ТЕМА 9. Я — людина

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Душа народу

УРОК 6. Хотинська фортеця.
Що в мене спільного з моїми родичами?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей з унікальними місцями Чернівецької області;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до України, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає унікальні місця Чернівецької області.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання.

Доброго ранку травам росистим,
Доброго ранку квітам барвистим,
Доброго ранку сонечку ясному,
Доброго ранку людям усім,
Доброго ранку всьому прекрасному!

Усміхніться й подаруйте свої милі усмішки та гарний настрій одне одному.

2

Налаштування на тему уроку.

Нас кличе в дорогу —
Скоріш вирушай!
В мандрівках чудових
Пізнай рідний край.
Відкрий таємниці
Для себе, мій друг.
Для тебе іскриться
І річка, і луг.

Чи готові ви продовжити нашу подорож Чернівецькою областю і відкрити для себе нові цікаві місця цього регіону?

2. Вправа “Збери слово”

 

Прочитайте слово за стрілочками. Що у вас вийшло?


  • Пригадайте, до яких фортець, розташованих на території України, ми з вами вже здійснювали віртуальні подорожі.
  • Спробуйте передбачити, куди мандруватимемо далі. Про що дізнаємося?

3. Повідомлення теми уроку

 

Перегляд відео “Хотинська фортеця з висоти пташиного польоту”.

Сьогодні ми продовжимо мандрівку Чернівецькою областю. Побуваємо в унікальній старовинній Хотинській фортеці та і дізнаємося, чим же вона славиться.

4. Віртуальна подорож до Хотинської фортеці

 

Жевжики довідалися, що в Чернівецькій області є Хотинська фортеця. Її збудували понад 700 років тому. Нині цю історичну пам’ятку вважають одним із семи чудес України (підр. с. 122, завд. 1).

Подивіться відео й запишіть кілька фактів, які вразили вас найбільше (див. роздруківку “Хмара слів «Хотинська фортеця»”).

  • Що ви записали до хмари слів?
  • Що вас найбільше вразило / здивувало?
  • Чи захотілося побувати на території цієї фортеці?

Інформація для вчителя

Хотинська фортеця — середньовічна фортифікаційна споруда в Хотині. Вона була однією з наймогутніших у тогочасній Східній Європі, важливим оборонним і торговельним пунктом Молдавії в часи господаря Олександра Доброго.

У ХІХ ст. втратила своє стратегічне значення, і 1856 р. її позбавили статусу військового об’єкта.

12 жовтня 2000 року утворено державний історико-архітектурний заповідник “Хотинська фортеця”. За підсумками всеукраїнської акції Хотинську фортецю визнано одним із “семи чудес України”.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Вправа “Подолай шлях”

 

Пузлику треба подолати шлях до Хотинської фортеці, рухаючись по клітинках від 5 до 500, при цьому кожен наступний крок має бути більшим від попереднього на 5. Виконайте завдання, зафарбовуючи шлях різноколірними олівцями (зош. с. 58, завд. 1).

6. Фізкультхвилинка “Лариска”

 

Порухайтеся під веселу пісню.

7. Читання з позначками

 

Прочитайте цікаві факти про Хотинську фортецю (див. роздруківку “Читання з позначками”). Під час читання робіть позначки:

 — інформація відома;

 — інформація нова для мене;

 — інформація здивувала;

 — хочу більше про це дізнатися.

  • Чи була в тексті вже відома вам інформація?
  • Які факти були для вас новими?
  • Про що захотіли дізнатися більше? Чому?
  • Якими фактами доповните свою хмару слів?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Вправа “Істинне — хибне”

  • Об’єднайтесь у пари, придумайте і запишіть три твердження про Хотинську фортецю, серед яких будуть істинні й хибні.
  • Об’єднайтеся із сусідньою парою, презентуйте по черзі свої твердження та з’ясовуйте, істинні вони чи хибні.

9. Вправа “Вірю — не вірю”

 

Перевірте себе. Виконайте завдання.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

10. Математичні завдання

У Хотинській фортеці знімають історичні фільми та організовують фестивалі. Дізнавшись про це, Юрко попросив тітку Орисю поїхати з ним до Хотина. Вона працює вчителькою математики, а хлопчик захоплюється логічними задачами. В автобусі тітка запропонувала Юркові виконати завдання. Спробуйте і ви впоратися з ними (підр. с. 122, завд. 2).

1

Три подруги — Оля, Леся й Аня — розфарбували малюнки олівцями трьох кольорів: червоним, синім, зеленим. Оля розфарбувала не червоним і не синім олівцем, Аня — не синім. Яким олівцем розфарбувала свій малюнок кожна з дівчаток?

2

Накресліть 5 відрізків так, щоб кожний наступний відрізок був на 3 см коротший, ніж попередній, а довжина останнього дорівнювала 1 см. Якої довжини буде перший відрізок? А решта?

11. Вправа “Змоделюй”

 

На підлозі автобуса Юрко побачив купюри. Як має вчинити хлопчик? Змоделюйте в класі таку ситуацію (підр. с. 123, завд. 3).

12. Вправа “Оціни”

 

Оцініть своє вміння співпрацювати з однокласниками та однокласницями.

Як я вмію співпрацювати з однокласниками та однокласницями

Найкраще мені вдається…
Я ще маю попрацювати над…

13. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • У якому унікальному куточку Чернівецької області ми сьогодні побували?
  • Що вас вразило / здивувало під час віртуальної подорожі?
  • Чи хотілося б продовжити подорож Чернівецькою областю? Чому?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної