Розділ 2. Родинні фінанси
§8. Потреби й наш вибір
- Які ми маємо потреби? Чи сталі вони?
- Чи справді всі потреби необхідно задовольняти?
- Як розумно економити?
Мета
- Ознайомити учнів із різними видами потреб людини та їхнім впливом на поведінку і вибір.
- Навчити визначати першочергові та другорядні потреби.
- Розвивати вміння аналізувати власні бажання та потреби, робити усвідомлений вибір і планувати свої дії.
- Формувати відповідальне ставлення до власних рішень, розуміння значення економії ресурсів і важливості розумного розподілу часу та грошей.
- З’ясувати, які потреби справді важливі, а які — другорядні.
- Розвивати підприємливість і відповідальність у прийнятті рішень.
Очікувані результати навчання
Учень / учениця:
- визначає різні види потреб людини та пояснює їхній вплив на поведінку й вибір;
- розрізняє першочергові та другорядні потреби у різних життєвих ситуаціях;
- аналізуває власні бажання та потреби, робить усвідомлений вибір і планує свої дії;
- пояснює важливість економного використання ресурсів, часу та грошей;
- аргументовано обґрунтовує свої рішення та демонструє відповідальне ставлення до їх виконання;
- розвиває підприємливість і відповідальність при прийнятті особистих і колективних рішень.
Матеріали та обладнання
- робочий зошит “Підприємництво і фінансова грамотність” 8 клас;
- презентація до параграфу;
- файл для редагування “Що важливіше?”;
- роздруківка “Комікс”.
ХІД УРОКУ
Крок 1. Організаційний момент
|
1 |
Стартуємо Поговоримо про те, що супроводжує кожного з нас щодня і чого ми навіть не помічаємо. Це — наші потреби. Кожна людина відчуває потребу в їжі, воді, безпеці, дружбі, спілкуванні, знаннях, самовираженні. Поміркуйте та дайте відповіді на запитання:
Саме потреби формують наші бажання і спонукають нас діяти. Але не всі вони однакові за значенням, і не всі ми можемо задовольнити одночасно. Тому перед нами завжди стоїть завдання — зробити вибір. Вибір — це вміння визначати, що для нас важливіше саме зараз, у конкретній ситуації. І від того, які рішення ми приймаємо, залежить наше майбутнє. На уроці ми з’ясуємо, які бувають потреби.
Отже, наші потреби різні, без задоволення деяких ми можемо прожити, інші є обов’язковою умовою нашого існування. Дізнаймося про потреби, про те, як їх задовольняти і чому деякі потреби є індивідуальними. |
Крок 2. Входження в тему. Актуалізація опорних знань
|
1 |
Інтерактивна гра “Екодетектив” — Перевіримо домашню роботу, але це буде не звичайна перевірка, а справжній обмін ідеями! Ви шукали речі, які можна використати повторно чи здати на перероблення. Тож дізнаймося, як кожен із вас зміг “урятувати” їх від смітника. А ще дехто з вас придумав власний екостартап. Слухайте одне одного, надихайтеся та запам’ятовуйте — можливо, саме сьогодні народиться якась чудова ідея, яку хтось із вас захоче втілити у майбутньому. Пограємо в гру “Екодетектив” — розповідаємо про свої ідеї. Спочатку — опишіть предмет, який ви “врятували”, а інші мають відгадати, що це за річ, потім розкажіть, як її можна використати, а однокласники можуть доповнити розповідь власними ідеями. Молодці, сьогодні ви попрацювали, як справжні екодетективи! Ми побачили, що навіть звичайні речі можуть отримати друге життя, якщо підійти до цього з фантазією. А ваші ідеї екостартапів довели: турбота про природу може бути не лише корисною, а й цікавою та сучасною. |
Методичні рекомендації |
|
|
2 |
Завдання “Кошик вибору” А зараз ми будемо вибирати. Покладіть у “кошик” по 3 товари чи послуги — будь-які картинки чи просто напишіть слова. Перегляньте всі зображення та виберіть 5 із них. Це буде ваш “кошик потреб”.
|
Методичні рекомендації |
|
|
3 |
Міркуємо та аналізуємо — Прочитайте висловлювання Джоді Піколт: “Є два способи стати щасливим: поліпшити реальність чи знизити очікування”.
Довідка. Джоді Піколт — письменниця, авторка 13 бестселерів за рейтингом The New York Times, її роботи відмічено призом “Найкращий твір року”. Джоді Піколт має дуже високий темп роботи — практично щороку видає нову книгу. Але це анітрохи не на шкоду якості: Стівен Кінг назвав Піколт однією з небагатьох авторів популярної літератури, хто справді вміє добре писати. Джоді Піколт ретельно готується до написання кожного роману, досліджуючи медичні, наукові та етичні теми. Іноді їй доводиться брати інтерв’ю у людей, з поглядами яких вона категорично не погоджується, щоб відобразити у творі всі можливі погляди. Дізнайтеся більше![]()
|
|
4 |
Формулюємо тему уроку та його завдання — Прочитайте назву параграфа на сторінці 43 підручника. Про що сьогодні говоритимемо?
|
Крок 3. Розгортання теми
1. Входимо в тему — розмірковуємо
|
1 |
Чи завжди ми отримуємо те, що хочемо? (робота парами) Прочитайте прислів’я. Яка спільна думка їх об’єднує і як вона може допомогти нам свідомо задовольняти свої потреби та досягати бажаного?
|
Методичні рекомендації |
|
|
2 |
Пригадуємо, що таке потреба (робота в зошиті) — Виконайте завдання 1 на сторінці 18 робочого зошита.
|
|
3 |
Різноманіття потреб — Прочитайте текст на сторінці 43 підручника та виконайте завдання 1 на цій сторінці.
|
|
4 |
Завдання “Що важливіше?” (робота групами) Об’єднайтеся в пари. Уявіть ситуації та заповніть таблицю (див. файл для редагування “Що важливіше?”). Визначте, що важливіше, позначивши зеленим першочергові потреби та червоним другорядні потреби. Обґрунтуйте свій вибір. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
Методичні рекомендації |
|
2. Піраміда Абрагама Маслоу й наші потреби
3. Чи справді всі потреби слід задовольняти?
4. Економія має бути розумною
Крок 4. Підсумок уроку
Крок 5. Домашнє завдання
|
|
Пропонуємо завдання на вибір.
|



