ТЕМА 6. Світ невідомий
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. День народження Всесвіту
УРОК 21. Космічні подружки планет.
Які об’єкти є у Всесвіті?
Мета
- Формувати уявлення дітей про малі космічні тіла;
- пояснити різницю між астероїдом, кометою та метеоритом;
- виховувати цікавість до наукових знань, бажання дізнаватися більше, читати додаткову літературу;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до дослідницької діяльності.
Очікувані результати навчання
- Учень / учениця знає, які об’єкти існують у космосі, називає їх;
- розуміє різницю між астероїдом, кометою та метеоритом;
- створює та оздоблює виріб, дотримуючись логічної послідовності, за зразком чи власним задумом із різних конструкційних матеріалів;
- опрацьовує інформацію природничого змісту з різних джерел, самостійно здійснює пошук інформації, добираючи відповідні джерела;
- порівнює інформацію природничого змісту з відомих їй / йому та запропонованих джерел.
Обладнання
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- конструктор “Лего”;
- для творчої роботи: пластилін, поліетиленовий пакет, ножиці.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
На дошці / екрані — зображення сонечка. Усміхнімось у відповідь сонечку, усміхнімось самим собі, одне одному. Висловімо впевненість у собі та у своїх знаннях. Наприклад: У мене все добре вийде на уроці. Я впораюсь із будь-яким завданням. У мене буде гарний настрій. |
2. Вправа “Слово по колу”
|
Що ми досліджуємо протягом цього тижня? Назвіть по черзі кожен по одному слову, яке стосується теми “Всесвіт”. Слухайте одне одного уважно. Намагайтеся не повторюватися. |
3. Вправа “Істинні, хибні”
|
Приготуйте цеглинки “Лего” блакитного та жовтого кольорів. Послухайте твердження та визначте, які з них істинні, а які — хибні. Якщо твердження істинне, підійміть жовту цеглинку, якщо хибне — блакитну.
|
4. Вправа “Третій зайвий”
|
Які слова ми прочитаємо, якщо закреслимо кожну третю букву?
|
5. Вправа “Доповни”
|
На запитання “Які космічні тіла ви знаєте?” діти дали такі відповіді. Доповніть їх (підр., с. 46, завд. 1).
Розповідь учителя Навколо Сонця обертаються не тільки планети, а й значна кількість невеликих небесних тіл — астероїдів. Раніше їх називали малими планетами. Нині відомо декілька сотень тисяч астероїдів. Деякі з них зіштовхуються між собою, змінюють свої орбіти, розсипаються на безліч дрібних уламків. Навколо Сонця рухаються і комети — холодні небесні тіла, що складаються із замерзлих газів, води й інших частинок матерії. Усередині комети є ядро. Під дією сонячного проміння воно поступово руйнується, утворюючи велетенський “хвіст” із пилу й газу. Багато тисячоліть люди спостерігали за зорепадами. Насправді зорі, що падають — це метеори. Іноді уламки зруйнованих комет і астероїдів з великою швидкістю вриваються в повітряну оболонку Землі і нагріваються до надвисоких температур. Якщо ці уламки великі, то метеори не встигають згоріти. Вони падають на поверхню Землі. Тоді метеори стають метеоритами. Вони бувають кам’яні та залізні. |
6. Перегляд відео “Космічні камені”
|
Перегляньте відео та дізнайтеся більше про астероїди, комети та метеорити. ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО
|
7. Фізкультхвилинка “Райдуга”
|
Відновіть свої сили та потанцюйте! |
8. Вправа “Доповни інформацію”
|
Володя зацікавився, що таке астероїд. Відповідь хлопчик знайшов на одному із вебсайтів. Доповніть цю інформацію, скориставшись достовірними джерелами (зош., с. 21, завд. 2). |
Методичні порадиЗапропонуйте дітям скористатися гаджетами, щоб знайти інформацію і доповнити запис. Для зручності можна дітей об’єднати у пари або групи. |
9. Вправа “Дай відповіді”
|
Богданку зацікавили метеорити. Вона провела дослідження і оформила результати у вигляді планшетки (підр., с. 47, завд. 5). Дайте відповіді на запитання.
|
10. Творча робота
|
Олексій довідався, що комети обертаються навколо Сонця. Під дією його випромінювання з ядра комети випаровуються часточки пилу та газу, утворюючи яскравий “хвіст”. Зробіть модель комети за зразком (підр., с. 47, завд. 4).
|
11. Рефлексія
|
|
|
Вправа “Оціни” Оцініть свою роботу на уроці. Виберіть твердження, які стосуються вас. На уроці я:
|