут можна помилуватися невеликими, але мальовничими водоспадиками.

Зоологічний заказник “Зубровиця”

У селі Банилів-Підгірний поблизу кордону з Румунією розташований зоологічний заказник “Зубровиця”. Він був створений на початку 90-х років минулого століття з метою поселення і збереження рідкісного виду європейського зубра. Нині площа заказника сягає 27 тис. гектарів.

На території є вольєр, де в максимально вільних умовах утримуються рідкісні види представників буковинської фауни — близько 50 диких зубрів. Це найбільше поголів’я в країні. Площа вольєра становить 80 гектарів. Тут регулярно проводяться екскурсії для підтримки розвитку зеленого туризму на Буковині.

Великий Гук та буковинські водоспади

Каскад Буковинських водоспадів розташований на гірській річці Смугарів. Унікальність цього заказника полягає в тому, що на невеличкій території вирують сім великих водоспадів: Ворота, Великий Гук, Верхній Гук, Середній Гук, Нижній Гук, Ковбер і Сич. Буковинські водоспади є ландшафтним заказником.

Перевал Шурдин — осередок авторалі на серпантинах

Перевал Шурдин — найбільш високогірний автомобільний перевал в Україні. Висота 1173 метри відкриває приголомшливо краєвид на Карпати Буковини.

На під’їзді з кожного боку є понад 20 серпантиноподібних поворотів. Рух рейсових автобусів через перевал заборонили, проте влітку його переїжджають легкові автомобілі. Крім того, перевал став осередком проведення різноманітних авторалі.

Село Хрещатик зі срібною водою

В Заставнівському районі Чернівецької області розташований чи не єдиний населений пункт в Україні, де мешканці п’ють, перуть, годують худобу та миються мінеральною водою, збагаченою іонами срібла. Вода надходить із цілющого джерела Іоанна Богослова у чоловічому монастирі. Також тут відкривається надзвичайний краєвид. У селі, що на висоті 200 метрів над рівнем Дністра, немає жодної криниці. А спустившись нижче до річки, можна відвідати печери-келії, видовбані, ймовірно, ченцями ще до заснування монастиря.

  • Про які цікаві місця Чернівецької області ви дізналися?
  • Які місця захотілося відвідати?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Перегляд відео “Мандрівка Чернівцями”

  • Чи сподобалося вам місто Чернівці? Чим саме?
  • Що хотілося б побачити передусім? Про що дізнатися?
  • Що вас вразило / здивувало в архітектурі цього міста?

9. Походження назви міста

 

Припускають, що назва міста Чернівці, центру області, походить від велелюдного міста-фортеці на південних рубежах Галицької держави, що мало назву “Чернь” або “Чорне місто”. Можливо, ця назва походить від чорних дубових стін фортеці, яка була повністю зруйнована монгольським завойовником Бурундаєм, після чого жителі переселились на правий берег річки Прут.

Існує також народна легенда, за якою назва міста походить від словосполучення “чорні вівці”, бо саме в цій місцевості з давніх-давен розводили й випасали чорних овець.

10. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які таємниці відкрили для себе під час подорожі?
  • Чим вразила / здивувала вас Чернівецька область?
  • Про що розкажете своїм друзям і знайомим?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної