ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Куди вирушати далі?

УРОК 15. Вінниччина.
Як досліджувати світ під час подорожі?

Мета

  • ознайомити дітей із розташуванням Вінницької області на мапі України;
  • ознайомити з поняттям “легенда” та легендами, пов’язаними з виникненням назви міста Вінниці;
  • закріплювати вміння знаходити дані в таблицях, схемах;
  • закріплювати читацькі навички, спонукати до розуміння прочитаного;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати гордість за свою країну, любов до України, повагу до праці людей, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • читає правильно та виразно вголос різні тексти, залежно від мети читання;
  • розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного;
  • може знайти Вінницьку область на мапі України;
  • знає, чим славиться Вінниччина;
  • знає, що таке легенда;
  • знає легенди, пов’язані з виникненням назви міста Вінниці;
  • вміє працювати з контурною мапою.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання “Таємні коди”.

Ми сьогодні будемо вітатися не звичайно, а таємними кодами. Запропонуйте свої варіанти, наприклад: оплеск і два кліпання очима.

Так по черзі передаємо вітання, доки дитина, що віталася першою, не отримає зворотнє послання.

Методичні поради

Вітатися можна в колі. Розпочати вітання може вчитель, як зразок має показати свій код. Тоді останнє привітання має бути для вчителя. Через деякий час можна ускладнити завдання: треба повторити код, який показав сусід, а тоді передати свій.

2

Вправа “Подарунок”.

Коли йдуть чи їдуть у гості, беруть подарунок, аби потішити господаря. Яку річ ви подарували б своєму новому другові? Є одна умова: назва має починатися на ту саму букву, що й ваше ім’я. Передаючи подарункові коробочки одне одному, говоримо: “Я подарую …, тому що хочу, щоб …”.

Методичні поради

Діти із задоволенням передаватимуть яскраву подарункову коробочку і пропонуватимуть свої варіанти подарунків. Зверніть увагу, що це можуть бути не тільки реальні предмети, а й фантастичні.

“Я подарую троянди, тому що хочу, щоб навколо було гарно” або “Я подарую талісман, тому що хочу, щоб він оберігав від негараздів”.

2. Повідомлення теми уроку

1

Передбачення.

Прочитайте записані на дошці слова.

ЖПОДОРО ДОВЄТЬЖУСЯПРО
(подорож продовжується)

  • Як ви думаєте, чому такі слова з’явилися на дошці?
  • З ким ми продовжимо свою подорож? Чому?
  • Як ви думаєте, куди ми можемо помандрувати із жевжиками?

2

Повідомлення теми.

Сьогодні ми знову будемо подорожувати разом із жевжиками. А щоб дізнатися маршрут мандрівки, прочитаємо, куди потрапили наші герої, яку другу знахідку вони відшукали.

3. Робота над текстом “Куди вирушати далі?”

1

Читання тексту в групах (підр. с. 22).

2

Вправа “Кубики-питайлики” (див. роздруківку “Кубики-питайлики”).

Для того, щоб зрозуміти, куди і чому летять жевжики, маємо відповісти на запитання.

  1. Яку проблему мали жевжики і як її здолали?
  2. Яку знахідку поклали до скрині?
  3. Чому саме зернятка найяскравіше характеризують Вінниччину?
  4. Як жевжики визначили наступну точку маршруту?
  5. То куди ж помандрували жевжики?
  6. Чи змінювався ваш настрій, коли ви читали про пригоду жевжиків?

Методичні поради

Прочитати текст діти можуть у командах. Перевірка свідомого сприйняття тексту відбувається теж у командах. Кожна команда отримує кубик (див. роздруківку “Кубики-питайлики”), на гранях якого є числа від 1 до 6. Кожне число позначає певне запитання, записане на дошці або на картці. Діти по черзі підкидають кубик і дивляться на число, яке випало. Той, хто підкидав кубик, читає запитання (наприклад: якщо випало число 3, то це третє запитання тощо) і дає відповідь у своїй команді. Підкидають кубик, доки не дадуть відповіді на всі запитання, що записані. Якщо число повторюється, то можна підкинути ще один раз, щоб випала інше. Також у такому разі можна запропонувати дітям вигадати додаткове запитання.

Щоб перевірити, наскільки уважно і свідомо діти попрацювали в командах, учитель може повторити цю вправу, але тепер вже для всього класу. Він підкидає кубик, дивиться на число, читає запитання і просить на нього відповісти певну команду. І так далі. Такий спосіб перевірки свідомого сприйняття тексту подобається дітям, його можна застосовувати і на уроках мови.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Отже, сьогодні ми будемо відкривати таємниці Вінниччини.

3

Вправа “Істинне — хибне” (зош. с. 10, завд. 1).

  • Пригадайте зміст прочитаного уривка. Визначте, які висловлювання істинні, а які — хибні.
  • Вигадайте власні висловлювання щодо змісту прочитаного.

4. Робота з мапою України

1

Робота з адміністративною мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

  • Знайдіть Вінницьку область на мапі України.
  • З якими областями межує Вінницька область?
  • Яке місто є адміністративним центром Вінницької області?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою (зош. с. 32-33).

Знайдіть на контурній мапі (див. роздруківку “Контурна мапа України”) Вінницьку область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр.

Методичні поради

Оскільки подорож Україною триватиме весь рік, бажано зробити велику роздруківку контурної мапи України й почепити її на стіну чи дошку. На ній так само, як і в контурній мапі, учитель або хтось із учнів зафарбовує область, якою подорожує клас, підписує обласний центр. Підбиваючи підсумки подорожі кожною з областей, на цій мапі можна виносити за контур те, чим славиться ця область. Зразок нижче. Таку ж мапу, тільки формату А4, можна роздрукувати для кожної дитини. Діти так само записуватимуть там цікавинки, і навіть більше, ніж їх буде на великій мапі.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Фізкультхвилинка

 

Подорожуючи Україною, ми будемо знайомитися не лише з новими краєвидами, історичними місцями, а ще й з українськими мелодіями й танцями.

6. Знайомство з символікою Вінницької області

 

Роздивись символіку Вінницької області та поміркуй, про що вона нам розповідає (див. роздруківку “Символіка Вінницької області”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Знайомство з історією виникнення назви міста Вінниці

1

Розповідь учителя про виникнення назви міста.

Легенда — народна фантастична оповідь, пов’язана з певною місцевістю, героєм чи історичною подією. У легенді факти поєднуються з вигадками.

Ознайомимося з легендами про походження назви міста Вінниці.

Перша легенда розповідає про те, що ця назва пішла від слова “винниця”. Так у давнину називали винокурні, яких на території міста, за словами істориків, було багато.

Інші вчені схиляються до думки, Вінниця це похідне від слова «Въно», тобто нерухомої власності, яку отримували як посаг на весілля у подарунок чи спадок.

Не менш цікавою є легенда, яка пов’язує річку Вінничку з містом Вінниця. Записала її ще у 1959 році подільська фольклористка Є. В. Горб. Вона говорить, що на берег річки Буг прийшов чоловік. Побудувавши собі хату, став жити з жінкою, і було в них дві доньки. Старшу він ласкаво називав Вишенькою, а меншу — Вінничкою. Виросли доньки гарними дівчатами і чоловік віддав їх заміж за працьовитих риболовів. Старша донька оселилася на правому березi Бугу, а Вiнничка — на лівому. Вони рубали лiс, випалювали пнi, орали та сіяли. Одного разу налетів сильний вiтер. Пташки раптом перестали спiвати, а сонце заховалося за чорну хмару. Виявилося, що то не вiтер був, не буря, а страшнi вороженьки над Бугом чорну кіпоть здійняли. Оточили вони будинки сестер, хотіли продати красунь на ринку, а їхніх чоловіків взяти в полон. Виходу в них не було. Дівчата вирішили, що смерть краща за неволю. Вiнничка першою запалила хату. Сестра побачила вогонь i також розвела вогнище в оточенiй хатi. На згадку про них люди назвали річки. Біля річки Вінничка побудували фортецю й місто, яке назвали Вінницею.

Запитання до тексту:

  • Скільки існує легенд про назву міста Вінниці?
  • Яка легенда вам сподобалася найбільше? Чому?
  • Події якої з цих легенд, на вашу думку, могли відбутися в реальності?

2

Створення асоціативного куща.

За змістом розповіді педагога діти створюють асоціативний кущ.

Методичні поради

Ця вправа дасть можливість учням краще запам’ятати історію виникнення назви міста. Можна приготувати заздалегідь запис, але деякі поняття пропустити, попросити дітей заповнити пропущені місця. За бажанням її можна доповнити іншими фактами з легенд.

8. Перегляд відео “Вінниччина запрошує”

 

Перегляньте уважно відео.

  • Що нового про Вінницю ви дізналися?
  • Які факти запам’ятали?
  • Які факти вас вразили? Які здивували?
  • Що ще хотіли б дізнатися про Вінницю й Вінниччину?

Методичні поради

Можна, врахувавши запити дітей, підготувати цікаві розповіді для подальших уроків.

9. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Чи було вам цікаво подорожувати?
  • Які таємниці відкрили сьогодні для себе?

2

Вправа “Закінчи речення”.

Сьогодні на уроці я дізнався/дізналася …

Тепер я знаю …

Можу пояснити …

Було цікаво …



У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної