ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Куди вирушати далі?

УРОК 19. Екскурсія до музею «Українська витинанка».
Як спланувати подорож?

Мета

  • далі знайомити дітей з Вінниччиною;
  • вчити планувати подорож;
  • здійснити віртуальну екскурсію до музею української витинанки;
  • ознайомити учнів з витинанкою як видом мистецтва;
  • навчити створювати витинанку самостійно;
  • закріплювати вміння різати папір ножицями по прямих і кривих лініях;
  • вчити дітей передавати характерні особливості зображуваних об’єктів;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • закріплювати вміння писати слова без помилок;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати повагу до українських народних ремесел, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • уміє працювати з адміністративною мапою;
  • створює витинанку;
  • знає правила безпечної роботи з ножицями;
  • самостійно виготовляє та оздоблює виріб;
  • презентує свою творчу роботу.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Психогімнастика “Усміхніться”.

У мене на столі лежать різнокольорові смужки паперу. Візьміть ту смужку, колір якої вам до вподоби.

А тепер утворимо коло й порадіємо кожному кольору природи.

Порадійте сонечку! (Діти усміхаються і піднімають жовті смужки.)

Усміхніться небу! (Піднімають смужки блакитного кольору.)

Порадійте зеленій травичці! (Піднімають зелені смужки.)

Усміхніться деревцю! (Піднімають смужки коричневого кольору.)

Методичні поради

Цю вправу можна проводити, сидячи за партами. Смужки паперу можуть бути й інших кольорів. Це може залежати від пори року, від погоди тощо. Головне, придумати асоціації до кольорів.

2

Мотивація.

Прочитайте, що ми робитимемо на уроці.

2. Проблемні запитання

 

Одного разу жевжики замислилися, чи потрібно планувати подорож.

  • Чи можна придумати маршрут мандрівки й одразу ж вирушати у подорож?
  • Поміркуйте і поясніть жевжикам, чому подорож потрібно планувати.

3. Планування подорожі

1

Поради досвідчених мандрівників (підр. с. 26, завд. 2).

Номул зацікавився Вінниччиною і запропонував друзям спланувати подорож. Він знайшов поради досвідчених мандрівників. Прочитайте їх.

  • Доповніть поради власними міркуваннями.

2

Визначення погоди і температури повітря (зош. с. 12, завд. 1).

Олеся вирішила спланувати подорож, у яку збирається разом із рідними. Насамперед дівчинка вирішила дізнатися, яка погода. Вона подивилася у вікно, а потім на термометр. Він показував +10°С.

Перевіримо, яка температура повітря за нашим вікном.

  • Позначте температуру на намальованому термометрі.
  • Чи можна нам збиратися у подорож за такої погоди?

Методичні поради

Якщо за вікном класу немає термометра, дізнайтеся заздалегідь температуру повітря і підкажіть учням.

3

Визначення тривалості події (зош. с. 12, завд. 2).

Батько Олесі теж готується до цієї подорожі. Він уже придбав квитки на поїзд із Києва до Вінниці. Розгляньте уважно квиток і визначте, скільки часу триватиме мандрівка поїздом.

4

Вправа “Знайди помилки” (зош. с. 12, завд. 3).

Готуючись до поїздки на Вінниччину, Олеся зібрала інформацію про визначні місця й підготувала для сім’ї плакат.

  • Розгляньте уважно плакат дівчинки і знайдіть помилки, яких вона припустилася.
  • Запишіть повідомлення дівчинки без помилок.

Методичні поради

Учні записують речення у звичайний зошит. Якщо є обмеження у часі, то можна виправити помилки в робочому зошиті № 1.

4. Віртуальна подорож Вінниччиною

1

Визначення місця подорожі (див. роздруківку “Місце подорожі”).

Жевжики уважно вислухали ваші судження й уміло спланували свою подорож Вінницькою областю. І сьогодні також запрошують нас у цікаву та захопливу подорож. До якого ж міста? Нумо, розшифруємо.

  • Подивіться на світлину. Як ви гадаєте, що це за споруда?
  • Як думаєте, чому жевжики спланували свою подорож саме до цього міста?

Отже, ми разом із жевжиками завітаємо до єдиного в Україні музею “Українська витинанка” у Могилеві-Подільському.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з мапою Вінницької області (див. роздруківку “Мапа Вінницької області”).

  • Знайдіть на мапі місто Могилів-Подільський. Це — районний центр Вінницької області.
  • Розгляньте мапу Вінницької області. З якими районами межує Могилів-Подільський район?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Символіка міста (див. роздруківку “Символіка міста Могилева-Подільського”).

Кожне місто має свою символіку. Подивіться на герб Могилева-Подільського.

  • Що на ньому зображено? Як ви гадаєте, що це може символізувати?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Віртуальна екскурсія вулицями міста Могилева-Подільського.

Подивимося разом із жевжиками на вулиці міста з висоти пташиного польоту. Ви побачите, яке гарне це місто.

  • Що вас вразило під час подорожі вулицями міста?

5. Фізкультхвилинка

6. Знайомство з музеєм “Українська витинанка”

1

Розгляньте будівлю одного з музеїв Могилева-Подільського (див. роздруківку “Музей «Українська витинанка»”).

  • Розгляньте будівлю одного з музеїв Могилева-Подільського. Що ви бачите на вікнах?
  • Чи здогадалися, до якого музею ми завітаємо?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Розповідь учителя.

Мешканці Могилева-Подільського розповідають, що Опішня славиться керамікою, Петриківка — розписом, Коломия — писанкою, а Могилів-Подільський — витинанкою. Єдиний в Україні й другий у світі музей витинанки є в цьому місті.

Витинанка — стародавнє українське народне мистецтво. Завдяки доступності матеріалу та не надто важкій техніці виконання, витинанки активно використовували для прикрашання осель. Особливо поширеними були витинанки-обереги й витинанки-бажання. Саме віра наших предків у те, що сюжет витинанки вплине на життя родини, зробила це мистецтво живучим і широковживаним.

3

Розширення знань про витинанку.

  • Хто з вас пам’ятає, що таке витинанка?
  • Чи робили ви вже витинанки? Поділіться враженнями.

Витинанки — різноманітні прикраси з паперу, ажурно вирізані ножицями чи ножем із гострим кінчиком. Витинанками ще в давнину часто оздоблювали полички мисників, шаф, етажерок, прикрашали святкові столи, стіни в кімнатах.

4

Перегляд відео “Мистецтво витинанки”.

Перегляньте відео. Чим воно вражає?

  • Чи сподобалися вам витинанки, які виготовляє героїня репортажу?
  • Чи легко це робити?
  • Як ви думаєте, які риси характеру мають бути в людини, яка робить витинанки?

7. Творча робота

1

Ознайомлення із символікою “Дерева життя”.

Дерево життя — це найголовніший символ майже в усіх народів світу. В українців воно присутнє практично в усіх видах мистецтва, зокрема широко оспівується в колядках. Воно символізує єдність трьох світів — небесного, земного і підземного (потойбічного). В образі дерева поєднались уявлення про час, простір, життя і смерть.

Ось як розпочинається одна з подільських колядок, якій сотні років:

Росте дерево — тонке, високе,
Ой дай Боже!
Тонке, високе, в корні глибоке,
Ой дай Боже!
На тім дереві сам сокіл сидить, далеко видить,
Ой дай Боже!

Далі йдеться про те, що сокіл бачить, що на морі пливе панна і вишиває братові на весілля сорочку. Згадуються там місяць і зорі, райські пташки, тури-олені.

Дерево давало життя не тільки людям, а й птахам, іншим тваринам. Під деревом майстри мали на увазі всяку рослину.

Деревам поклонялися, більшість із них були святими й окремо щось символізували:

  • верба — прадерево;
  • липа — матір, вода;
  • дуб — прадерево, Перун, Сонце, сила, авторитет, житло Першобога;
  • береза — Лада;
  • клен — Лель;
  • вишня — чарування, дівоча краса;
  • калина — коляда, Різдво світу, дівоча краса;
  • смерека — вічне життя, юність;
  • явір — прадерево, юнак;
  • яблуня — жіноче начало, материнство.

Також вважалися священними бузина, терен, ялина, сосна, кедр, виноград, черешня, ожина, малина, горіх, черемха та ще чимало рослин.

Але справжні митці-витинальники, зазвичай, “узагальнювали” свої дерева, тобто не визначали їхньої породи, бо мислили і переживали символічно й глибинно, а не копіювали бачене. На своїх деревах вони розміщували птахів, богів, людей і Сонце.

Дерева — це група витинанок, що охоплює кілька типів настінних симетричних прикрас: дерево, дерево з пташками, гілка, букет, вазон, квітка.

Отже, ми створимо своєрідний власний оберіг — “Дерево життя”. У ньому об’єднуються Дійсність, Майбутнє і Минуле кожної людини.

2

Демонстрування різних зразків витинанки (див. роздруківку “Зразки витинанки”).

Розгляньте, які різноманітні можуть бути витинанки “Дерево життя”.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Практична робота з виготовлення витинанки (див. роздруківку “Шаблони витинанок”).

Варіант 1. За відеоінструкцією “Витинанка”.

Варіант 2. За інструкцією (підр. с. 27, завд. 4).

Методичні поради

За потреби підготуйте шаблон для кожної дитини.

Нагадайте, як тримати ножиці під час вирізання, правила техніки безпеки під час користування ножицями.

Слідкуйте за виконанням завдання, допомагайте в разі потреби дітям, у яких виникають труднощі. Зверніть увагу на правильну організацію робочого місця, за потреби вносьте свої корективи, давайте поради. Нагадайте про охайність під час виконання роботи. Зверніть увагу на підбір паперу контрастних кольорів.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Правила безпеки при користуванні ножицями

  1. Ножиці для ручної праці мають бути із заокругленими кінцями.
  2. Кладіть ножиці так, щоб вони не виступали за край робочого місця.
  3. Не працюйте тупими ножицями, а також ножицями зі слабким кріпленням.
  4. У процесі різання уважно стежте за розміткою.
  5. У процесі роботи тримайте матеріал неробочою рукою так, щоб пальці були подалі від гострого леза.
  6. Не махайте ножицями під час різання, не ходіть із ними, а також не підходьте занадто близько до тих, хто ними працює.
  7. Після роботи тримайте ножиці складеними, бажано в чохлі.

4

Презентація творчих робіт.

Методичні поради

Зробіть виставку робіт учнів. Попросіть поділитися враженнями від власної витинанки та від робіт однокласників/однокласниць.

8. Підсумок заняття

 

Рефлексія.

Висловіть свої міркування щодо нашого сьогоднішнього уроку.



У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної