ТЕМА 6. Світ невідомий
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Як народжується зірка
УРОК 13. Чи далеко до сусідньої планети?
Які таємниці приховують планети?
Мета:
- Збагатити уявлення учнів про Сонячну систему;
- закріпити знання планет Сонячної системи;
- формувати уявлення про відстані між планетами Сонячної системи та космічні відстані загалом;
- дослідити, що таке масштаб і для чого він потрібен;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати цікавість до наукових знань, бажання дізнаватися більше, читати додаткову літературу.
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця знає назви планет Сонячної системи, їх ознаки, віддаленість від Сонця;
- застосовує предметні моделі, малюнки, схеми для пояснення явищ і об’єктів природи;
- розрізняє факти й судження в медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- планує послідовність технологічних операцій під час створення виробу;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- розмірковує над результатом власної діяльності та презентує його;
- знаходить, систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
- висуває власні гіпотези.
Обладнання:
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківка “Оціни”;
- для творчої роботи: аркуші формату А4, ножиці, клей, кольорові олівці, маркери, фломастери, рулетки.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Розпочнемо сьогоднішню зустріч із побажань. Наприклад: Оксанко, я бажаю тобі веселого дня! Микито, я дуже радий тебе бачити! Іринко, я хочу, щоб день у тебе був щасливим! |
2. Вправа “Фотограф”
|
Уявіть, що ви фотографи. Яку світлину сьогоднішнього ранку ви б зробили — кольорову чи чорно-білу? Чому? Що б зафіксували на своїй світлині? |
3. Вправа “Розгадай ребус”
|
Розгадайте ребуси і прочитайте слова.
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Сьогодні ми продовжуємо нашу навколопланетну подорож. На минулих уроках ми дослідили розміри об’єктів Сонячної системи та їх розташування. Пригадайте, наскільки крихітна наша Земля порівняно с Юпітером — що вже й казати про Сонце! Порівняння розмірів об’єктів Сонячної системи
А сьогодні ми дослідимо не розміри, а… відстані. Вони вражають іще сильніше! Ми вирушаємо в чергову космічну мандрівку — прокладати міжпланетні магістралі. Вперед! |
5. Вправа “Так, ні”
|
Визначте, які твердження істинні, а які — хибні.
|
6. Вправа “Наклей і підпиши”
|
Руслана розповіла своїй меншій сестрі, що навколо Сонця обертаються вісім планет. Наклейте на схемі наліпки із їх зображеннями. Підпишіть їх назви (зош., с. 17, завд. 1).
|
7. Вправа “Поміркуй”
|
Температура на Меркурії досягає +480 °C, на Марсі рідко піднімається вище 0 °C, на Юпітері вона становить близько –130 °C, а на Сатурні наближається до –170 °C. Погляньте на схему, яку ви щойно доповнювали в робочому зошиті, і поміркуйте, чому. |
8. Вправа “Довідайся”
|
Вероніка довідалася, що дистанції між космічними об’єктами величезні — у мільйони і мільярди разів більші, ніж між земними. Прочитайте, скільки саме кілометрів розділяють Сонце з кожною із планет (підр., с. 39, завд. 4).
Довідничок: Масштаб — це величина, яка показує, у скільки разів відстані на моделі відрізняються від реальних. Масштаб на карті чи плані часто позначають так: у 1 см — 5 000 км, або 1 : 500 000 000. Це означає, що 1 см на зображенні дорівнює 5 000 км (або 500 000 000 см) на місцевості. |
9. Фізкультхвилинка
|
Потанцюйте разом із прибульцями. Спробуйте придумати свої рухи під музику. |
10. Вправа “Стрічка космічних відстаней”
|
Виготовте стрічку космічних відстаней, застосувавши масштаб (підр., с. 39).
|
Методичні порадиДля виконання цієї вправи об’єднайте дітей у групи. Перед початком роботи визначте відстані від Сонця до кожної планети. Щоб дітям було зручно виміряти відстані, запропонуйте їм скористатися рулеткою. |
11. Презентація робіт
12. Вправа “Оціни”
|
Оцініть власний внесок у групову роботу зі створення “Стрічки космічних відстаней” (див. роздруківку “Оціни”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
13. Рефлексія
|
14. Домашнє завдання
|
Використовуючи різноманітні джерела, підготуйте і запишіть повідомлення про одну з планет Сонячної системи (зош., с. 17, завд. 2). |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |