ТЕМА 6. Світ невідомий
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. День народження Всесвіту
УРОК 19. Відкриваємо таємниці місячного світла.
Досліджуємо разом
Мета
- Розповісти дітям про природний супутник Землі та його особливості;
- дослідити, чому змінюються фази Місяця;
- продовжувати формувати уявлення про космічні величини та відстані;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати потребу пізнавати навколишній світ, інтерес до читання.
Очікувані результати навчання
- Учень / учениця знає назву супутника Землі;
- називає основні факти про Місяць;
- планує самостійне спостереження / експеримент;
- за допомогою підручних засобів моделює і пояснює природні явища;
- дотримується правил безпечної поведінки під час проведення дослідів;
- взаємодіє з іншими на основі спільних цілей, дотримується правил співпраці у парі, групі;
- проводить дослідження, робить висновки.
Обладнання
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- для проведення досліджень: люстерко, ліхтарик, лампа, кулька на ниточці;
- печиво з начинкою (для моделювання зміни фаз Місяця).
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
|
Один поет сказав: Вважай, ти втратив день,
Подивіться одне на одного. Усміхніться. Подумки побажайте успіхів собі та однокласникам. Адже успіх — це:
Все це необхідно для нашого уроку. Я вам усім бажаю бути на уроці уважними, активними, кмітливими, винахідливими. Бажаю вам відчути радість і задоволення від роботи. Нехай цей урок залишить у вас міцні знання та чудовий настрій. |
2. Вправа “Прочитай”
|
|
Переставте букви і прочитайте слова.
|
||
3. Вправа “Дай відповідь”
![]()
|
4. Повідомлення теми уроку
|
|
Протягом тисячоліть для наших давніх предків найпотужнішим джерелом світла вночі був Місяць. Наш найближчий небесний сусід не міг не привертати до себе уваги людей. З усіх небесних тіл Місяць досліджений найкраще. Пропоную і вам, як і персонажам “космічних” книжок, вирушити в подорож на Місяць і познайомитися ближче з цим загадковим небесним тілом. |
5. Робота над хмарою слів “Місяць”
|
|
А що ви знаєте про Місяць? Створіть у звичайних зошитах хмару слів. Цікаво її оформте за вашим смаком.
|
6. Перегляд відео “Місяць — супутник Землі”
|
|
Те, що ми бачимо на нічному небі як сріблястий кружечок або частинку апельсина, насправді не таке вже й маленьке. Який же місяць завбільшки? Це та інші цікаві факти ви дізнаєтеся з відео. Під час перегляду не забувайте доповнювати ваші хмари слів.
|
7. Робота з коміксами
|
|
Розгляньте та прочитайте комікси (підр., с. 42-43).
|
8. Фізкультхвилинка “Космонавти”
|
|
9. Дослідження “Відкриваємо таємниці місячного світла”
|
|
Пропоную вам разом провести дослідження і розкрити таємниці місячного світла. |
|
1 |
Проведення дослідження (підр., с. 42-43)
Матеріали та обладнання: Люстерко, ліхтарик, лампа, кулька на ниточці. Хід дослідів Дослід 1. Що світиться?
Дослід 2. Чому ми бачимо Місяць по-різному?
Коли Сонце освітлює той бік Місяця, що обернений до Землі, ми бачимо його у вигляді круга. І кажемо, що місяць уповні. А коли Місяць опиняється між Сонцем і Землею, Сонце освітлює ту його частину, якої ми не бачимо. У цей час ночі темні — настає новий місяць. Місяць потроху переміщується, і починає освітлюватися його краєчок — ми бачимо тоненький серпик. Потім видно половину круга. Із часом освітлена частина збільшується, і зрештою знову настає повня. Оскільки Місяць сам не світиться, ми можемо бачити лише ту його частину, яка освітлена Сонцем. |
|
2 |
Заповнення картки дослідження (зош., с. 19, завд. 1)
|
Методичні поради |
|
10. Вправа “Віднови”
|
|
Відновіть послідовність фаз освітлення Місяця. Наклейте відповідні наліпки (зош., с. 19, завд. 2).
|
Методичні поради |
|
11. Онлайн-вправа “Таємниці Місяця”
|
|
Виконайте онлайн-вправу та перевірте свої знання про Місяць. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
|
12. Рефлексія
|



