ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Перша знахідка

УРОК 10. Перший скарб.
Які таємниці може відкрити подорож?

Мета

  • ознайомити дітей з буклетом, навчити знаходити в ньому потрібну інформацію;
  • розвивати вміння знаходити дані в таблицях, схемах;
  • закріплювати читацькі навички, спонукати до розуміння прочитаного;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати гордість за свою країну, любов до рідного краю, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • читає правильно та виразно вголос різні тексти, залежно від мети читання;
  • розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного;
  • знаходить потрібну інформацію в буклеті.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Хвилинка спостережень.

  • Скажіть, будь ласка, з ким ви зустрілися, йдучи до школи?
  • Що побачили?
  • Що вас вразило сьогодні? (Блакитне небо, чисте повітря, легенький вітерець, невеличкий морозець, сумні дерева, знайомі й незнайомі люди, друзі тощо)
  • З яким настроєм прийшли на урок?

2

Вправа-гра “Чарівні окуляри”.

Діти, подивіться, що я вам принесла. (Педагог показує окуляри.) Це не прості окуляри, а чарівні. Той, хто їх одягне, бачитиме в інших людях лише гарне, навіть ті гарні риси, які людина приховує. Ось я зараз їх приміряю. Які ж ви гарні, веселі, розумні і дружні! А тепер мені хотілося б, щоб кожен із вас приміряв ці окуляри і гарненько роздивився свого сусіда / свою сусідку. Можливо, ці окуляри допоможуть помітити те, чого ви раніше не помічали.

Методичні поради

Діти по черзі приміряють “чарівні окуляри” і називають ті чи інші гарні риси своїх однолітків.

2. Актуалізація знань

1

Вправа “Здогадайся, хто” (див. роздруківку “Здогадайся, хто”).

Методичні поради

Для цієї вправи можна використати малюнки жевжиків, які малювали діти.

  • Розгляньте малюнки і здогадайтеся, хто на них зображений.
  • Пригадайте, хто такі жевжики і як вони з’явилися.
  • Доведіть, що числа 3 і 26 пов’язані із жевжиками.
  • Для чого вони збирають 26 скарбів?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Передбачення.

  • Як ви думаєте, чому ми сьогодні згадали про жевжиків?
  • Пригадайте, про що ми говорили на попередніх уроках, і спробуйте передбачити, що нового дізнаємося сьогодні.

3. Проблемне запитання

 

Ми з вами вже знаємо, чому люди мандрують, як можна подорожувати. Поміркуймо і спробуймо пояснити: чи пов’язана подорож із таємницями, які таємниці може відкрити подорож?

Методичні поради

На дошці записана схема подорож  таємниці ?  Діти розмірковують, які ж таємниці може відкрити подорож. Свої міркування записують.

4. Повідомлення теми

 

Сьогодні ми будемо подорожувати разом із жевжиками, дізнаємося, куди вони помандрують і де буде їхня перша зупинка. А щоб дізнатися маршрут мандрівки, прочитаємо, куди потрапили наші жевжики, який перший скарб знайшли.

5. Фізкультхвилинка “Україно, ми твоя надія”

 

Час порухатися! Слухайте пісню і виконуйте рухи. Вигадуйте свої рухи.

6. Опрацювання уривку “Перша знахідка”

1

Читання тексту в парах (підр. с. 14).

Методичні поради

Учитель знає можливості свого класу, тому може обрати варіант читання в парах: по черзі одне одному; читає той, хто вміє читати краще і швидше, чи навпаки тощо.

2

Словник.

Голограма — об’ємне зображення, створене за допомогою світлових променів.

3

Запитання для обговорення.

  • Де жевжоліт зробив першу зупинку?
  • Як ви думаєте, чому першу зупинку жевжоліт зробив саме у Києві?
  • Яку першу знахідку здобула Блискавка?
  • Як цей символ пов'язаний з місцем зупинки?
  • Що вам сподобалося в цьому тексті?
  • Пригадайте, чим казка відрізняється від інших літературних творів. Які її ознаки ви побачили в цьому уривку? Назвіть їх.

4

Дописування плану уривка (зош. с. 6, завд. 1).

Пригадайте події, про які йдеться у прочитаному уривку, та продовжте план.

Методичні поради

Обговоріть із дітьми варіанти пунктів плану. Виберіть найвлучніші й запишіть або дайте можливість дітям обрати самостійно із запропонованих варіантів, а потім порівняйте плани. За яким планом зручніше переказувати текст? Чому?

5

Відтворення діалогу, який відбувся між жевжиками (зош. с. 6, завд. 2).

Відтворіть діалог, який відбувся між жевжиками, пронумерувавши репліки у відповідній послідовності. Розіграйте його з однокласником/однокласницею.

Методичні поради

Дітям подобаються інсценізації, вони із задоволенням розіграють діалог. Особливо якщо у них на головах будуть маски жевжиків. А як показати жевжиків без масок?

6

Обчислення вартості брелоків (зош. с. 6, завд. 3).

Знаючи вартість одного брелока, обчисліть вартість трьох.

7

Вправа “Наведи і повтори” (зош. с. 6, завд. 5).

Наведіть зображення тризуба по крапочках, а потім спробуйте зобразити його самостійно.

  • Чи легко було самостійно малювати тризуб?
  • Чи допомагав вам зразок?
  • Спробуйте зобразити тризуб без зразка.

7. Робота з буклетом

Отже, сьогодні ми почнемо відкривати таємниці Києва.

Повернувшись на жевжоліт, Блискавка дістала зі своєї сумки буклет. Роздивившись його, друзі вирішили залишитися ще на день у Києві. Розгляньмо й ми цей буклет і спробуємо з’ясувати, що ж так зацікавило жевжиків.

1

Словник.

Буклет — складений у кілька разів аркуш паперу, на якому надрукована рекламна або інша інформація.

2

Робота з буклетом (підр. с. 15).

  • Про які особливості Києва ви дізналися з буклету?
  • Чи хотілося б дізнатися про них більше?
  • Як можна знайти таку інформацію?

3

Робота з цікавим фактами про Київ (доповнює вчитель).

  • Київське водосховище, або Київське море, як звикли його називати місцеві жителі, третє за площею в Україні (понад 922 кв. кілометри).
  • У травні Київ потопає у цвіті каштанів і стає не менш гарним за місто Ужгород, вбране в шати із квітучої сакури. Саме тому Київ має неофіційне звання “Каштанова” столиця.
  • На честь міста назвали астероїд — “2171 Київ”.
  • Найпопулярніший сувенір з Києва — “Київський” торт, його виробляють з 1956 року.
  • Київ заснований наприкінці V — на початку VI століття.

8. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте заняття?
  • Що корисного й нового ви дізналися?
  • Чи стануть у пригоді здобуті знання? Як саме?
  • Які таємниці Києва вам відкрила сьогоднішня мандрівка?
  • Уявіть мандрівку до Києва. Що вам хотілося б побачити передусім?

2

Таблиця “Плюс, мінус, цікаво”.

Заповніть таблицю, коротко записавши свої враження. Охочі можуть поділитися своїми міркуваннями в класі.

+ Цікаво
     

3

Домашнє завдання (зош. с. 6 завд. 4).

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.

Запропонуйте дітям записати 3 факти про Герб України, які їх найбільше зацікавили, а потім поділитися цією інформацією на уроці.



У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної