ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Куди вирушати далі?

УРОК 18. Як ми досліджуємо природу.
Як досліджувати світ під час подорожі?

Мета

  • ознайомити дітей з мешканцями Вінницького зоопарку;
  • закріпити знання про групи тварин;
  • закріпити вміння визначати час за годинником;
  • збагачувати активний словник учнів відповідно до тематики тижня;
  • вчити проводити дослідницьку роботу;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до тварин, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • розповідає, що вразило під час перегляду відеофільму;
  • уміє визначати час за годинником;
  • знає мешканців Вінницького зоопарку;
  • знає цікаві факти про життя альпак;
  • користується алгоритмом виконання дослідницької роботи.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • роздруківка “Рюкзак”;
  • стікери;
  • конструктор “Лего”.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Гра “Зіпсований телефон”.

Зараз я тихенько скажу Денису на вушко фразу. Він її так само тихенько перекаже наступному, той — далі. І так, поки фразу не почує останній учень / остання учениця. Він/вона скаже нам її вголос. І ми дізнаємося, чи ту фразу я сказала на початку.

(Учитель каже на вушко, наприклад, “Ви молодці! У вас все вийде!”)

Методичні поради

Цю гру можна проводити сидячи за партами, а можна і в колі. Перший раз можна сказати невелику фразу, а далі ускладнювати.

2

Вправа “Кола на воді”.

Бажаю вам сьогодні на уроці удачі. Поміркуйте, якими ви хочете бачити себе на уроці, щоб удача була з вами.

У - … (успішними, уважними)
Д - … (добрими, дослідниками, діяльними, дбайливими)
А - … (активними, авторитетними)
Ч - … (чемними, чуйними, чутливими)
А - … (акуратними)

Методичні поради

“Кола на воді” (“Криголами”) — це цікава гра, що навчає дітей, добираючи слова на певну літеру (довільно, тільки дієслова, тільки іменники чи прикметники), поєднувати їх у речення, а речення — у зв’язний текст.

Слово УДАЧА записане на дошці або на аркуші. Діти називають слова, які починаються з виділених букв і при цьому характеризують особистість. Можна ці характеристики записати одразу, а діти тільки виберуть, що їм підходить. Можна скласти з цих слів речення й текст.

2. Актуалізація знань

1

Вправа “Рюкзак” (див. роздруківку “Рюкзак”).

Туристи беруть із собою у подорож рюкзаки, щоб скласти всі необхідні речі. Оскільки ми теж можемо вважати себе туристами, дослідниками, на нашій дошці з’явився рюкзак. Пропоную скласти в нього ті факти і знання, які ми отримали на минулому уроці. У кожного на парті лежить стікер. Проведіть на ньому лінію і розділіть його на дві частини. У верхній частині стікера запишіть 1-2 речення про вчорашній урок і почепіть ваш стікер на рюкзачок.

Методичні поради

Рюкзак має бути роздрукований на аркуші формату А3, щоб стікери всіх учнів могли вміститися на ньому. За бажання, діти можуть прочитати те, що записали у верхній частині стікера. Підбиваючи підсумок уроку, можна повернутися до рюкзака, зняти свої стікери й у нижній частині дописати, які нові знання отримали.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Загадки про тварин.

А зараз послухаємо ваші загадки.

Хто хоче загадати? А ми спробуємо їх відгадати.

3. Мотивація і повідомлення теми уроку

 

Вчора ми подорожували Подільським зоопарком і дізналися багато нового про царя звірів — лева.

Сьогодні ми продовжимо подорож зоопарком.

  • А як ви думаєте, що тепер ми будемо досліджувати?
  • Як ви гадаєте, навіщо нам вміти досліджувати світ під час подорожі?
  • А як, на вашу думку, можна це робити?

4. Робота із судженнями

 

Читаємо і розмірковуємо (підр. с. 24, завд. 4).

  • Прочитайте судження дітей. З якими з них ви погоджуєтеся? Чому?
  • Можливо, у вас є свої судження з цього приводу.

5. Визначення рис характеру дослідника/дослідниці

 

Прочитайте й виберіть риси характеру, потрібні досліднику/дослідниці (підр. с. 24, завд. 5).

  • Чому ви обрали саме ці риси?
  • Чи можна доповнити цей список?
  • Які з цих рис притаманні вам?

6. Як досліджувати світ під час подорожі?

1

Мовна гра “Упізнай звіра за описом”.

Ви правильно визначили, що дослідники мають бути уважними, спостережливими, допитливими, наполегливими тощо.

Зараз і перевіримо, які ви уважні та спостережливі. Учора ви спостерігали за тваринами в зоопарку. А сьогодні спробуйте впізнати деяких звірів за описом.

Це розумний, спритний, витривалий і сильний хижак. Живиться м’ясом диких тварин. За ніч полювання він здатен долати до 100 км. У природі ці тварини є санітарами лісу. Полюючи, вони ловлять хворих і ослаблених тварин. (ВОВК)

Це невеличка тварина. Замість шерсті спина в нього вкрита 6-8 тисячами голок. У разі небезпеки швидко згортається в колючий клубок. Розгорнути цю тварину дуже складно. Лише вода змушує його розпрямитися. Цим і користується хитра лисиця. (ЇЖАК)

Його завжди змальовують як боягуза. Та саме завдяки своїй лякливості й обережності він рятується від своїх численних ворогів. (ЗАЄЦЬ)

Благородний, гарний. На голові носить прикрасу, яку щороку змінює. (ОЛЕНЬ)

  • До яких груп тварин належать вовк, їжак, заєць, олень?
  • Розподіліть їх за способами харчування.

2

Гра “Світлофор” із використанням конструктора “Лего”.

Учитель називає тварину, а діти сигналізують: якщо це хижак, то піднімають червону цеглинку, травоїдна — зелену, всеїдна — жовту.

Ведмідь, олень, лисиця, синичка, лебідь, вовк, кабан, їжак, верблюд, кінь, корова, тигр, папуга, лев…

Методичні поради

Можна називати тварин, а можна показувати фото цих тварин. Грати можна всім класом, а можна поділитися на команди і влаштувати змагання.

3

Вправа “Припущення” (підр. с. 23, завд. 2).

Під час подорожі зоопарком, Пузлик звернув увагу на те, що дитинчата всіх тварин люблять бавитися.

  • Як ви думаєте, чому так?
  • Спробуйте назвати три правдоподібні припущення, використовуючи слова: “Можливо …”, “Припустимо …”, “Якщо … , то …”.

7. Фізкультхвилинка

8. Дослідницька робота

1

Ознайомлення з етапами дослідницької роботи (підр. с. 24).

Для того, щоб досліджувати, треба знати алгоритм (послідовність кроків), що і за чим виконувати. Щоб досягти результатів (чи позитивних, чи негативних) виконуйте алгоритм, що у підручнику.

  • Крок 1 — обираємо тему чи проблему.
  • Крок 2 — висуваємо гіпотезу або припущення.
  • Крок 3 — обираємо спосіб проведення дослідження.
  • Крок 4 — проводимо дослідження.
  • Крок 5 — узагальнюємо зібраний матеріал.
  • Крок 6 — оформлюємо матеріал дослідження (книжка, буклет, планшетка тощо).
  • Крок 7 — презентуємо результати дослідницької роботи.

2

Приклад дослідження (підр. с. 25, завд. 6).

Перебуваючи в Подільському зоопарку, Люда провела дослідження і результати оформила у вигляді планшетки. Проаналізуємо, чи користувалася дівчинка алгоритмом дослідницької роботи.

  • Який об’єкт Люда обрала для дослідження?
  • Яку гіпотезу перевіряла дівчинка? Яким способом?
  • Як Люда подала результати досліджень?
  • Які поради ти можеш їй дати?

3

Перегляд фільму “Відеомандрівка на батьківщину альпак”.

Перегляньте відео і вирішить, чи впоралася Люда з дослідницькою роботою.

  • Що цікавого ви дізналися про альпак?

9. Підсумок уроку

1

Вправа “Рюкзак”.

  • Зніміть із рюкзака свої стікери. Допишіть у нижній частині, що ви дізналися, які нові знання ви покладете до своїх рюкзаків.
  • Озвучте те, що написали.

2

Домашнє завдання (підр. с. 25, завд. 7).

Пропоную вам провести вдома дослідницьку роботу, як це зробила Люда. Дослідіть поведінку й життя однієї з тварин, яких ви бачили в Подільському зоопарку. Матеріали своєї дослідницької роботи оформіть у вигляді планшетки, книжки, буклета тощо. Презентуйте результати дослідження в класі.

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.

Зробіть виставку робіт. Діти матимуть можливість побачити всі роботи, почитати, з’ясувати, які проблеми досліджували однокласники/однокласниці.



У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної