ТЕМА 6. Світ невідомий
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Дівчинка з темної матерії
УРОК 2. Пригода перша “Дівчинка з темної матерії”.
Де у Всесвіті зосереджена матерія?
Мета:
- Поглиблювати знання дітей про космос;
- удосконалювати вміння працювати з текстом (виразно читати, переказувати прочитане, аналізувати текст);
- прищеплювати любов до книги;
- розвивати вміння знаходити в словах помилки, редагувати тексти;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати допитливість, бажання вивчати космос.
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця виявляє інтерес до читання художньої літератури;
- прогнозує орієнтовний зміст тексту на основі заголовка, ключових слів, анотації, невербальної інформації (ілюстрації, таблиці, схеми, графіки тощо);
- читає подумки та виразно вголос тексти різних видів та з різною метою;
- знаходить у тексті відповіді на поставлені запитання;
- ділиться своїми враженнями від прочитаного художнього твору;
- розпитує про попередні покоління у своєму роді;
- розуміє, чим займаються вчені-астрофізики;
- редагує текст: знаходить у ньому помилки, виправляє їх;
- розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності.
Обладнання:
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Думки”, “Істинні, хибні”, “Таблиця ЗХД”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вправа “Думки” Пригадайте свій сьогоднішній ранок. З якими думками ви збиралися і йшли до школи? У кого є бажання поділитися своїми думками? Запишіть або намалюйте їх (див. роздруківку “Думки”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
Методичні порадиУ кожного на парті є аркуш із контурним малюнком голови. Всередині контуру, у верхній частині діти записують (або малюють) думки, які були в них вранці. Нижня частина залишається для підсумку уроку. Аркуші діти вішають на дошку. |
2. Вправа “5 слів”
|
Пригадайте тему минулого уроку “Я досліджую світ” і запишіть у зошит 5 слів, які ви запам’ятали з минулої теми. Поясніть свій вибір. |
3. Повідомлення теми місяця та уроку
|
Цього місяця ми “вийдемо” за межі Землі та дізнаємось багато цікавого та нового про Всесвіт, а допоможе нам в цьому книжка “Дівчинка з темної матерії”. Сьогодні ми саме почнемо її читати. |
4. Знайомство з автором і книгою
1 |
Вправа “Мовна математика” Виконайте дії та дізнайтеся ім’я та прізвище автора книги, яку ви прочитаєте цього місяця.
|
2 |
Перегляд відео “Моя подруга з темної матерії”
|
3 |
Вправа “Прочитай” (зош., с. 12, завд. 1). Прочитайте анотацію до книжки Кирила Безкоровайного “Моя подруга з темної матерії”. Впишіть пропущені орфограми. |
5. Опрацювання уривку “Дівчинка з темної матерії”
1 |
Читання уривку у парах (підр., с. 28). |
2 |
Вправа “Кубик-питайлик” (підр., с.29, завд. 1). По черзі кидайте кубик і відповідайте на запитання, номери яких випадатимуть.
|
Методичні порадиОб’єднайте дітей у групи (четвірки) і дайте кожній гральний кубик. Діти в групах по черзі кидають кубик і відповідають на запитання, номери яких випадають. Довідничок: Астрофізик — учений, що вивчає космічні об’єкти та явища. |
3 |
Вправа “Розкажи” Яке відкриття ви зробили для себе, читаючи пригоду? Розкажіть. Речення можете починати так: Для мене було новим / несподіваним … |
6. Фізкульхвилинка “Овечка Доллі”
|
Потанцюйте разом із овечкою Доллі. Спробуйте під час танцю придумати свої рухи.
|
7. Вправа “Відтвори діалог”
|
Відновіть діалог, який відбувся між головними героями твору, пронумерувавши репліки у правильній послідовності (зош., с. 13, завд. 1). |
8. Онлайн-вправа “Дівчинка з темної матерії”
|
Перевірте себе. Пригадайте пригоду і виконайте завдання. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
|
9. Вправа “Істинні, хибні”
|
Прочитайте твердження (див. роздруківку “Істинні, хибні”) і знайдіть в них два хибних твердження. Перетворіть їх на істинні. Виправте граматичні помилки в словах і запишіть всі речення правильно. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
10. Робота з таблицею “ЗХД”
1 |
Протягом 5 хвилин запишіть у таблицю, що ви знаєте про космос і що хотіли б дізнатися (див. роздруківку “Таблиця ЗХД”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
Вправа “Поспілкуйтеся в парах”
|
Методичні порадиЗапишіть на окремому аркуші питання, на які діти хочуть дізнатися відповіді, і прикріпіть на видному місці. Протягом роботи над темою повертайтеся до запитань і цікавтеся у дітей, чи отримали вони відповіді. |
11. Вправа “Істинні, хибні”
|
Запишіть у зошит по одному хибному та істинному твердженню за змістом пригоди. Зачитайте свої твердження однокласникам та однокласницям.
|
12. Рефлексія
|
|
|
Вправа “Думки” Повернімося до вправи, яку ми виконували на початку уроку. Пригадайте, які думки у вас були зранку. Чи такі самі вони тепер? Зніміть аркуші зі своїми думками і запишіть свої нові думки у нижній частині (див. роздруківку “Думки”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
13. Домашнє завдання
|
Кирило та його сестричка вирішили дослідити історію свого роду і виготовили родовідне дерево. Створіть і ви дерево свого роду за зразком підр., с. 29, завд. 2). |
Методичні порадиЗапропонуйте дітям дослідити історію свого роду і виготовити родовідне дерево. Попросіть їх презентувати свою роботу — розповісти про своїх родичів. Поцікавтеся, що нового вони дізналися про близьких під час виконання цієї роботи. Влаштуйте в класі міні-музей “Історія мого роду”. Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |