ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Перша знахідка
УРОК 14. Роздивляємося павутиння.
Що зробити, аби подорож запам’яталася?
Мета
- ознайомити дітей з класом “павукоподібні”;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати бережливе ставлення до тварин, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- пише короткі висловлювання на певну тему;
- знає ознаки павукоподібних.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- кольорові олівці;
- роздруківка “Групи тварин”;
- клубочок із нитками;
- кульки з вати (пінопласту) чи серветки для дослідження.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Психогімнастика. Діти виконують дії, які називає вчитель.
|
2 |
Вправа “Павутинка”. Діти в колі по черзі передають одне одному клубочок зі словами-побажаннями, називаючи імена. Не відпускаючи нитку, передають клубок далі. Так утворюється павутинка.
|
Методичні порадиПочаток уроку можна провести в колі. Якщо діти отримали додому завдання написати історію павучка, то можна послухати, що вони написали. |
2. Повідомлення теми і мотивація
Сьогодні ми знову будемо подорожувати і відкривати світ разом із павучком. |
1 |
Вправа “Очікування”.
|
2 |
Вправа “Домалюй” (зош. с. 9, завд. 2). Домалюйте симетрично павучка. |
3. Проблемне запитання
|
Як ви думаєте, чи слід боятися павуків? Багато людей побоюються павуків. Звичайно, швидкість, з якою пересуваються павуки, вигляд їхніх довгих, вкритих волосками ніг, можуть здатися страшними. Більшість павуків, які мешкають на території України не несуть шкоди, а навпаки — знищують шкідливих комах. Проте, у зв’язку з кліматичними змінами, у деяких регіонах України почали з’являтися тарантули, а на півдні України можна зустріти каракуртів. За оцінкою фахівців, павуки ніколи не нападають першими й без причини. Тому боятися їх немає підстав, просто треба бути уважними та обережними. |
4. Визначення групи, до якої належать павуки
1 |
Розподіл тварин по групах (див. роздруківку “Групи тварин”).
|
Методичні порадиПочепіть на дошці 2 таблички: “комахи” і “звірі”. Діти прикріплюють картинки під підписами і пояснюють, чому зробили такий вибір. Дійшовши до павука, з’ясуємо, що він за зовнішніми ознаками не може належати до запропонованих груп. Тоді на дошці прикріплюємо третю табличку з підписом “павуки” і робимо висновок, чому ж павуки в окремій групі. |
2 |
Словник Павукоподібні — група тварин, до якої належать павуки, кліщі, скорпіони тощо. Вони відрізняються від інших подібних тварин поділом тіла на: головогруди і черевце. Зазвичай вони мають 8 кінцівок. |
Методичні порадиВ означенні міститься додаткова інформація, яку не всі діти можуть знати, тому порівняйте з дітьми світлини павуків і мурах, знайдіть відмінності в будові тіла тварин. |
3 |
Розповідь вчителя. У природі існує близько 30 тисяч видів павуків, в Україні — майже 1000. Павуки живуть не тільки на суші, але й у воді. Вони плетуть великі сітки з павутини, яку самі й виробляють. Павутиння в павуків кожного виду дещо різне. Між нитками павутинки є довга липка срібляста речовина, до якої прилипають комахи. Сам павук ховається поблизу сітки у своєму гніздечку і чекає на свою жертву. Вчені довели, що павутинка — найміцніший природний матеріал. Нитка павутинки може витримати вагу до 260 кг. Живуть павуки не більше одного року. |
5. Фізкультхвилинка
|
Порухайтеся ритмічно разом із маршмеллоу. Деякі рухи нагадуватимуть рухи павучка. |
6. Дослідження “Павутинка на шкільному подвір’ї”
1 |
Повідомлення мети дослідження. Ми з вами дізналися багато цікавих фактів про павуків. І сьогодні в нас є нагода перевірити, чи справді павутинка така міцна. Інформацію про проведене дослідження ми запишемо у зошит № 1 (с. 9, завд. 1). |
Методичні порадиДля того, щоб дослідження мало позитивні результати, обов’язково зверніть увагу дітей на те, що вони мають записати у зошит: чого вони навчилися під час дослідження, що вразило, які були емоції, відкриття, які вміння допомогли провести дослідження, які висновки діти зробили і як оцінюють свою роботу. |
2 |
Дослідження на шкільному подвір’ї (підр. с. 20). Щоб перевірити міцність павутиння, нам потрібно відшукати на шкільному подвір’ї павутиння і провести дослідження. |
Методичні порадиДля дослідження потрібні кульки з пінопласту, вати або зім’ятої серветки. Виберіть матеріал одного виду, найпростіше, взяти вату або серветку. Можна напередодні попросити учнів, щоб кожен зробив вдома і приніс 1-2 кульки з обраного матеріалу. Бажано, щоб вони були однакового розміру. Зверніть увагу дітей, що кульки треба кидати обережно, по черзі, і спостерігати, що відбуватиметься з павутинням. |
3 |
Алгоритм виконання дослідження. Крок 1. Відшукайте на шкільному подвір’ї павутиння. Упевніться, що воно без павучка. Крок 2. Обережно киньте одну кульку в центр павутиння і спостерігайте, що відбулося. Крок 3. Продовжуйте експеримент. По черзі кидайте по одній кульці. З’ясуйте, скільки кульок може витримати павутиння. Крок 4. Зверніть увагу, що відбувається з павутинням, коли кульок у ньому більшає. Крок 5. Зробіть висновки. |
4 |
Запис інформації про проведення дослідження (зош. с. 9, завд. 1). |
5 |
Презентація результатів дослідження. |
Методичні порадиПеред презентацією зверніть увагу дітей, що презентувати результати дослідження можна двома способами. Продемонструйте обидва, а діти оберуть той варіант, який їм до вподоби. Діти дописують речення, а потім повідомляють інформацію. Варіант 1: “Під час дослідження я навчився/навчилася спостерігати за павутинням, мене вразило …; мої відкриття …; за результатами дослідження я зробив/зробила такі висновки …; мої відкриття …; мої емоції …; провести дослідження мені допомогли вміння …; свою роботу я оцінюю так: …”. Варіант 2: “Свою роботу під час дослідження я оцінюю так: …, бо під час дослідження я навчився/навчилася …, мене вразило … і т.д.”. |
7. Підсумок
1 |
Вправа “Чи правда, що …”. Підтвердіть або спростіть мої твердження. Чи правда, що…
|
2 |
Рефлексія.
|
3 |
Домашнє завдання. Усі охочі можуть виконати завдання з підручника на с. 21 “Як зібрати павутиння”. Прочитайте уважно інструкцію, за потреби попросіть допомоги в дорослих. Принесіть до школи свою роботу і презентуйте її. |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |