ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Куди вирушати далі?

УРОК 21. Технологія виготовлення яблучного соку.
Як спланувати подорож?

Мета

  • далі знайомити дітей з Вінниччиною;
  • вчити планувати подорож;
  • вчити розрізняти корисну і шкідливу їжу;
  • формувати уявлення про основи здорового харчування;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • закріплювати вміння писати слова без помилок;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати навички здорового харчування та піклування про власне здоров’я, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • розповідає про улюблені страви;
  • розрізняє корисну та шкідливу їжу;
  • розуміє значення правильного харчування для здорового способу життя.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • кольорові олівці;
  • круги червоного та зеленого кольору;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вправа “Побажання”.

Цього чудового дня хочеться побажати кожному всього найкращого. Поділімося одне з одним своїм гарним настроєм.

Методичні поради

Діти сидять за партами або утворюють коло, передають одне одному м’ячик, висловлюючи добрі побажання. Наприклад: “Бажаю здоров’я і радості” або “Гарного настрою на весь день”.

2

Вправа “Квітка” (див. роздруківку “Квітка”).

Сонечко розбудило квіточку. Вона вирішила причепуритися. Тож допоможи їй: обведи та розфарбуй квітку обома руками одночасно.

Методичні поради

Ця вправа допоможе не лише підтримати гарний настрій дітей, а ще й сприятиме розвитку обох півкуль головного мозку. Зверніть увагу дітей, що починати обводити квітку треба з однієї точки і вести по лініях одночасно і лівою, і правою рукою. Закінчити треба теж в одній точці. Бажано одночасно обома руками. А вже після цього ліву частинку малюнка розфарбувати лівою рукою, а праву – правою рукою.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2. Робота в групах

1

Створення хмари слів (див. роздруківку “Хмара слів”).

  • Пригадайте, якою областю ми подорожуємо разом із жевжиками.
  • Доповніть “хмару слів”. Запишіть слова, які у вас тепер асоціюються з Вінниччиною.

Методичні поради

Дітям цікаво дізнатися, які саме слова дібрали їхні однокласники/однокласниці. Але як це зробити швидко й цікаво? Один з варіантів — представники груп по черзі називають по одному слову, стежать за тим, щоб не повторювати слова. Якщо хтось із учнів називає слово, яке вже є у хмарі, підкреслюють його. Проводимо таку роботу, доки не прочитаємо всі слова у хмарах.

Далі варто з’ясувати, які слова є в усіх хмарах, які доволі часто повторюються. (Діти можуть піднімати руки.)

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Здогадайся!” (див. роздруківку “Здогадайся!”).

Подорожуючи Вінниччиною, ви були уважними і спостережливими. Багато нового й цікавого дізналися. Але ще не всі таємниці Вінниччини ми з вами знаємо. Тож пропоную продовжити нашу подорож. А чим дивуватиме нас сьогодні ця область, ви маєте здогадатися.

  • У кожної команди є табличка. Ви маєте здогадатися, що зайве в кожному рядку, і закреслити. Поясніть, чому ви зробили такий вибір.
  • Чим відрізняються яблука нижнього рядка від інших?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Вправа “Яблучна логіка”.

У Мишка 6 яблук. 4 — червоних і 2 — зелених. Хлопчик з’їв 3 яблука. Якого кольору могли бути яблука, які з’їв Мишко?

  • Скільки у вас варіантів відповіді?

Методичні поради

Цю вправу можна виконати усно. Інший варіант — підготувати й роздати командам круги червоного і зеленого кольору й дати дітям можливість викласти всі варіанти.

3. Повідомлення теми

 

  • Можливо, хтось із вас уже здогадався, про що ми сьогодні говоритимемо?

Вінницька область славиться не тільки пшеничними ланами. На її території є багато яблуневих садів. За яблунями доглядають і збирають врожай. З яблук виготовляють різноманітні корисні смаколики.

  • Які яблучні смаколики ви знаєте?

Ми сьогодні дізнаємося, як виготовляють яблучний сік, чи всі соки корисні і чи вміють яблука усміхатися.

4. Практична робота: математика, природа, здоров’язбереження

1

Вправа “Збери яблука” (див. роздруківку “Збери яблука”).

Щоб зробити яблучний сік, треба зібрати стиглі яблука. Допоможіть Оксанці дізнатися, які яблука вже достигли. Для цього зафарбуйте їх відповідно до позначок.

Методичні поради

Запропонуйте дітям попрацювати в парах. Нехай вони разом визначать, які яблука будуть червоного, а які — зеленого кольору, домовляться і зафарбують. Діти в парах читають і перевіряють, чи правильно вони зафарбували свої яблука. Інший спосіб перевірки — обмінятися картками з іншою парою.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Математичне завдання (підр. с. 29, завд. 8).

Даринка з Оксаною вирішили поїхати до Оксанчиної бабусі й подивитися, як виготовляють яблучний сік. Скільки коштів потрібно дівчаткам на дорогу в обидва боки, якщо вартість одного квитка 45 грн?

3

Планування подорожі (підр. с. 29, завд. 9).

Оксанка почала планувати подорож до бабусі. Напередодні вона подивилася прогноз погоди на сайті sinoptik.ua. Який одяг краще обрати дівчинці залежно від дня подорожі?

4

Перегляд відео “Як готують яблучний сік?”.

Кажуть, що від усіх хвороб нас може врятувати одне яблуко на день. Але якщо хочете, можете замінити його соком.

  • Що ви запам’ятали про виготовлення соку?
  • Що вас здивувало? Зацікавило?
  • Що нового дізналися про сік?

5. Фізкультхвилинка “Усмішка”

 

Порухаймося разом із дітками, наберемося позитиву, усміхнемося одне одному.

6. Практична робота: технології

1

Визначення складу соку (підр. с. 28, завд. 7).

  • У селі в Даринчиної бабусі є підприємство з виготовлення соків. Визначте, який напій найкорисніший. Обґрунтуйте свою думку.
  • На що ви тепер будете звертати увагу, коли купуватимете в магазині сік?

Методичні поради

Дітям буде набагато цікавіше визначати склад соку і його користь, якщо це будуть пакети зі справжнім соком, соковим напоєм і нектаром. Діти зможуть у групах прочитати склад і розібратися, що таке сік, соковий напій або нектар, і зробити висновок, який із цих напоїв корисніший.

2

Вправа “Дегустація” (підр. с. 29, завд. 10).

  • На дегустації дівчаткам сподобався мультифруктовий сік. Якого із зображених інгредієнтів немає у складі цього соку? Чому?

3

Вправа “Юні куховари”.

Варіант 1. Виготовлення шарле — французького королівського лимонаду.

Рецепту вже понад 1000 років. Напій корисний і чудово втамовує спрагу.

Методичні поради

Треба розбавити частину соку такою самою частиною мінеральної води (наприклад: 1 склянка соку і 1 склянка мінеральної води). Діти із задоволенням приготують такий напій і пригостять одне одного.

Варіант 2. Виготовлення яблучного соку власноруч.

Методичні поради

Заздалегідь попросіть дітей принести (на групу) 3-4 яблука, тертушку. Приготуйте склянки, ложки, тарілки (по одній на кожну групу), паперові серветки, марлю. Нагадайте, що спочатку треба вимити руки і яблука. Яблука натерти на тертушці на тарілку, ложкою перекласти в марлю. Вичавити через марлю сік у склянку. Діти можуть робити все по черзі. Зверніть увагу, що робоче місце треба залишити чистим. Можна порівняти свіжий сік і сік з пакета (прозорість, колір, смак).

7. Проблемне запитання

  • Як ви думаєте, чи можуть яблука усміхатися?

 

Перегляд відео “Яблука з усмішкою”.

  • Який настрій у вас після перегляду цього відео?
  • Чи можуть яблука усміхатися? Що для цього треба зробити?

8. Розігрування діалогу

 

Уяви екскурсію на завод з виготовлення соку (підр. с. 29, завд. 11).

  • Кому і за що могли подякувати Даринка та Оксанка після екскурсії на завод?
  • Розіграйте можливий діалог. Використайте слова: “Довідалися …”, “Дякую …”, “Тепер ми …”, “Надзвичайно цікаво …”.

9. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Чи сподобалася вам наша сьогоднішня подорож? Чим?
  • Якими словами можемо доповнити хмару слів?

2

Вправа “Консервація” (див. роздруківку “Консервація”).

Скляні банки ідеальні для соку — в них сік довго зберігатиме всі вітаміни та корисні елементи.

Пропоную вам зробити «консервацію» ваших знань. Запишіть або намалюйте у банках все, що ви сьогодні запам’ятали, що знадобиться вам у подальшому житті.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної