ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Куди вирушати далі?
УРОК 17. Подільський зоопарк.
Як досліджувати світ під час подорожі?
Мета
- ознайомити дітей із мешканцями Вінницького зоопарку;
- закріпити знання про групи тварин;
- ознайомити з левом;
- закріпити правила поведінки в зоопарку;
- вчити користуватися грошима;
- закріпити вміння визначати час за годинником;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- навчити складати загадки за алгоритмом;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати любов до тварин, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- уміє складати загадку за поданим алгоритмом;
- розповідає, що вразило під час перегляду відеофільму;
- уміє оперувати грошима;
- уміє визначати час за годинником;
- знає мешканців Вінницького зоопарку;
- знає правила поведінки в зоопарку;
- знає цікаві факти про життя левів;
- ліпить тварин із пластиліну або створює аплікацію з листя;
- презентує свою творчу роботу.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- аркуш А3 для хмари слів;
- роздруківки “Запитання — відповіді”, “Алгоритм складання загадок”;
- чайнворд;
- матеріали для творчої роботи за вибором учителя.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Побажання”. Зверніться до однокласника/однокласниці так, як він/вона любить, і побажайте щось гарне й добре. |
2 |
Обмін інформацією. Хто сьогодні хоче поділитися своїми ранковими спостереженнями? Яких тварин ви бачили дорогою до школи? Учні обмінюються інформацією. |
3 |
Вправа “Передбачення”.
|
2. Повідомлення теми уроку
1 |
Розгадування чайнворда. Ми сьогодні продовжимо подорожувати чудовим містом Вінницею. Побуваємо на екскурсії в одному з цікавих місць, що є на території цього міста. А куди саме ми вирушимо, ви дізнаєтеся, якщо розставите числа в порядку зростання.
|
2 |
Пояснення значення слова зоопарк.
Різні тварини живуть у різних умовах і в різних частинах земної кулі. Щоб побачити тварин з різних куточків Землі, вивчити їхній спосіб життя, поведінку, у великих містах створюють зоопарки. У зоопарках працюють зоологи, біологи, ветеринари, які не тільки вивчають і досліджують тварин, а ще й намагаються вберегти рідкісних тварин від вимирання (так залишилися на Землі зубри). Одним із прадавніх зоопарків вважається сад Амона, або акліматизаційний парк Єгипту, створений приблизно за 1500 років до нашої ери фараоном Тутмосом III. Повертаючись із військових походів, він привозив у Фіви, свою столицю, різноманітних тварин. А його мачуха навіть споряджала спеціальні експедиції за тваринами в Пунт (тепер Сомалі). У цьому парку було багато тварин з північно-східної Африки, особливо багато було різновидів риб і водоплавних птахів. |
3 |
Повідомлення теми уроку. Отже, сьогодні ми разом із жевжиками завітаємо до Подільського зоопарку міста Вінниці, дослідимо, які тварини там мешкають. |
4 |
Вправа “Очікування”.
|
3. Віртуальна подорож до зоопарку
1 |
Розвиток математичних знань.
Отже, щоб потрапити до Подільського зоопарку, подивися на тварин, які там мешкають, дізнатися для себе щось нове, ми маємо придбати квитки. А щоб дізнатися ціну квитка, нам треба розв’язати віршовану задачу. 3 маленьких кенгуру
|
2 |
Визначення тривалості подій (підр. с. 23, завд. 1). Жевжики вирішили відвідати Подільський зоопарк. Скільки часу вони мають почекати, якщо відомо, що зоопарк відкривається о 9-й годині, а годинник Блискавки показує 8 год 10 хв? |
3 |
Обговорення правил поведінки в зоопарку. Квитки ми отримали. Але перш ніж потрапити до зоопарку, перевіримо, чи знаєте ви правила поведінки в такому місці.
Правильно, заболять животи, зуби. Адже тварини на волі не їдять цілий день. Тим більше такі незвичні для них продукти. Кожен вид тварин має свій раціон. Адже ми з вами знаємо, що одні тварини, травоїдні, їдять траву, листя, гілки, інші, хижі, — м’ясо, а всеїдні можуть їсти й те, й інше. Тому не треба пропонувати тваринам ваші продукти, бо працівники зоопарку щодня годують тварин у визначений час.
Не підходити близько до кліток чи вольєрів, не просовувати руки в клітки. Адже клітка — це будиночок тварини, і вона його захищає. Не галасувати, не включати гучну музику, не дратувати тварин, не приходити до зоопарку зі своїми домашніми улюбленцями: котиками, собачками. |
4 |
Перегляд фільму “Віртуальна мандрівка Подільським зоопарком”. Запитання до фільму:
|
5 |
Вправа “З’єднай запитання і відповідь” (див. роздруківку “Запитання — відповіді”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
4. Фізкультхвилинка
|
Зараз ми з вами трохи пограємо у гру “Хто як рухається?”. Я називатиму тварину, а ви всі разом показуватимете, як вона ходить. (Ведмідь, вовк, мавпа, тигр, заєць). |
5. Складання загадки
1 |
Пояснення алгоритму складання загадок (див. роздруківку “Алгоритм складання загадок”). Для того, щоб скласти загадку, треба спочатку обрати об’єкт, записати його особливості (колір, розмір тощо), а також, що робить цей об’єкт. Можна його порівняти з іншим, використовуючи слова як, але не. Наприклад: Довгі вуха, куций хвіст.
Смугастий, але не тигр.
|
2 |
Колективне складання загадок про тварин. |
Методичні порадиПродумайте заздалегідь, про яку тварину будете складати загадку. Підберіть слова або рими для того, щоб першу скласти загадку. Складіть її разом і запишіть у зошит. А для наступної оберіть тварину разом із дітьми, обговоріть її особливості й дайте можливість попрацювати в групах. Потім нехай діти загадають складені загадки однокласникам/однокласницям, за необхідності доопрацюють. |
6. Знайомство з життям левів
1 |
Відгадування загадки. Щойно ми з вами вчилися складати загадки про тварин. Спробуйте відгадати, про яку тварину моя загадка. Непроста у нього роль —
|
2 |
Вправа “Хмара слів”. Створіть хмару слів, тема якої — лев. Запишіть усі слова, які спадають вам на думку, коли ви чуєте це слово. |
Методичні порадиВикористайте аркуш формату А3 і запишіть на ньому слова до хмари слів. А після перегляду відео про лева, попросіть дітей доповнити її новими словами. |
3 |
Спостереження за левом (зош. с. 11, завд. 1). У Вінницькому зоопарку Артура зацікавив лев. Хлопчик стояв біля вольєра майже пів години, а цар звірів весь час спав. Хлопчик вирішив довідатися, чому. Виберіть, яким способом дослідження Артур може скористатися безпосередньо в зоопарку. Поміркуйте й допишіть свій варіант. |
4 |
Визначення часу за годинником (зош. с. 11, завд. 2). Артур довідався, що ситий лев може проспати 20 годин. Працівник зоопарку, який доглядає лева, сказав, що тварина годину тому з’їла 30 кг м’яса і заснула. Коли відвідувачі зможуть побачити активного лева, якщо зараз на годиннику 12:00? Позначте на циферблаті. |
5 |
Перегляд мультфільму “Уроки живої природи. Лев”. Перегляньте відео про лева.
|
7. Творча робота
|
Варіант 1. Ліплення лева з пластиліну. Перегляньте відео, яке допоможе вам зліпити лева. Ви можете імпровізувати у процесі ліплення. |
|
Варіант 2. Аплікація з осіннього листя. |
Методичні порадиОберіть за бажанням і можливостями (чи буде кленове листя?) варіант творчої роботи для дітей. Кожна з них дасть можливість розкритися творчості й креативу дітей. Якщо оберете варіант 2 — заздалегідь попросіть дітей зібрати й засушити листя. Нагадайте, як правильно це зробити. |
8. Презентація робіт
9. Підсумок заняття
1 |
Рефлексія.
|
2 |
Вправа “Незакінчене речення”. Сьогодні на уроці я … Тепер я знаю … Вдома розкажу … |
3 |
Домашнє завдання (зош. с. 11, завд. 3). Пропоную вам вдома потренуватися у складанні загадок. Пригадайте, як ми складали загадки на уроці, і придумайте загадку про будь-якого мешканця Подільського зоопарку. Запишіть її. Завтра ми обов’язково послухаємо ваші загадки і спробуємо їх відгадати. |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |