ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Веселка щастя для України, або Дива діда Оксеника
УРОК 1. Наша рідна країна — Україна.
Що спонукає людей подорожувати?
Мета
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійність мислення, зв’язне та доказове мовлення, пам'ять, увагу, фантазію, дрібну моторику рук, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина виявляє інтерес до подорожей Україною і світом;
- добирає і повідомляє загальну інформацію про Україну та інші держави;
- пояснює та зіставляє ознаки безпечної і небезпечної ситуації;
- зіставляє прочитане з власним життєвим досвідом;
- використовує відповідні емотикони для вираження власних емоцій;
- підтримує діалог на тему, пов’язану з важливими для дитини життєвими ситуаціями;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- роздруківки “Фотозагадка”, “Хмара слів «Україна»”, “Вірш про Україну”, “Доповніть речення”, “Фотоапарат”, “Картки з українським алфавітом”;
- відео “Моя країна Україна”;
- зашифровані назви країн;
- конверти з інформацією про різні країни;
- мішечки червоного і жовтого кольору;
- м’ячик;
- паперові повітряні кульки для команд;
- картинки з правилами дорожнього руху.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Створення емоційного фону
|
У кожного з вас зараз свій особливий настрій. Пропоную вам скласти в червоний мішечок усі негативні емоції (неспокій, злість, образу, сум, тощо) і викинути його. А з жовтенького мішечка дістати і взяти собі позитивні емоції та сподівання щодо сьогоднішнього уроку.
|
2. Повідомлення теми місяця і уроку
1 |
|
2 |
Проблемне запитання. Як ви гадаєте, що спонукає людей подорожувати? Обговоріть це в групах. |
3 |
Повідомлення теми місяця і уроку. Протягом місяця ми працюватимемо над темою: “Подорожуємо і відкриваємо світ”. Дізнаємося багато нового і цікавого про подорожі, про те, як можна мандрувати, як зробити подорож незабутньою, обговоримо, чи роблять нас подорожі щасливими. |
4 |
Робота з підручником (с. 4-5).
|
3. Фотозагадка
|
Подивіться на світлини й визначте, що їх об’єднує. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
4. Робота в групах
1 |
Створення хмари слів (див. роздруківку “Хмара слів «Україна»”).
Приклад хмари слів: |
Методичні порадиДітям цікаво дізнатися, які саме слова дібрали їхні однокласники. Але як це зробити швидко й цікаво? Один з варіантів — представники груп по черзі називають по одному слову, стежать за тим, щоб не повторювати слова. Якщо хтось із учнів називає слово, яке вже є у хмарі, підкреслюємо його. Таку роботу проводимо доти, доки не прочитаємо всі слова у хмарах. Далі варто з’ясувати, які слова є в усіх хмарах, які зустрічаються найчастіше. (Діти можуть піднімати руки.)
|
2 |
Робота з віршем. Прочитайте вірш і дізнайтеся, як можна цікаво розшифрувати назву нашої країни, розповівши про неї. Гарна назва “Україна”,
|
Методичні порадиВірш можна записати, пропускаючи виділені слова (див. роздруківку “Вірш про Україну”). Запропонувати дітям доповнити своїми словами, які починалися б із виділеної букви. Так діти складуть власний вірш, а потім порівняють його з оригіналом. З’ясують, до якої міри влучними були підібрані слова. |
5. Робота з відео “Моя країна Україна“
1 |
Перегляд відео. Подивіться відео, намагайтеся запам’ятати побільше інформації про нашу країну. |
2 |
Доповніть речення (див. роздруківку “Доповніть речення”). Пригадайте відеорозповідь і доповніть речення. Найвища гора України — … (Говерла)
|
Методичні порадиЗа бажанням діти можуть вигадати подібні речення і продовжити вправу. Ще один з варіантів — зробити презентацію, у якій на кожному слайді буде початок речення і 2-3 слова — варіанти відповіді. Учні мають обрати правильну відповідь і закінчити речення. |
6. Мовна математика
1 |
Розв’яжіть мовний вираз. 1 + вечір – чі + ес + ня = ?
|
7. Робота в командах “Навчаючи — вчуся”
1 |
Гра “Дешифрувальники” (на дошці зашифровані назви країн). 33 20 19 18 12 23 (Японія)
|
Методичні порадиПредставник від кожної команди обирає шифровку. Команда має за допомогою українського алфавіту (див. роздруківку з картками з українським алфавітом) розшифрувати, про яку країну розповідатиме іншим. Після розшифрування треба взяти на столі вчителя конверт з інформацією, ознайомитися в команді й розповісти всім у класі. У конверт можна покласти атрибути або фото, які допоможуть учням під час розповіді, а також налаштують слухачів на краще запам’ятовування інформації. |
2 |
Повідомлення команд. Австралія На протилежному боці земної кулі, в Австралії, навчання починається в лютому після Дня Австралії. Адже саме тоді за їхнім календарем завершується літо. До школи діти йдуть у 5–6 років і навчаються там 13 років. Це залежить від регіону країни і його законів. Фізкультхвилинка “Австралійський дощ” Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді послухаємо разом, який він. Зараз ви повторюватимете мої рухи. Стежте уважно! В Австралії здійнявся вітер. (Діти труть долоні.) Починає накрапати дощ. (Клацають пальцями.) Дощ посилюється. (Плескають долонями по грудях.) Починається справжня злива. (Плескають по стегнах.) А ось град — справжня буря. (Тупають ногами.) Але що це?
Буря поступово стихає. (Плескають по стегнах.) Дощ уповільнюється. (Плескають долонями по грудях.) Останні краплі падають на землю. (Клацають пальцями.) Тихий шелест вітру. (Потирають долоні.) Сяє сонце! (Підіймають руки догори.) |
3 |
Японія Навчальний рік у Японії починається навесні, зазвичай 4–5 квітня. Святкових лінійок тут немає, подарунків і квітів учителям не дарують. Це взагалі заборонено законом. Приблизно за півроку до “першого дзвоника” дитині купують традиційний японський рюкзак “рандосеру”, який мало чим різниться у дівчат і хлопчиків. Фактично рюкзак стає головною зіркою першого дня. Зранку родина (іноді в традиційному японському вбранні кімоно) приходить знайомитися з класом. Потім батьки разом з дитиною йдуть до студії на фотосесію. Гра в групі “У моєму рюкзаку завжди є…” Члени групи кидають одне одному паперового м’ячика, промовляючи: “У моєму рюкзаку завжди є олівці”. І передає естафету наступному учаснику. Той повторює фразу попередника і додає своє: “У моєму рюкзаку завжди є олівці і лінійка”. І так до останнього учасника в групі. |
4 |
Ізраїль Як і в нашій країні, перший дзвоник в Ізраїлі лунає для дітлахів 1 вересня. В Ізраїлі традиційно проводять лінійки: школярі записують власні бажання на повітряних кульках і відпускають їх у небо. Окрім того, старанно працювати на уроках діти починають не одразу, адже вересень — місяць свят. Спочатку єврейський Новий рік, за тиждень — Судний день, а згодом — свято збору плодів Суккот. Діти записують на паперових кульках побажання на навчальний рік, а потім чіпляють їх на дошці, щоб інші учні могли прочитати побажання. |
5 |
Німеччина У Німеччині взагалі не існує такого державного свята, як День знань. Заняття для школярів і студентів починаються в різні дні вересня. Жодних квітів учителям діти не приносять. Натомість першачки ідуть до школи з великим конусоподібним пакетом “schultute” із солодощами. Цій традиції близько 150 років. Напередодні батьки разом із дитиною майструють конусоподібний пакет і прикрашають його. Далі батьки заповнюють пакет солодощами і канцтоварами. І вже сидячи за партами, діти розглядають, чим саме батьки намагалися “підсолодити” їм шлях до школи. Робота з картинками
У Німеччині батьки “підсолоджують” дітям шлях до школи. Пригадаймо, як безпечно дістатися з дому до школи. ЗАВАНТАЖИТИ СЮЖЕТНІ КАРТКИ |
6 |
Нідерланди Початок нового навчального року в Нідерландах припадає на 22 серпня. Нічого святкового в цей день не відбувається — діти просто приходять до школи, де розповідають одне одному, що робили на канікулах. А от наступного дня діти всім класом чи школою вирушають на якийсь розважальний захід: на море чи в парк. Гра в групі “Найцікавіше місце” Члени групи кидають одне одному паперового м’ячика, закінчуючи речення “Найцікавіше місце, в якому я побував/побувала цього літа — це …”. Треба уважно слухати одне одного, бо потім учитель може запитати: “Де ж найбільше сподобалося твоєму сусіду?”. |
8. Вправа “Фотоапарат”
|
Створимо вернісаж краєвидів тих місць, де ви побували влітку. У когось це може буде тільки один кадр, а хтось намалює декілька кадрів (див. роздруківку “Фотоапарат”). |
Методичні порадиДіти із задоволенням малюватимуть місця, де вони побували влітку. Може статися так, що час на малювання буде обмежений. Учитель може запропонувати домалювати кадри вдома і принести наступного дня до класу. Такий вернісаж дасть дітям змогу побачити, хто де був улітку, і поспілкуватися на цю тему. |
9. Рефлексія
|