Що потрібно знати про вибір підручників для 3 класу
Відповіді на запитання вчителів
Триває конкурсний відбір підручників для 3 класу – до 12 квітня педагогічні колективи мають прийняти вільне і відповідальне рішення: за якими підручниками навчатимуться третьокласники у їхній школі протягом наступних 5 років.
Важливі дати:
24 березня — 18 квітня 2025 р. — педагоги ознайомлюються з поданими на конкурс підручниками для 3 класу.
7 квітня — 12 квітня 2025 р. — учителі роблять свій вибір на засіданні педагогічної ради, заклад освіти заповнює форму вибору підручників та передає її до органу управління освітою.
Відповідаємо на запитання, які найбільше хвилюють педагогів.
Хто визначає, які підручники надійдуть до моєї школи?
Вибір підручників для 3 класу здійснюють безпосередньо вчителі початкової школи. Педагогічна рада затверджує рішення вчителів і передає результати вибору до органу управління освітою, якому школа підпорядкована.
Чи має право районне управління освіти пропонувати конкретний підручник?
Будь-яка особа може вести роз’яснювальну роботу, пропонувати, коментувати той чи інший підручник, проте ніхто, зокрема орган управління освіти, не має права нав’язувати вибір учителям.
Що робити, якщо управління освіти наполегливо “рекомендує” школам перелік конкретних підручників?
Про всі випадки впливу третіх осіб на волевиявлення педагогічних колективів щодо вибору підручників учителі мають повідомляти на “гарячу лінію”: (044) 592-94-23 чи письмово на поштову (вул. Митрополита Василя Липківського, 36, м. Київ, 03035) або електронну адресу УІРО (info@uied.org.ua). Крім того, поскаржитися на тиск можна освітньому омбудсмену за телефоном (095) 143-87-26 або подати онлайн-звернення (правила подання звернення читайте тут).
Як відбувається вибір підручників педагогами?
- Учителі початкових класів ознайомлюються з підручниками, обговорюють на методоб’єднаннях, складають рейтинг із 6 підручників (один основний та 5 альтернативних) з кожного предмета.
- Вибір учителів схвалюється на засіданні педагогічної ради, протокол засідання підписують безпосередньо вчителі, які обирали підручники.
- Заклад освіти заповнює спеціальну форму вибору підручників у ДІСО (Державна інформаційна система освіти), відповідальний від закладу накладає свій електронний підпис (за наявності) і відправляє до системи. Заповнену в ДІСО форму роздруковують, директор або його заступник підписує її, і цей документ передають до органу управління освітою, якому заклад підпорядкований, у паперовому та електронному вигляді (у форматі pdf).
- Для забезпечення прозорості вибору підручників роздруківку з ДІСО, а також рішення педради обов’язково оприлюднюють на сайті школи (у форматі pdf).
Читайте також: На що звернути увагу, обираючи підручник для 3 класу
Чи може приватний заклад освіти обрати й отримати за державні кошти підручники і як це зробити?
Так, може. Відповідно до інструктивно-методичних матеріалів форму вибору підручників заповнюють ЗЗСО всіх форм власності. Підручники для З класу можуть замовити заклади, які здійснюють ліцензовану освітню діяльність на І рівні освіти. Школа, яка вперше здійснює вибір підручників, має встановити спеціальне програмне забезпечення, що взаємодіє з ITC “ДІСО” – Клієнт збору даних ДІСО Підручники — й отримати у відповідального в органі управління освітою ключ для активації продукту.
Де можна побачити повний перелік підручників для вибору і ознайомитися з ними?
Перелік підручників для 3 класу, які беруть участь у конкурсному відборі та отримали гриф “Рекомендовано Міністерством освіти і науки України” схвалений Наказом МОН від 07.01.2025 №22, Наказом МОН від 21.02.2025 №345 та Наказом МОН від 10.03.2025 №430. Усі проєкти підручників для 3 класу, серед яких мають обирати вчителі, розміщені на сайті Українського інституту розвитку освіти (УІРО), а також на сайтах видавництв.
Навіщо складати рейтинг підручників, якщо ми хочемо отримати підручники конкретного автора?
Може так статися, що основний підручник, обраний закладом освіти, не буде друкуватися за кошти державного бюджету. У такому випадку школа отримає підручник, який заклад освіти вказав першим у рейтингу альтернативних підручників. Якщо ж і цей підручник не буде друкуватися, то школа отримає підручник, вказаний у рейтингу за пріоритетом 2, і так далі.
Чи можна обрати для 3 класу підручники не тих авторів, за підручниками яких діти навчалися у 2 класі?
Порядок конкурсного відбору не обмежує вибір підручників для 3 класу минулорічним вибором. Тож якщо педагогічний колектив бачить необхідність обрати для 3 класу підручники інших авторів, які мають вищу якість або надають кращу методичну підтримку, він має право це зробити.
Нам дуже сподобався підручник нового автора і ми хотіли б обрати його, але раптом він не пройде конкурсний відбір?
Усі підручники, які пропонуються для ознайомлення на сайті УІРО і вибору в системі ДІСО, отримали гриф “Рекомендовано Міністерством освіти і науки України”. У разі, якщо вподобаний вами підручник не набере достатньої кількості голосів для друку на державне замовлення, ви отримаєте другий зі складеного вами рейтингу підручник. Тож жодного ризику немає – складайте рейтинг підручників виважено і сміливо вказуйте першим той, що вам сподобався найбільше.
Чи можна в межах певної освітньої програми працювати за підручником, створеним відповідно до іншої освітньої програми?
Закон України “Про освіту” надає вчителю академічну свободу, зокрема й у виборі навчальних матеріалів. Якщо педагоги, працюючи за вподобаним підручником, можуть реалізувати завдання освітньої програми закладу освіти, ніхто не вправі заборонити їм обрати цей підручник. Нормативні документи МОН також не обмежують вибір підручника прив’язкою до освітньої програми.
Ми працювали з 1-2 класами за програмою Савченко (НУШ-1), а з другого навчального циклу (3-4 класи) хочемо перейти на програму Шияна (НУШ-2). Як це зробити?
За рішенням педагогічного колективу, яке зазначається у відповідному протоколі, освітня програма, за якою працює заклад освіти, може бути змінена, а в її основу покладено іншу типову освітню програму.
Я хочу обрати підручник видавництва “Світич”, а моя колега — інший підручник. Як бути в такій ситуації?
Покажіть вашій колезі підручник та методичну підтримку до нього на сайті SvitDovkola.org, розкажіть про його переваги та чому ви обираєте саме його. Якщо у вашому закладі освіти кілька 3 класів, а колективної згоди ви так і не дійшли, ви можете обрати різні підручники для кожного класу.
У нашому селі дуже поганий інтернет. Де можна взяти форму вибору підручників для 3 класу і їх перелік?
Повний перелік підручників для 3 класу, з якого заклад освіти має обирати, можна переглянути тут. Завантажити форму вибору підручників для 3 класу (зразок) ви можете тут.
Де отримати консультацію щодо заповнення форми вибору підручників у системі ДІСО?
У разі виникнення запитань ви можете звернутися до “Call-центру” для допомоги педагогічним працівникам під час конкурсного відбору підручників за телефоном (044) 592-94-23 — організаційно-методичні питання, (068) 279-66-45 — технічні питання.
Будьте відповідальними, сміливими і вільними у виборі!
Обирайте підручники, працювати за якими легше і зручніше – для Ваших учнів та для Вас.
Також на тему:
• На що звернути увагу, обираючи підручник для 3 класу
• Обираємо підручники, які не розчарують. Секрети якості підручника для 3 класу
• Форма вибору підручників для 3 класу
Нормативні документи:
1. Наказ МОН від 30.09.2024 № 1398 Порядок конкурсного відбору підручників (3 клас)
2. Лист МОН “Про забезпечення проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників у 2024-2025 роках (1, 2, 3 та 8 класи)”
3. Додаток до листа МОН “Про забезпечення проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників у 2024-2025 роках (1, 2, 3 та 8 класи)”
© Видавництво “Світич”. Передрук статті забороняється.
Якщо Ви вважаєте цю публікацію корисною для Ваших колег, поділіться нею у фейсбуці чи опублікуйте посилання на Вашому сайті чи блозі.
Методичні матеріали на щодень і розробки усіх тематичних тижнів — БЕЗОПЛАТНО!
Бажаєте дізнатися більше? Тоді перегляньте навчально-методичні матеріали до підручників та підпишіться на розсилку.
Сайт активно наповнюється методичними матеріалами та електронними посібниками.
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо Вас про оновлення.