ТЕМА 6. Світ невідомий
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Дівчинка з темної матерії
УРОК 1. Космічна екскурсія. 
Про що ми дізнаємося протягом місяця?
Мета:
- Розповісти про те, як науковці досліджують космос;
 - збагатити активний словник дітей термінами “астрономія”, “астронавт”, “Міжнародна космічна станція”;
 - збагатити уявлення дітей про побутові умови астронавтів на борту орбітальної космічної станції;
 - активізувати пізнавальну діяльність дітей;
 - розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
 - виховувати допитливість, бажання вивчати планету Земля та космічний простір довкола неї.
 
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця знає, що вивчає наука астрономія;
 - знає, що таке Міжнародна космічна станція;
 - досліджує побут астронавтів у космосі;
 - пояснює значення слів “астрономія”, “астронавт”;
 - добирає спільнокореневі слова, будує речення;
 - з увагою сприймає усні репліки діалогу, перепитує, уточнює з огляду на ситуацію спілкування;
 - зіставляє почуте з власним досвідом;
 - дотримується правил літературної вимови у власному висловлюванні;
 - створює власне висловлення на основі почутого / побаченого / прочитаного;
 - розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
 - бере участь у діалозі на задану тематику;
 - висуває власні гіпотези.
 
Обладнання:
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
 - робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
 
- звичайний зошит;
 - роздруківки “Хмара слів «Космос»”, “Встав букви”.
 
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
| 
       1  | 
    
       Пальчикова гра “Доброго ранку” Пригадаймо наше привітання пальчиками.  | 
  
| 
       2  | 
    
       Гра “Диво єдності” Усі ви різні та водночас схожі між собою бажанням подорожувати та досліджувати. Пропоную у цьому переконатися. 
 Дійсно, у нас дружна команда. І сьогодні ми станемо учасниками космічної експедиції і опинимося на борту орбітальної космічної станції.  | 
  
2. Вправа “Збери слово”
| 
         
  | 
      
         Прочитайте слово за стрілочками. ![]() 
 
 
 Зразок: Космонавти з космодрому вирушили у далеку космічну подорож, щоб дослідити таємниці космосу.  | 
      
3. Перегляд відео “Який вигляд має космос”
| 
       
  | 
    
       А тепер сядьте зручніше. Уявіть, який великий і безмежний Всесвіт навколо нас. Запрошую вас на п’ять хвилин залишити Землю і вирушити ген-ген подалі від дому у віртуальну мандрівку просторами космосу. 
  | 
  
4. Хмара слів “Космос”
| 
       
  | 
    
     А тепер повернімося на Землю, в наш чудовий затишний рідний дім, і продовжмо вивчати космос вже тут, за своїми партами. Поміркуйте, що у космосі незвичайного, таємничого. 
 
  | 
    
5. Вправа “Розкажи”
| 
       
  | 
    
    А зараз хмари слів, які ви щойно створили, стануть вам у пригоді. Нехай кожен, користуючись своєю хмарою, поділиться з усіма своїми знаннями про космос. Поки один каже — інші уважно слухають, щоб не повторювати і доповнювати інформацію.  | 
6. Вправа “Встав букви”
| 
     
  | 
    
      Спишіть текст, вставляючи, де потрібно, пропущені букви (див. роздруківку “Встав букви”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  | 
7. Повідомлення теми місяця
| 
       
  | 
    
     Ми розпочинаємо нову тему, яка називається “Світ невідомий”. Здогадалися, у який невідомий світ ми поринемо цього місяця? Як ви гадаєте, чому тема має саме таку назву? Вивчаючи цю тему, ви: 
  | 
8. Фізкульхвилинка
| 
       
  | 
    
   Потанцюйте разом із прибульцями. Спробуйте придумати свої рухи під музику.  | 
9. Вправа “Розшифруй”
| 
       
  | 
    
     Виконайте алгоритм, зашифрований за допомогою стрілок, і прочитайте, яку назву має наука про Всесвіт (зош., с. 12, завд. 2).  
         
      Інформація для вчителя Астрономія — наука, в основі якої лежать спостереження. Вона вивчає будову, рух, розвиток небесних тіл, а також їх вплив на Землю.  | 
10. Перегляд відео “Чим цікава астрономія?”
| 
       
  | 
    
     Навіщо люди вивчають астрономію? Чим вона приваблює мільйони вчених? Переглянувши відео ви зможете отримати відповідь на ці та інші питання. 
  | 
11. Робота з сюжетною картиною
| 
     
  | 
    
       Діти та їхня вчителька вирушили на екскурсію на Міжнародну космічну станцію. Розгляньте малюнок і розкажіть про їхню підготовку до космічної мандрівки та політ (підр., с. 26–27).  
           
        
 Інформація для вчителя Міжнародна космічна станція (МКС) — створена для наукових досліджень у космосі пілотована космічна станція, розташована на навколоземній орбіті. Це один із наважливіших міжнародних космічних проєктів, найбільший штучний населений супутник Землі. Спочатку планувалося, що МКС пропрацює на орбіті до 2010 року. У 2021 році NASA заявила, що МКС продовжить роботу до 2030 року для забезпечення досліджень в орбітальній лабораторії. Саме на МКС люди можуть довго працювати — тривалість однієї експедиції складає 2–5 місяців, космонавти можуть перебувати на борту МКС протягом декількох експедицій. Міжнародна космічна станція — це науково-дослідна лабораторія, обсерваторія і космічний завод водночас. Також заплановано, що МКС стане проміжною базою для можливих польотів на Місяць, Марс та астероїди. У 2010 році МКС стала виконувати ще й комерційні, дипломатичні та освітні завдання. 
  | 
12. Перегляд відео “Астронавти показали побут на МКС”
| 
     
  | 
    
     Перегляньте відео та дізнайтеся більше про повсякденні справи космонавтів. 
  | 
13. Онлайн-вправа “На космічній станції”
| 
     
  | 
    
       Уявіть себе на екскурсії на Міжнародній космічній станції. Оберіть фрази, які промовляють космотуристи. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ | 
14. Вправа “Ланцюжок слів”
| 
     
  | 
    
       Пограйте з однокласниками та однокласницями у слова: утворіть ланцюжок із “космічних” слів. Кожне наступне слово має починатися з останньої літери попереднього (зош., с. 12, завд. 3).  
           
         | 
15. Рефлексія
        
  | 


