ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Хто з’їдає зелених корів?
УРОК 14. Як врятувати хліб від цвілі.
Досліджуємо разом
Мета
- сформувати уявлення про цвіль у природі;
- пояснити, у чому полягає небезпека для людини від цвілі;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію;
- знає, що таке цвіль та в чому її небезпека;
- проводить дослідження за інструктажем;
- презентує результати своїх досліджень.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Хмара слів «Цвіль»”, “Читання з позначками”;
- матеріали для дослідження: будь-який хліб, пакет із застібкою, пляшка з розпилювачем, вода.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Покажи настрій” Діти, як ви вважаєте, який у мене сьогодні настрій? Так, він гарний. А який ще буває настрій? (веселий, радісний, сумний, злий…) Як можна дізнатися, який настрій у людей, що вас оточують? (за виразом обличчя ) Покажемо, як змінюється вираз обличчя, залежно від настрою. Коли нам сумно, ми робимо так.
|
2 |
Вправа “Побажання” Побажайте одне одному щось гарне і приємне. Я бажаю вам усім бути на уроці уважними, активними, кмітливими, винахідливими, бажаю вам відчути радість і задоволення від роботи. Нехай цей урок дасть вам міцні знання та чудовий настрій. |
2. Вправа “Істинне — хибне”
|
Прочитайте твердження і з’ясуйте, які з них істинні, а які — хибні. Перетворіть хибні твердження на істинні. Рослини, тварини, гриби — це жива природа.
У природі існують корисні та небезпечні гриби.
Небезпечні гриби можна вживати у їжу невеликими порціями.
Цвіль — один із найдавніших живих організмів на Землі.
Цвіль рятує життя, але здатна й убити.
|
3. Повідомлення теми уроку
|
Спробуйте передбачити, що нового, цікавого і корисного ми з вами дізнаємося. Пропоную вам помандрувати у чарівний світ грибів і провести цікаве дослідження. |
4. Робота з коміксом
![]() ![]() |
5. Вправа “Розкодуй”
|
Скористайтеся ключем і прочитайте слово, записане в таблиці — дізнайтеся, про які гриби говорив хлопчик. ![]() Код: 3в, 3б, 4а, 1а, 2в |
6. Хмара слів “Цвіль”
|
Що ви вже знаєте про цвіль? Заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Цвіль»”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
7. Читання з позначками
|
Прочитайте цікаві факти про цвіль (див. роздруківку “Читання з позначками”). Під час читання робіть позначки: ➕ — інформація відома; ➖ — нова для мене інформація; ❗ — інформація здивувала; ❓ — хочу більше про це дізнатися. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
8. Фізкультхвилинка “Весела зарядка”
9. Проведення дослідження
![]() ![]() |
1 |
Алгоритм проведення дослідження. Матеріали та обладнання: Хліб, пакет із застібкою, вода, пляшка з розпилювачем. Хід досліду: 1. Відріжте шматочок хліба. Хліб — чудовий “ґрунт” для вирощування цвілі: вона живиться крохмалем, що міститься в борошні. 2. Злегка змочіть хліб водою, але так, щоб він не розм’як. 3. Покладіть хліб у пластиковий пакет, щільно закрийте його і залиште в темному теплому місці. Пластик збереже вологу і не дасть розповсюдитися шкідливим спорам гриба. 4. Щодня спостерігайте за зростанням цвілі. Якщо хліб на вигляд сухий, обережно відкрийте пакет і побризкайте водою. 5. Розгляньте вирощену цвіль, не відкриваючи пакета. Довідничок: Такий гриб називають білою хлібною цвіллю. Вона поширена в усьому світі й росте на фруктах і хлібі. Уживати їжу, вражену цим грибом, не можна! Аби вберегти продукти від цвілі, не зберігайте їх у поліетиленовому пакованні. Подивіться, як виконували цей дослід четвертокласники Шабської школи № 2 (учителька — Тетяна Гуркіна) |
2 |
Заповнення картки (зош., с. 10, завд. 1). ![]() ![]() |
Методичні поради
Зверніть увагу дітей, що для цього дослідження знадобиться 3-4 дні, тому картку вони будуть заповнювати протягом цього часу і в останній день дослідження. Проте саме зараз варто пояснити, що вони мають записати в картці.
Діти не тільки фіксують побачене / почуте, а й аналізують особисті вміння та якості, які допомагають виконувати роботу, відстежують свої емоції та розвивають навички самооцінювання.
Записи в зошиті діти ведуть не тільки в кінці роботи, як підсумок, а й під час виконання дослідження:
- рубрики “Мої емоції під час дослідження”, “Під час дослідження мене вразило”, “Мої відкриття” рекомендуємо заповнювати під час виконання дослідження;
- рубрики “Під час дослідження я навчився / навчилася”, “Мої висновки за результатами дослідження”, “Провести дослідження мені допомогли вміння”, “Свою роботу я оцінюю так” радимо заповнювати після виконання дослідження;
- рубрики “Під час дослідження мене вразило”, “Мої відкриття”, “Мої висновки за результатами дослідження”, “Мої емоції під час дослідження” рекомендуємо заповнювати і під час виконання, і після виконання дослідження.
10. Перегляд відео “Чим небезпечна цвіль на хлібі”
- Що нового ви дізналися про цвіль?
- Який висновок для себе зробили?
11. Вправа “Поміркуй”
1 |
Як варто зберігати продукти, аби на них не утворилася цвіль? Запишіть (зош., с. 10, завд. 2). ![]() ![]() Інформація для вчителя Як же уникнути ураження хліба цвіллю? Для цього досить зберігати вдома чистоту, дотримуватися рекомендацій щодо зберігання і використання хлібних виробів. Для профілактики утворення цвілі треба періодично мити хлібницю спеціальними засобами і ретельно висушувати. |
2 |
Лайфхак: як правильно зберігати хліб
|
12. Вправа “Розкажи”
|
Дізнайтеся більше про корисні та небезпечні гриби. Розгляньте гриби на фото. Які з них вам знайомі? Про які вам цікаво довідатися? Розкажіть (підр., с. 21, завд. 6). ![]() ![]() Інформація для вчителя Ріжки — паразитний гриб, найчастіше зустрічається на житі, але іноді на пшениці, ячмені й на дикорослих злаках. У колосках жита з’являються зовні чорно-фіолетові, всередині — білі ріжки. Вони більші за зерна і видаються з колоса. Ріжки дуже отруйні. Вживання в їжу борошна, враженого ріжками на понад 0,1 %, для людини шкідливе: з’являється хвороба — ерготизм, яку називають у народі злим корчем. Трутовик — гриб-паразит. Це багаторічний гриб, плодове тіло якого дуже тверде і з кожним роком збільшується. Гриб паразитує на гілках і стовбурах дерев. Рідше зустрічається в ґрунті. Цей висушений гриб займається від іскри і використовується при викрешуванні вогню. Також ці гриби широко застосовуються в медицині при лікуванні гепатитів С і В, як протипухлинний засіб тощо. Трутовик має кровоспинну і послаблювальну дію. Його використовують для лікування бронхо-легеневої системи, зокрема туберкульозу та астми. Він є їжею для деяких тварин. Шкода гриба трутовика полягає в тому, що він вражає дерева і призводить до їх повного засихання. Представниками одноклітинних грибів є дріжджі. Дріжджових грибів відомо близько 500 видів. Дріжджові гриби зустрічаються у природі на поверхні рослин, у нектарі квіток, на плодах, у місцях витоку соку дерев, у ґрунті. Ці мікроскопічні гриби мають одну клітину у формі кульки. З давніх часів людина використовує дріжджі для приготування хліба. Деякі дріжджові гриби використовують у пивоварінні, виноробстві та як білковий корм у тваринництві. Дріжджі швидко ростуть. Найвідоміший процес, який вони здійснюють — бродіння. Дріжджі харчуються цукром, який перетворюють на спирт. При цьому виділяється вуглекислий газ, який сприяє підніманню тіста, роблять його легким і пористим.
|
13. Онлайн-вправа “Що ми знаємо про цвіль”
|
Пригадайте, що ви запам’ятали про цвіль, і доповніть речення. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
|
14. Рефлексія
|