ТЕМА 6. Світ невідомий
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 3. День народження Всесвіту
УРОК 23. Історія дослідження космосу.
Як людина освоює космос?
Мета
- Ознайомити дітей з історією космічних досліджень;
- поміркувати, навіщо люди досліджують космос;
- з’ясувати, як сучасні науковці та космонавти вивчають космос;
- вдосконалювати навички математичних обчисленнях;
- розвивати читацькі навички;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати цікавість до наукових знань, бажання дізнаватися більше, читати додаткову літературу;
- виховувати інтерес до дослідницької діяльності.
Очікувані результати навчання
- Учень / учениця встановлює залежність між розвитком засобів пересування та освоєнням нового простору;
- знає про роль тварин в історії дослідження Всесвіту;
- називає імена перших космонавтів світу і України, видатних дослідників космосу;
- ставить запитання дорослим та одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- знаходить потрібну інформацію про способи дослідження космосу;
- виконує усно та письмово обчислення в межах мільйона в навчальних і життєвих ситуаціях;
- систематизує та узагальнює інформацію з різних джерел.
Обладнання
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Тварини в космосі”, “Долоньки”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
Щоби гарний настрій мати,
|
|
|
Аутотренінг Сядьте зручно, заплющте очі і повторюйте за мною: “Я в школі, я на уроці. Я радію цьому. Увага моя зростає. Пам’ять моя надійна. Я мислю ясно. Я хочу дізнатися нове. Я працюю”. |
2. Вправа “Передбачення”
1, 2, 3, 4, 5 — будем космос ми вивчать:
|
3. Повідомлення теми уроку
|
Людина — найдопитливіша істота на Землі. Вдивляючись у небо, вона намагалася уявити, що існує там далі, за горизонтом; подумки мандрувала, складаючи легенди і казки. Ми з вами протягом місяця уявно подорожуємо Всесвітом. А чи хотів би хтось із вас, щоб ця подорож була реальною? У наш час це бажання перестає здаватися фантастичним, адже космічні кораблі вже давно подорожують Сонячною системою. Але шлях до цього був нелегким. Сьогодні ми дізнаємося, як мрія людства — подолання земного тяжіння — стала реальністю, як людина освоює навколоземний простір і вивчає Космос. |
4. Вправа “Займи позицію”
|
Поміркуйте над питанням і займіть позицію. Доведіть свою думку. ЧИ ПОТРІБНО ЛЮДЯМ ОСВОЮВАТИ КОСМОС? |
Методичні порадиЗапропонуйте учням дискусійне питання і попросіть їх визначити власну позицію щодо нього. На дошці накресліть шкалу, на якій позначте три позиції. ![]() Запросіть учнів стати біля позиції, яка відображає їхню думку щодо обговорюваної проблеми. Оберіть кількох учнів і попросіть їх обґрунтувати свою позицію (пояснити, чому вони стоять саме тут). Можна запропонувати такий початок відповіді: “Я вважаю…, тому що …”. Після викладу різних поглядів або в кінці уроку запитайте, чи не змінив хто-небудь своєї думки. Якщо такі учні є, запропонуйте їм стати на відповідне місце біля шкали. |
5. Вправа “Дізнайся”
|
Розгадайте ребуси. Чи знаєте ви, що об’єднує слова-відгадки? (зош., с. 23, завд. 1) ![]() ![]()
|
6. Перегляд відео “Освоєння космосу”
|
Космічні кораблі подорожують Сонячною системою. Один із найвідоміших — космічний апарат “Вояджер-1” (у перекладі — “мандрівник”), який знаходиться у відкритому космосі вже понад 40 років і віддалився від Землі більш ніж на 150 астрономічних одиниць. А як же починалось освоєння космосу? Про це ви дізнаєтесь із відео. Під час перегляду запишіть у звичайний зошит декілька фактів, які вас зацікавлять.
|
7. Фізкультхвилинка “А ти готовий?”
|
Гайда літати у далекі світи! Виконуємо рухи та летимо вперед усі разом! |
8. Вправа “Космічна математика”
|
Обчисліть вираз, і довідаєтеся, у якому році було змайстровано перший телескоп (підр., с. 49, завд. 3). (28 784 : 7 – 836 : 4) – 2 295 ![]() ![]() |
9. Вправа “Розкажи”
|
Тато розповів Оксанці, як люди досліджували космос із давніх-давен. Усе почуте дівчинка занотувала у блокноті. Розгляньте її записи і розкажіть, як людина освоювала космос (підр., с. 48, завд. 1). ![]() ![]()
|
10. Читання з позначками тексту “Тварини в космосі”
|
Перш, ніж у космос вирушила людина, вчені відправляли назустріч незвіданому різних тварин. Прочитайте текст (див. роздруківку “Тварини в космосі”). Під час читання ставте позначки. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ➕ — це мені вже відомо; ➖ — нова для мене інформація; ❗ — це мене зацікавило; ❓ — хочу дізнатися про це більше.
|
11. Онлайн-вправа “Дослідження Всесвіту”
|
Перевірте свої знання. Виконайте онлайн-вправу. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
|
12. Рефлексія
|
|
|
Вправа “Долоньки” Запишіть на кожному пальчику (див. роздруківку “Долоньки”) відповіді на запитання:. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
13. Домашнє завдання
|
Яка інформація про дослідження космосу зацікавила вас найбільше? Доповніть її, провівши пошукову роботу. Оформте результати і презентуйте їх у класі (підр., с. 48, завд. 2). ![]() ![]() |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |