ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Перша знахідка

УРОК 13. Враження і цікавинки.
Що зробити, аби подорож запам’яталася?

Мета

  • ознайомити дітей із класом “павукоподібні”, з ознаками “бабиного літа”;
  • закріплювати вміння знаходити дані в таблиці, схемі;
  • закріплювати читацькі навички, спонукати до розуміння прочитаного;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати бережливе ставлення до тварин, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • читає правильно та виразно вголос різні тексти, залежно від мети читання;
  • розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного;
  • уміє списувати з друкованого тексту;
  • пише короткі висловлювання на певну тему;
  • знає ознаки павукоподібних і “бабиного літа”.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вправа “Човник настрою”.

Подорожуючи, ми дізналися багато нового й цікавого про різні транспортні засоби. У мене в руках човник, яким теж можна мандрувати. Зверніть увагу, він білого кольору, тому що настрій у мене гарний, чистий, як прозора водичка, по якій може плисти цей човник. Пропоную вам зафарбувати човник у колір свого настрою. Подивимося, якого ж кольору може стати наш човник.

Методичні поради

Діти передають човник із рук в руки і промовляють: “Мій човник … кольору, тому що сьогодні в мене … настрій”. Під час виконання цієї вправи можна попросити дітей полічити, човників якого кольору буде більше. Якщо в когось із учнів настрій буде поганий, попросіть дітей порадити, що можна зробити, аби настрій поліпшився.

2

Робота над змістом прислів’я.

Поясніть, як ви розумієте зміст китайського прислів’я.

Ніхто з мандрівок не повертається таким, як був раніше.

2. Повідомлення теми уроку

1

Доповнення міркувань (підр. с. 18, завд. 1).

Жевжики обговорювали, що можна зробити, аби подорож Україною їм запам’яталася. Чи погоджуєтеся ви з їхніми думками? Спробуйте доповнити міркування жевжиків своїми.

2

Повідомлення теми уроку.

Сьогодні ми продовжимо подорожувати й пізнавати цікавий світ.

3. Усвідомлення матеріалу

1

Гра “Що на світлині?”.

Найпростіший спосіб запам’ятати подорож — це зробити світлини, бо майже всі зараз мають різноманітні сучасні ґаджети. Пропоную вам перевірити, до якої міри ви уважні та кмітливі, і як швидко здогадаєтеся, що на світлині.

Методичні поради

Учитель вигукує: “Кругле!”. Усі діти відгадують, що ж сфотографував учитель. Це може бути, наприклад, годинник. Хто перший правильно назвав предмет, той називає іншу ознаку. Це може бути матеріал, з якого виготовлено предмети: дерев’яні, металеві, кам’яні, а також певного кольору, певної форми, назви яких починаються з певної літери тощо.

2

Вправа “Здібний фотограф” (підр. с. 19, завд. 3).

  • Розгляньте світлини, які зробила Ліда, подорожуючи київським парком “Феофанія”. Чи всі її фото вдалі?
  • Які з них, на вашу думку, найкращі? Поясніть свої міркування.
  • Які поради ви можете дати Ліді, щоб наступного разу її світлини були кращими?

3

Сувенірна математика (підр. с. 19, завд. 5).

  • Щоб запам’ятати свою подорож, Ліда вирішила придбати 2 різних магніти. Чи вистачить дівчинці грошей, якщо в неї є 100 гривень?
  • Які 2 різні магніти може купити Ліда?

4

Вправа “Здогадайся” (підр. с. 18, завд. 2).

  • Подорожуючи Києвом, Сашко не лише зробив світлини, а ще й записав свої враження у щоденник. Прочитайте, що записав хлопчик, і спробуйте здогадатися, про яку історичну пам’ятку Києва йдеться. Доведіть, що ви не помилилися.

Методичні поради

Запис вражень можна вивести на слайд, щоб діти прочитали і зрозуміли, про що йдеться. А після пояснень можна повернутися до підручника і підтвердити чи спростувати свої здогадки.

  • Назвіть слова та словосполучення, які допомогли вам упізнати цю пам’ятку. Запишіть їх у зошит, підкресліть прикметники.

Методичні поради

Записуємо словосполучення у звичайний зошит.

4. Ознайомлення з природним явищем “бабине літо”

1

Загадка.

Розкажіть, хто добре знає,
Яке коротке літо восени буває? (Бабине літо)

2

Перегляд відеокліпу до вірша “Бабине літо” Л. Назаренко.

Послухайте уважно вірш. Зверніть увагу, які ознаки бабиного літа згадала авторка вірша.

3

Хмара слів (див. роздруківку “Хмара слів”).

В останні теплі дні осені, які бувають в Україні наприкінці вересня та на початку жовтня, на полях і в лісах літає багато павутиння. Цей період називають “бабине літо”, бо він справді нагадує літо, тільки коротке. Скільки значень має вислів “бабине літо”? Наші предки створили багато казок про Бабу Ягу. Вони вважали, що цієї пори у повітрі літає Баба Яга у ступі й розкидає павутиння. Етнограф Леся Горошко розповідає ще одну історію походження назви цього сезону: “Початок осені, люди ще не встигли зібрати врожай. І раптово стає холодно. Люди на городах, а хто то був? Переважно жінки, почали разом просити у Бога, щоби він дав ще декілька теплих днів, аби вони дозбирали врожай. І теплі дні таки настали. Тому на честь “баб” цей період і назвали“.

  • Які слова спадають на думку, коли ви чуєте вислів бабине літо?

Методичні поради

Така робота може проводитися з усім класом, як групова чи індивідуальна.

Розташуйте роздруківку павутиння на дошці. Записуйте маркером слова, які називатимуть діти. Підбиваючи підсумки, можна повернутися до павутиння і запитати в дітей, чи можуть вони доповнити павутинку новими словами.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

“Доповни речення” (зош. с. 8, завд. 1).

  • Прочитайте розповідь Ліди про подорож у вихідні. Поміркуйте і скажіть, чи вплинула ця подорож на дівчинку? Як саме?

5. Фізкультхвилинка

Методичні поради

Фізкультхвилинку можна обрати з попередніх уроків. А можна дітям дати можливість пофантазувати. Дайте їм клубок кольорової стрічки. Нехай уявлять себе павучками, пошукають зручне місце і спробують поплести павутинку.

6. Павуки і павутиння

1

Розповідь про павутиння.

Павутиння — це виділення (секрет) з павутинних залоз, застиглий у вигляді найтонших ниточок. За складом нагадує шовк, а використовують його павуки для полювання на комах.

Вчені вирахували, що павутина товщиною з олівець може зупинити Боїнг на льоту. А вага павутинки, якою обернули б усю Земну кулю по екватору, склала б лише 340 г. На жаль, науці досі так і не вдалося відтворити павутину в лабораторії.

Павуки-бокоходи придумали своїй павутинці ще одне, не менш цікаве застосування. Вони переміщуються на ній на досить-такі великі відстані. До речі, павутинка використовується павуками не так для подорожей, як для збереження свого потомства.

2

Вправа “Істинне — хибне” (зош. с. 8, завд. 2).

Ліді так сподобалося спостерігати за польотами павучків, що вона вирішила дізнатися більше про павутиння, що літає. Ознайомтеся з інформацією, яку знайшла дівчинка, і визначте, які твердження істинні, а які — хибні.

Методичні поради

Після почутого про павуків і павутиння, діти із задоволенням перевірятимуть інформацію Ліди. Перевірити, чи правильними були міркування дітей, можна за допомогою кодування, написавши правильну послідовність плюсів і мінусів. Можна запропонувати обговорити свої відповіді у групах. Це дасть дітям можливість послухати одне одного і пояснити свої міркування, узгодити їх. Далі представник групи може презентувати відповіді.

3

Перегляд відео “Павук плете павутинку”.

Подивіться, як павук плете своє мереживо — павутинку.

  • Що вас здивувало?
  • Чи бачили ви коли-небудь павучка на павутинці? Поділіться враженнями.

4

Робота в парах “Павучкова математика” (див. роздруківку “Павучкова математика”).

Чи знаєте ви, що якщо в приміщенні, у якому мешкають павуки, заграти на скрипці, павучки почнуть виповзати. Але не подумайте, що вони є поціновувачами прекрасної музики. Річ у тому, що звук змушує нитки павутиння коливатися. А для павуків це сигнал про здобич, яка потрапила в павутиння. Ось вони й вилазять.

  • Обчисліть значення виразів. Випишіть тільки непарні значення. Полічить їхню кількість, і дізнаєтеся, скільки павуків почули звуки скрипки.

Методичні поради

Вправу можна виконати двома способами.

Варіант 1 — для кожної пари роздрукувати картку з виразами. Діти в парах обчислюють приклади, підраховують кількість відповідей з непарним результатом. Число, яке вийшло, записують на аркуші й показують вчителю. Вчитель спостерігає, фіксує відповіді. Після того, як усі пари показали свої відповіді, вчитель коментує, яка пара була першою, чи були неправильні підрахунки.

Варіант 2 — приклади з павучками можна прикріпити на дошку або вивести на слайді. Діти в парах обчислюють, підраховують кількість відповідей з непарним результатом. Число, яке вийшло, записують на аркуші. Далі вчитель пропонує повернутися до іншої пари і звірити з нею результати.

Чи були пари, у яких результати не збіглися? Чому? Чи знайшли ви помилки?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте заняття? Ваш човник змінив свій колір, чи залишився таким самим?
  • Чи було вам сьогодні цікаво подорожувати?
  • Про що розповісте батькам?

2

Продовж речення.

Сьогодні для мене стало відкриттям …

Я сьогодні зрозумів/зрозуміла …

Тепер я знаю …

3

Домашнє завдання (зош. с. 8 завд. 3).

Уявіть, що маленький павучок-бокохід під час своєї подорожі завітав до вас. Як ви думаєте, яку історію він міг би вам розповісти?

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.



У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної