ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Перша знахідка

УРОК 11. Київ — давній і сучасний.
Які таємниці може відкрити подорож?

Мета

  • поглибити знання дітей про історичні пам’ятки Києва;
  • закріплювати читацькі навички, спонукати до розуміння прочитаного;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати гордість за свою країну, любов до рідного краю, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається, вітається дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • читає правильно та виразно вголос різні тексти, залежно від мети читання;
  • розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного;
  • знаходить потрібну інформацію;
  • знає пам’ятки Києва.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Мотивація навчальної діяльності

1

Вправа “Парне — непарне” (див. роздруківку “Парне — непарне”).

Зафарбуйте квадратики з парними числами та букви під ними. Із незафарбованих букв складіть слово.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Отже, сьогодні ми продовжимо мандрувати Києвом і дізнаватися, які нові таємниці відкриє для нас це місто.

2

Визначення способу мандрівки Києвом (див. роздруківку “Зашифрована загадка”).

Пронумеруйте кольорові смужки так, щоб утворилася загадка. Прочитайте її. Здогадайтеся, яким видом транспорту будемо подорожувати Києвом.

Методичні поради

Діти можуть виконати таке саме завдання онлайн.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Визначення прогнозу погоди (підр. с. 16, завд. 3).

Разом із третьокласниками Русланом і Владою ми відкриватимемо таємниці Києва. А щоб наша веломандрівка була вдалою, треба обов’язково з’ясувати прогноз погоди і вибрати найсприятливіші для такої подорожі дні.

Дізнайтеся, який дорожній знак підкаже нам, по яких доріжкам можна їздити на велосипедах.

2. “Хмара слів”

1

Пригадайте таємниці Києва (зош. с. 7, завд. 1).

  • Які таємниці Києва вас цікавлять найбільше?
  • Розгляньте й доповніть хмару слів власними.
  • Складіть і запишіть одне речення з якимось із поданих слів чи словосполучень.

2

Словник.

Столиця — це давнє слов’янське слово. Походить від слова “стіл” — так у Київській Русі називали трон, престол.

Столиця — це місце, де перебував князь, тобто місце зі “столом”.

Нині столиця — це головне місто держави, у якому зазвичай розташовані вищі органи влади та управління — президент, Верховна рада тощо.

3. Робота з віршем О. Олеся “Наш Київ”

 

Проїжджаючи набережною Дніпра, веломандрівники зупинилися біля пам’ятника, встановленого на честь заснування Києва. Прочитайте уривок вірша і назвіть імена засновників Києва (підр. с. 16, завд. 4).

  • Що ще ви знаєте про засновників Києва?
  • Чи хотілося б вам дізнатися нові факти про заснування Києва?

4. Робота з текстом

 

Читаємо текст та аналізуємо (див. роздруківку “Древній Київ”).

Під час читання ви маєте робити позначки на полях оповідання залежно від вашого власного знання та розуміння.

  • Ставте «✓» — якщо прочитане підтверджує те, що ви знаєте, чи думаєте.
  • Ставте «+» — якщо це нова для вас інформація.
  • Ставте «?» — якщо хочете більше дізнатися про це більше.

Упорядкуйте таблицю.

+ ?
     

Методичні поради

Діти самостійно складають таблицю. Потім учитель опитує учнів і заповнює таблицю на дошці.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  • Що з того, що ви знали, підтвердилося?
  • Що нового ви дізналися?
  • Про що хочете дізнатися більше?

5. Вправа “Істинне — хибне”

 

Проаналізуйте інформацію про заснування Києва. Позначте правдиву (достовірну) та неправдиву (недостовірну) інформацію (зош. с. 7, завд. 2).

  • Чи виникли у вас труднощі під час виконання цього завдання? З яким фактом?

6. Віртуальна екскурсія Києвом

 

Перегляньте відео “Київ — столиця України”. Що нового ви дізналися про Київ?

  • Які факти вас здивували, вразили?
  • Чому кажуть, що краще один раз побачити, ніж 100 разів почути?
  • Що вам особливо захотілося побачити в Києві? Чому?

7. Математичне завдання

 

Дорогою додому Руслан запропонував заїхати до Наводницького парку. Друзі побачили в ньому 9 пар молодят, які фотографувалися біля пам’ятника засновникам Києва. Скількох наречених зустріли Руслан і Влада? (підр. с. 17, завд. 5).

  • Чи потрібно багато рахувати, щоб розв’язати задачу? Чому?

8. Повторення правил безпечної їзди на велосипеді

Нам сьогодні дуже пощастило. Ми не лише здійснили велоподорож Києвом, а ще й змогли безпечно рухатися вулицями цього прекрасного міста. Проте під час веломандрівки можуть трапитися неприємності. Давайте з’ясуємо, що ж робити в таких ситуаціях.

1

Вправа “Полагодь колеса” (див. роздруківку “Полагодь колеса”).

Щоб полагодити колеса велосипеда, необхідно скласти слова з частин. Зафарбуйте частини колеса зі словами — кожне слово певним кольором.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Моделювання і пояснення ситуацій (підр. с. 17, завд. 6).

Розгляньте малюнки у підручнику і скажіть, у яких ситуаціях можна зарадити власними силами, а в яких необхідна допомога фахівця. Змоделюйте звернення до різних служб. Чітко і зрозуміло опишіть ситуацію, що трапилася.

  • Пригадайте, які неприємності траплялися з вами. До кого ви зверталися по допомогу?

9. Підсумок віртуальної екскурсії

1

Вправа “Закінчи речення”.

Київ — столиця … (України).

Головна вулиця столиці — … (Хрещатик).

Місто Київ названо на честь … (старшого брата Кия).

Братів Кия звали … (Щек і Хорив).

Сестру Кия звали … (Либідь).

Методичні поради

Запропонуйте дітям придумати свої речення для цієї вправи.

2

Доповни висловлювання (підр. с. 17, завд. 7).

Після веломандрівки діти ділилися тим, які таємниці відкрила для них ця подорож. Доповніть висловлювання Руслана і Влади.



У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної