ТЕМА 6. Світ невідомий
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Дівчинка з темної матерії
УРОК 5. Космічні країни — галактики. 
Де у Всесвіті зосереджена матерія?
Мета:
- Розширювати уявлення дітей про Всесвіт;
 - продовжувати формувати уявлення про галактики;
 - ознайомити дітей із змістом поняття “галактика”;
 - дослідити походження назви нашої Галактики;
 - вдосконалювати вміння дітей викладати свої думки, писати грамотно, редагувати написане;
 - вдосконалювати вміння аналізувати нову інформацію;
 - активізувати пізнавальну діяльність дітей;
 - збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
 - розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
 - виховувати бажання вивчати, досліджувати космос.
 
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця знає назву нашої Галактики та планетної системи;
 - розрізняє космічні тіла;
 - має уявлення про відстані між планетами, зірками, галактиками;
 - пише і редагує власне висловлювання;
 - висуває власні гіпотези;
 - розрізняє факти й судження в медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
 - ставить запитання, виявляє пізнавальний інтерес;
 - самостійно виготовляє та оздоблює виріб, використовуючи знайомі технології;
 - створює та оздоблює виріб, дотримуючись логічної послідовності, за зразком чи власним задумом із різних конструкційних матеріалів та повторно використовуючи матеріали;
 - самостійно дотримується безпечних прийомів праці під час використання інструментів та пристосувань (клею, ножиць);
 - розмірковує над результатом власної діяльності, презентує його.
 
Обладнання:
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
 - робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
 - звичайний зошит;
 
- роздруківки “Хмара слів «Галактика»”;
 - для творчої роботи: матеріали на вибір учнів (кольоровий картон, фарби, клей, блискітки, сіль, фольга тощо).
 
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
| 
       Моє серденько тріпоче —
           
  | 
  
2. Вправа “Пригадай”
        
  | 
      
3. Вправа “Мої думки”
| 
       
  | 
    
     Вдивляючись у нічне небо, ми милуємося сяйвом Місяця, мерехтінням безлічі зірок, загадковими візерунками сузір’їв… Про що ви думаєте, мрієте, коли дивитеся на нічне небо? Напишіть про це у звичайному зошиті.  | 
  
      Методичні поради | 
      |
4. Повідомлення теми уроку
| 
       
  | 
    
       Ви вже чули слово “галактика”. Як ви думаєте, чи можна побачити галактику в небі без допомоги телескопа? А чи може телескоп, розташований на Землі, побачити хоча б одну галактику? Звідки ми знаємо, які галактики на вигляд і які вони завбільшки? ![]() 
  | 
    
5. Розповідь вчителя
| 
       
  | 
    
     У ясну безхмарну погоду, коли зайде сонце, й небо потемніє, вийдіть на подвір’я та подивіться вгору. Перед вами відкриється неосяжний океан — Всесвіт, усипаний зірками: великими і малими, яскравими і ледь помітними, таємничими і нескінченно далекими. Грецькі та римські вчені тисячі років тому припускали існування безлічі світів, схожих на наш. Уже тоді весь світ отримав назву — Всесвіт. Він фантастичний і великий, не має ані кінця, ані краю. За сучасними уявленнями вчених, вік Всесвіту — приблизно 14 мільярдів років (порівняйте: нашій Землі — 5 мільярдів років). Всесвіт складається із великої кількості зоряних світів — галактик. Однією з них є Чумацький, або Молочний Шлях. Саме до неї належить Сонячна система.  | 
6. Вправа “Поміркуй”
| 
    
  | 
    
     Петро довідався, що майже вся матерія у Всесвіті зосереджена в галактиках. Чи знаєте ви, що таке галактика? Як називають галактику, у якій ми живемо? (підр., с. 30, завд. 1)  
         
      
 Довідничок: Галактика — це зв’язана силами тяжіння система із зірок, міжзоряного пилу, газу та темної матерії. Інформація для вчителя Усі зірки космосу утворюють величезні скупчення — галактики (від грецького слова “гала” — “молоко”). Так називають їх за те, що на небі вони мають вигляд молочних плям. ![]() Вигляд Чумацького Шляху з Землі Якби ми могли подивитися на Чумацький Шлях згори, то побачили б велетенську спіральну галактику. Ось так її уявляють вчені (звісно, вони не можуть її побачити ззовні, адже навіть за межі Сонячної системи ще не вилетів жодний апарат). ![]() Художнє бачення Чумацького Шляху ![]() Положення Сонця в Галактиці  | 
7. Фізкульхвилинка
| 
           
  | 
        
          Пропоную вам відновити свою енергію під ритми веселої руханки!  | 
        
8. Вправа “Поясни”
| 
       
  | 
    
     Наша галактика, якщо дивитися на неї з Землі, нагадує білу смугу. Давні греки називали її Молочним Кільцем, римляни — Молочною Дорогою, а українці — Чумацьким Шляхом. Як ви гадаєте, чому? Перевірте свої гіпотези, скориставшись доступними джерелами (підр., с. 30, завд. 2).  
         
       | 
9. Перегляд відео “Молочний шлях — наша галактика”
| 
       
  | 
    
     Перегляньте відео. Під час перегляду записуйте слова, які вас зацікавили у хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Галактика»”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  | 
10. Вправа “Читання з позначками”
| 
       
  | 
    
   Прочитайте текст. Біля кожного абзацу поставте відповідний знак (зош., с. 14, завд. 1).  
       
    
  | 
11. Творча робота
| 
       
  | 
    
     Зобразіть, як ви уявляєте нашу галактику, використавши матеріали на власний вибір: пастель, фольгу, блискітки, підфарбовану гуашшю сіль тощо (підр., с. 30, завд. 3).  
         
       | 
Методичні поради | 
|
12. Рефлексія
        
  | 


        
        
      


      


