ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Веселка щастя для України, або Дива діда Оксеника

УРОК 2. Спогади про літо.
Що спонукає людей подорожувати?

Мета

  • ознайомити дітей з нормами спілкування онлайн (нетикету);
  • закріпити правило написання власних назв;
  • збагачувати активний словник учнів відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення дітей, пам'ять, увагу, дрібну моторику рук, критичне мислення, навички вільного спілкування, акторські, декламаторські здібності;
  • виховувати любов і повагу до своєї Батьківщини — України, її символів, традицій, обрядів, почуття глибокої поваги до предків, своїх рідних і близьких, гордості за свій народ і країну, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • ділиться своїми враженнями про літо;
  • пояснює та зіставляє ознаки безпечної і небезпечної ситуації;
  • виявляє інтерес до подорожей Україною і світом;
  • добирає (з різних джерел) і повідомляє загальну інформацію про Україну та інші держави;
  • розуміє, що спонукає людей подорожувати;
  • створює повідомлення для Інтернет-спілкування, дотримуючись норм етикету спілкування онлайн (нетикету);
  • читає, знаходить, аналізує, порівнює інформацію, подану в таблицях, графіках, на схемах, діаграмах;
  • самостійно створює виріб із паперу за зразком (шаблоном) та власним задумом.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

Крім робочого зошита з друкованою основою, бажано завести звичайний зошит у клітинку або похилу лінію для запису, обчислення різних додаткових завдань.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання.

Діти стають у коло і разом з учителем промовляють вітання.

Веселий дзвоник продзвенів
І за парти всіх привів!
Влітку всі набрались сили,
Дуже гарно відпочили.
Тож ми друзів всіх вітаєм
І в мандрівку вирушаєм!

2

Привітання різних народів.

Ми з вами вже знаємо, як у деяких країнах святкують 1 вересня. Пропоную вам дізнатися, як вітаються в деяких країнах. Американці — обіймаються, ескімоси — труться носиками, французи — торкаються одне одного щоками, англійці — потискають руку, японці — складають долоні під підборіддям і нахиляють голову, індіанці — кладуть долоню на долоню і прикладають до серця. Оберіть те, привітання, яке вам найбільше сподобалося, і привітайтеся із сусідом/сусідкою.

Методичні поради

Таке привітання можна використовувати, змінюючи умови: можна вітатися по колу, можна використати цеглинки “Лего”, домовившись з учнями, цеглинка якого кольору позначатиме певний народ (наприклад, червона цеглинка — англійці, синя — ескімоси, зелена — індіанці, жовта — японці, помаранчева — американці, блакитна – французи). Діти обирають лише одну цеглинку і, рухаючись у колі, вітаються з якомога більшою кількістю однокласників.

2. Повідомлення теми уроку

Ми продовжимо дізнаватися, що ж спонукає людей подорожувати, у чому полягає цінність кожної подорожі. Дізнаємося, що таке етикет і у зв’язку з цим поняттям будемо вчитися правильно писати смс-повідомлення.


1

Робота з підручником (с. 4-5).

  • Розгляньте уважно сюжетну картину. Знайдіть мандрівників, які насолоджуються краєвидами, а потім тих, хто спілкується. Поясніть свою думку.
  • Як ви думаєте, що під час мандрівки допомагає відкривати світ?
  • Пофантазуйте, розкажіть про враження подорожувальників.
  • З ким вони хочуть ними поділитися? Як саме це можуть зробити? Що скажуть? Що напишуть?
  • Чи хочеться вам у мандрівках поділитися з кимось враженнями? З ким саме? Як ви це робите?

2

Проблемне запитання.

  • Чи вважаєте ви, що подорожі мають цінність для людей?
  • Чим цінні подорожі для вас? Доведіть свою думку.

Подорож — це завжди відкриття. Подорожуючи, ми відкриваємо для себе світ, а себе — світові. Тільки вирушивши у подорож, ми можемо побачити на власні очі далекі країни та міста, про які так багато чули або читали. Подорожуючи, ми пізнаємо себе. Хтось, повернувшись із мандрівки, скаже, що вдома краще. А для когось подорож відкриває шлях до кращих змін. Подорожуючи, ми починаємо дивитися на речі по-новому, більше цінувати те, що залишили вдома. Подорож — це завжди яскраві враження, незабутні моменти життя, веселі спогади й безцінний досвід.

3. Згадуємо літні подорожі

1

Вправа “Окуляри” (див. роздруківку “Окуляри”).

  • А що роблять люди, щоб зберегти найкращі моменти своїх подорожей?

Не тільки фотокартки можуть зберегти найкращі моменти відпочинку, подорожі. Пропоную зберегти свої спогади за допомогою малюнків.

Методичні поради

Зверніть увагу, що учень/учениця мають зобразити себе, домалювавши волосся, рот, ніс, одяг. В окулярах треба намалювати 2 малюнки. Діти із задоволенням малюватимуть, де вони побували влітку.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  • Поміркуйте, як іще можна зафіксувати все, що бачили у подорожах.
  • Які технічні пристрої можуть допомогти це зробити? А чи можна обійтися без техніки? Як саме?

2

Робота у зошиті (с. 2, завд. 1).

Доповніть наліпками розповідь про літні мандрівки дітей.

Продовжте її. Які відкриття могли зробити діти? А які відкриття цього літа зробили ви?

3

Робота зі стовпчиковою діаграмою (див. роздруківку “Опитування про літні подорожі”).

  • Максим довідався, де його однокласники подорожували влітку. Хлопчик подав результати опитування у вигляді діаграми. Розгляньте діаграму. Скількох дітей опитав Максим?
  • Поставте свої запитання за діаграмою Максима.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  • Потім хлопчику захотілося дізнатися, з якою метою його друзі подорожували. Він провів опитування і склав нову діаграму (підр. с. 8, завд. 3).
  • Скількох дітей опитав Максим?
  • Як ви зрозуміли, що ж спонукало друзів до подорожі?
  • Чого найбільше прагнули друзі під час подорожі? Як ви це зрозуміли?

4. Фізкультхвилинка “Райдуга”

 

Чи бачили ви райдугу? Пригадайте, яка вона. Чому її ще називають веселкою? Заспіваймо веселу пісеньку про райдугу і порухаймося! Можемо вигадувати й власні рухи!

5. Ознайомлення з поняттям “нетикет”

 

Робота з смс-повідомленням (підр. с. 8, завд. 4).

  • Прочитайте смс-повідомлення, яке отримала дівчинка Єва від своєї однокласниці Іринки.
  • Як ви гадаєте, чи зраділа Єва такому повідомленню? Обґрунтуйте свою відповідь.
  • Оскільки Єва зраділа, отримавши повідомлення, відразу ж почала писати відповідь. Прочитайте повідомлення Єви (див. роздруківку “Смс-відповідь”).
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  • Чи сподобалося воно вам?
  • Як ви думаєте, чи сподобається таке повідомлення Іринці? Чому?
  • Які поради можете дати Єві?
  • У віртуальному світі, як і в реальному, є свої правила етикету. Їх називають нетикетом (див. роздруківку “Правила написання смс-повідомлення”). Їх так само варто дотримуватися під час написання смс-повідомлень.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  • Запишіть свій варіант відповіді, використовуючи правила написання смс-повідомлень, який Іринка прочитала б із задоволенням.

Методичні поради

Для такого завдання потрібен звичайний зошит. Діти мають записати повідомлення без помилок, виправляють так, щоб повідомлення не ображало. Можуть дописати 1-2 своїх речення й висловити свої емоції від відпочинку.

6. Складання розповіді про літні канікули

 

Згадуємо літні канікули (зош. с. 2, завд. 2).

А якими були літні канікули в кожного з вас? Запишіть інформацію про своє літо.

Методичні поради

Майже кожна дитина мріє розповісти про свої канікули. Як же дізнатися про літнє хобі, улюблене літнє частування, за що діти люблять літо, щоб це було цікаво і щоб не витратити багато часу на уроці?

Можна попросити розповісти вибірково: одні розкажуть про хобі, інші про частування, треті – чим подобається літо. Можна вибрати трьох учнів/учениць, кожен/кожна з яких збиратиме в класі інформацію з певного питання і створить діаграму. Наступного дня можна створити стенд “Наші канікули”, розмістивши діаграми, дати можливість дітям побачити і поспілкуватися щодо того, хто і що любить влітку. Так діти закріплять уміння працювати з діаграмами і деякий час можуть обговорювати свої канікули, ділитися враженнями, навіть складати плани на наступне літо.

7. Рухливі ігри влітку

1

Складання інструкції до рухливої гри “Гусениця” (підр. с. 9, завд. 5).

Складіть інструкцію до рухливої гри “Гусениця”.

  • Порівняйте створені інструкції. Чи в усіх вийшло однаково?
  • У кого вийшла найвдаліша інструкція? Поясніть свою відповідь.

2

Рухливі ігри на подвір’ї школи.

  • А хто з вас відпочивав у таборі?
  • У які рухливі ігри там гралися?
  • Чого треба дотримуватися під час рухливих ігор?

Методичні поради

Спочатку пограйте в гру “Гусениця”, інструкцію до якої складете в класі. А потім можна пограти в рухливі ігри за бажанням дітей. Дітям буде цікаво, яку гру любила в дитинстві вчителька. Тому можна підготувати інструкцію своєї улюбленої рухливої гри. Нагадайте дітям про дотримання правил і інструкцій під час будь-якої гри. А також зверніть увагу на правила безпеки під час ігор.

8. Рефлексія

  • З яким настроєм закінчуєте заняття? Намалюйте відповідний смайлик.
  • Що корисного й нового ви дізналися?
  • Що найцікавіше було обговорювати з однокласниками?
  • Чи стануть у пригоді здобуті знання? Як саме?

9. Домашнє завдання

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.

Сьогодні на уроці ми вчилися складати інструкцію до рухливої гри. Пропоную вам виготовити поробку за покроковою фотоінструкцією у підручнику на с. 9, завд. 6.


Методичні поради

Діти із задоволенням покажуть свої роботи. Ними можна погратися й побачити, як рухається гусінь. Підготуйте місце, куди учні зможуть покласти свої поробки, щоб їх могли побачити інші учні, батьки.



У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної