ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Душа народу

УРОК 5. Бути неповторним — чудово.
У чому моя неповторність?

Мета

  • пояснити дітям, у чому неповторність кожної людини;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати художній смак, любов і дбайливе ставлення до природи.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає, у чому неповторність кожної людини;
  • уміє характеризувати себе та друзів;
  • поважає однокласників та однокласниць;
  • знаходить необхідну інформацію.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Привітайте одне одного і побажайте щось таке гарне і приємне, щоб спогади про це побажання підтримували гарний настрій упродовж дня.

Налаштуйтеся на гарну роботу за допомогою руханки “Якщо ти щасливий”.

2. Аутотренінг

 

Сядьте зручно, заплющте очі й повторюйте за мною: “Я у школі, я на уроці. Я радію цьому. Увага моя зростає. Пам’ять моя міцна. Голова мислить ясно. Я хочу дізнатися нове. Я працюю із задоволенням”.

3. Аудіоказка Василя Сухомлинського “Пурпурова квітка”

Запитання після прослуховування:

  • Яка квітка народилася посеред ночі?
  • Як ви зрозуміли, чому краплина роси, що впала на троянду, теж стала пурпуровою?
  • Чого чекала троянда?
  • Чи справдилися її очікування? Чому?
  • Що пояснила троянді квітка каштану?
  • Чи погоджуєтеся ви зі словами квітки каштану?
  • Чого нас навчає це оповідання?
  • Продовжте речення: “Я зрозумів / зрозуміла, що…”.

4. Повідомлення теми уроку

 

Як у природі кожна квітка гарна по-своєму, так і кожна людина неповторна. Сьогодні ми поговоримо про неповторність людини, дізнаємося більше одне про одного та про самих себе.

5. Вправа “Поясни”

 

Прочитайте народну мудрість. Поміркуйте і поясніть, чому так кажуть.

УВЕСЬ СВІТ ПРИХОВАНИЙ У ТОБІ.

ПІЗНАЄШ СЕБЕ — ПІЗНАЄШ СВІТ.

Перевірте себе

6. Дослідницькі вправи

 

Поміркуйте, чи є у вашому класі два / дві абсолютно однакових учня / учениці? Чим усі відрізняються? А чи є серед ваших знайомих однакові люди? Чи однакові близнюки та двійнятка?

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи і попросіть виконати завдання — стати за зростом (від нижчого до вищого), за кольором волосся (від темнішого до світлішого), за кольором очей (тільки із зеленими очима), розглянути лінії на своїх долонях. Запитайте дітей, чи є у класі два / дві абсолютно однакових учня / учениці. (Якщо в класі є близнюки, розкажіть про їхні фізіологічні, психологічні відмінності).

7. Вправа “Заповніть таблицю”

 

Поміркуйте і заповніть таблицю.

Орієнтовна таблиця

Чим схожі? У чому відмінності?

люди;
діти;
школярі;
однокласники;
вчать одні й ті самі вчителі;
українці;
громадяни

хлопчики і дівчатка;
різна зовнішність; різні звички;
різні характери; різні смаки;
навчаємося по-різному; різні інтереси;
різний сімейний стан (якщо є діти, у яких немає одного з батьків або є опікуни)

У людей багато спільного, і водночас кожен із нас унікальний. Якщо гончар зробить 10000 абсолютно однакових за розміром, формою та візерунком ваз, то ціна кожної такої вази буде не надто високою. Але якщо майстер зробить оригінальну вазу неповторної краси, форми, нанесе на неї унікальний малюнок — її ціна буде набагато вищою. Кожна людина схожа на таку унікальну, особливу вазу, створену за особливим задумом. Ваша особливість є дорогоцінною, тому що не існує на світі нікого, хто повторював би вас до дрібниць.

8. Фізкультхвилинка — руханка “Тук-тук-тук”

 

9. Проведи дослідження

 

Який / яка ти? Вибери потрібне слово і підкресли його (див. роздруківку “Який / яка я?”).

  • Хто з однокласників / однокласниць підкреслив однакові слова? Та чи однакові ці діти? Чому?
  • Доберіть і впишіть потрібні слова. Можете додати свої.

Слова для довідки: школяр, школярка, син, донька, дитина, учень, учениця, брат, сестра, онук, онучка.

  • Поміркуйте і скажіть, у якій схемі ви описали свою зовнішність, а у якій — ким ви є у суспільстві.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Хмара слів

 

Розгляньте хмару слів із назвами рис характеру (зош. с. 57, завд. 1).

  • Які риси характеру притаманні вам? Обведіть їх.
  • Які ще риси ви додали б до хмари? Чому саме ці?

11. Вправа “Напиши”

 

У чому ваша неповторність? Напишіть про це (зош. с. 57, завд. 2).

12. Вправа “Оціни”

 

Оцініть свою унікальність (зош. с. 57, завд. 3).

13. Вправа “Чи правда, що…”

 

Чи правда, що…

  • …кожна людина не має нічого спільного з іншими людьми?
  • …деякі люди є особливими і неповторними?
  • …на планеті немає двох однакових людей?
  • …кожна людина у світі неповторна?
  • …ми відрізняємося лише зовнішністю?
  • …бути схожим на іншого — це круто?

14. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які таємниці відкрили для себе?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної