ТЕМА 6. Світ невідомий
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Дівчинка з темної матерії
УРОК 6. Галактика Чумацький шлях.
Де у Всесвіті зосереджена матерія?
Мета:
- Розширити і закріпити знання дітей про походження назви “Чумацький Шлях”;
- зацікавити дітей дослідженням історії назв, походження слів;
- розширювати уявлення дітей про побут і традиції предків, зокрема ознайомити з історією чумаків;
- повторити теми форми слова та спільнокореневих слів;
- вдосконалювати вміння добирати фразеологізми та будувати висловлювання;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування.
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця досліджує традиції та побут українців у давнину, розповідає про життя чумаків;
- виконує усно та письмово обчислення в межах мільйона;
- обґрунтовує вибір дій для розв’язання проблемної ситуації, перевіряє результат обчислення, виконує дії з іменованими числами;
- розрізняє форми слова і спільнокореневі слова;
- досліджує мовні одиниці та явища, використовує їх для вдосконалення мовлення;
- визначає число, рід, відмінок іменників з прикметниками;
- розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію.
Обладнання:
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Що використовували чумаки”, “Працюю із словом «сіль»”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Приготуйтеся швиденько,
Я дарую вам усмішку, гарний настрій, тепле слово і бажаю успіхів на уроці. А щоб бути успішними, нам сьогодні потрібно:
Тому беремо з собою гарний настрій, добрі слова, позитивні емоції та вирушаємо у нову цікаву мандрівку! |
2. Вправа “Розкодуй”
|
Розкодуйте слово. Код: 2б, 3а, 1в, 3а, 4а, 3в, 4б, 4а, 3а.
|
3. Повідомлення теми уроку
|
Мандруючи Всесвітом, ми дізналися, що наша галактика має багато різноманітних назв. Одне з них — Чумацький шлях. Чи цікаво вам дізнатися, чому наші пращури дали галактиці таку назву? Тоді вперед у захопливу подорож! |
4. Перегляд презентації “Галактика Чумацький Шлях”
|
Перегляньте презентацію. ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
Інформація для вчителя В кінці літа й на початку осені, коли нічне небо стає особливо темним, на величезній чаші небосхилу чітко видно світлу зоряну дорогу, звану Чумацьким Шляхом. Українці здавна давали йому різні назви. Найпоширеніша з них — Чумацький Шлях. Кажуть, що чумаки їздили до Криму по сіль, орієнтуючись вночі за цією світлою смугою на небі. Також вживаються назви “Молочний шлях” і “Галактика”. Давня українська назва Чумацького шляху — Божа дорога. Казали, що саме цією дорогою в золотій колісниці здіймався в небо пророк Ілля. За народними віруваннями, він проганяв із неба нечисту силу, пускаючи в неї вогняні стріли — блискавиці. |
5. Вправа “Прочитай”
|
Давні українські підприємці — чумаки — їздили до Криму по сіль, орієнтуючись уночі на світлу смугу в небі — Чумацький Шлях. Дорогою вони часто співали. Прочитайте уривок із чумацької пісні “Ой у полі край дороги” (підр., с. 31, завд. 4). Словничок: Ярмо — упряж для робочої великої рогатої худоби, зроблена з дерев’яних брусків, з’єднаних у вигляді рами. Ремиґати — пережовувати їжу (про волів).
|
6. Вправа “Заповни таблицю”
|
Випишіть із тексту пісні два сполучення прикметників з іменниками. Заповніть у зошиті таблицю за зразком (підр., с. 31, завд. 5).
|
7. Фізкультхвилинка
|
8. Вправа “Дізнайся”
|
Відомо, що чумаки їздили валками до 100 і більше возів, що їх очолювали виборні отамани. Обчисліть вирази (див. роздруківку “Що використовували чумаки”), скористайтеся ключем і прочитайте, чим змащували свій одяг чумаки, щоб у дорозі не заразитися чумою. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
Методичні порадиОб’єднайте дітей у команди і попросіть виконати обчислення якомога швидше. Поцікавтеся, яке слово вийшло у кожної команди. Запитайте, чи знають діти, що таке дьоготь, чи могли вони його бачити і де. Словничок: Дьоготь — в’язка бура або чорна рідина, яку отримують певним способом із деревини, торфу чи кам’яного вугілля. Колись жодне господарство не обходилося без дьогтю: ним мастили шкіряні вироби, аби шкіра була довговічною та м’якою, не розмокала на дощі й не тріскалася на сонці. Дьоготь вживали і для інших господарських потреб. |
9. Перегляд відео “Чумаки, гроші, дьоготь і чума”
|
Ці подорожні бізнесмени першими прокладали дороги, які стали нашими залізницями, трасами та магістралями. У них були власний фольклор, кодекс честі, забобони і традиції. Перегляньте відео і дізнайтесь більше про чумаків.
|
10. Вправа “Обчисли”
|
За підрахунками істориків, чумаки щороку привозили не менше 60 000 возів солі з Криму та Бахмуту. Обчисліть, скільки це тонн, якщо один віз уміщував 50 пудів, а 1 пуд — це приблизно 16 кг (підр., с. 31, завд. 6).
|
11. Вправа “Працюю зі словом”
|
Пригадайте, що таке форма слова та спільнокореневі слова і заповніть таблицю (див. роздруківку “Працюю із словом «сіль»”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
12. Рефлексія
|
|
|
Вправа “Продовж речення” Сьогодні я … .
|
13. Домашнє завдання
|
Довідайтеся і запишіть у звичайний зошит, чому сіль іще 500 років тому була таким цінним продуктом для українців (підр., с. 31, завд. 6). |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |