ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. У лісі
УРОК 22. Ліс – природне угруповання.
Які подорожі роблять нас щасливими?
Мета
- закріплювати вміння планувати подорож;
- дати дітям інформацію про розташування Волинської області на мапі України;
- ознайомити їх з Волинською областю, її символікою;
- сформувати уявлення про поняття “природне угруповання”;
- ознайомити з лісом як природним угрупованням;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- закріплювати вміння писати слова в алфавітному порядку;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати любов до природи, бажання берегти ліси, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом;
- уміє працювати з адміністративною мапою України;
- знаходить на мапі Волинську область;
- знає, що означають герб і прапор Волині;
- уміє розрізняти дерева, кущі, трав’янисті рослини;
- розуміє значення лісів для людини.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- прищіпки, кольорові олівці;
- картинки для гри “Дуб, калина, ромашка шукають родичів”;
- роздруківки “Ребус”, “Адміністративна мапа України”, “Адміністративна мапа Волинської області”, “Фізична мапа Волинської області”, “Символіка Волині”, “Природні компаси”, “Тепломір успіхів”;
- предмети для практичної роботи (див. в уроці).
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Привітання. Пропоную вам сьогодні привітатися, як це роблять в Тунісі — країні в Північній Африці. Поклоніться, піднесіть праву руку до чола, потім до губ, а потім до серця. “Я думаю про тебе, я говорю про тебе, я поважаю тебе” — ось таке значення має це привітання. |
Методичні порадиПривітатися так можна в колі. Попросіть дітей повернутися праворуч, а потім ліворуч, кожен раз повторюючи рухи рук. Так діти привітаються зі своїми сусідами. |
2 |
Вправа “Ранкові враження”. Розкажіть про свої ранкові враження, продовживши речення. Вранці мене здивувало … Сьогодні я помітив/помітила … Дорогою до школи я почув/почула … Я звернув/звернула увагу на … Мене засмутило … |
3 |
Вправа “Передбачення”.
|
2. Повідомлення теми уроку
Портал допомагав жевжикам планувати подорож Україною. Щоб дізнатися маршрут їхньої подорожі, прочитаємо про плани жевжиків. |
|
1 |
Читання уривка “У лісі” (підр. с. 30). |
Методичні порадиОрганізуйте читання уривка так, як найбільше люблять ваші учні. Це може бути і самостійне читання, і читання в парах, і “ланцюжком” тощо. |
2 |
Запитання для обговорення.
Отже, протягом тижня подорожуватимемо разом із жевжиками новою областю, дізнаватимемося, чим вона славиться, які в ній є природні багатства. |
3 |
Розгадування ребусу (див. роздруківку “Ребус”). Розгадайте ребус і дізнайтеся назву міста — обласного центру, в якому ми разом із персонажами оповідання мандруватимемо цього тижня. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУЛуцьк – обласний центр Волинської області. Складіть речення з назвою міста і запишіть його. |
3. Робота з мапою України
1 |
Робота з адміністративною мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).
|
2 |
Робота з контурною мапою (зош. с. 32-33). Знайдіть на контурній мапі (див. роздруківку “Контурна мапа України”) Волинську область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
3 |
Робота з мапою Волинської області (див. роздруківку “Адміністративна мапа Волинської області”). Подивіться на мапу Волинської області.
На сході й південному сході Волинь межує з Рівненською областю, на півдні — зі Львівською областю, на заході по річці Західний Буг має державний кордон із Польщею, а на півночі — державний кордон із Білоруссю. Центром Волинської області є м. Луцьк. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
4 |
Гра “Розвідники” (див. роздруківку “Фізична мапа Волинської області”).
На Волині 130 річок завдовжки понад 10 км кожна. Головними річками області є Західний Буг і Прип’ять. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
5 |
Мовна вправа. Запишіть в алфавітному порядку:
|
4. Віртуальна подорож Волинню
1 |
Знайомство із символікою Волинської області (див. роздруківку “Символіка Волині”). Кожна область має свою символіку. Подивіться на герб і прапор Волинської області. Що на них зображено? Як гадаєте, що це може символізувати? Опишіть прапор і герб Волині. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
Походження назви Волинь. Волинь – древня земля, невід’ємна частина України. Деякі історики вважають, що її назва походить від міста “Велиня”, про яке згадується в давніх літописах. Першу писемну згадку про волинян в історичних джерелах давньої України-Руси знаходимо в найдавнішому літописі — “Повісті минулих літ”, де вказується місце проживання тодішніх волинських племен: “…бужани сиділи по Бугу, а потім же волиняни”. І далі: “Дуліби тоді жили по Бугу, де нині волиняни…”. |
3 |
Перегляд відео “Волинь — найцікавіші місця”. Переглянь відео про Волинь та уяви себе там.
|
5. Фізкультхвилинка
|
Подорожуючи Україною, ми будемо знайомитися не лише з новими краєвидами, історичними місцями, а ще й пригадуватимемо українські мелодії і танці. |
6. Уявна подорож до лісу
1 |
Орієнтування за місцевими орієнтирами. Третина території Волині вкрита лісами. Ви пам’ятаєте, що до одного з лісів Волині потрапили жевжики? У них залишилися незабутні спогади про пошуки шипшини й похід за грибами та ягодами, про відпочинок на лісовій галявині. Але щоб не заблукати в лісі, треба знати й уміти орієнтуватися за місцевими орієнтирами. Допоможіть жевжикам. Розгляньте малюнки, які допоможуть вам краще зрозуміти, як орієнтуватися в лісі (див. роздруківку “Природні компаси”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
“Лісова математика” (зош. с. 14, завд. 1).
|
3 |
Гра “Дуб, калина та ромашка шукають родичів”. Обладнання: шапочки із зображеннями дуба, калини, ромашки, сосни, ялини, берези, модрини, ліщини, шипшини, малини, бузини, чорниці, маку, чебрецю, конвалії тощо. |
Методичні порадиШапочки надзвичайно прості — діти можуть виготовити їх самостійно перед уроком або напередодні. Це смужка білого паперу шириною 5 см і довжиною 30-40 см (обхват голови дитини), зчеплена за допомогою канцелярських скріпок. А до неї приклеєна картка із зображенням рослини. Якщо дітей у класі багато, можна приготувати шапочки, малюнки на яких повторюються. Але кожна дитина має отримати шапочку! |
|
Хід гри: роздайте дітям шапочки. Оберіть ведучих – дуб, калину, ромашку. Вони по черзі голосно повідомляють: “Я — дуб (калина, ромашка). Шукаю своїх родичів!”. Інші діти відгукуються, піднімаючи руку та промовляючи: “Я твій родич, бо маю одне стебло — стовбур” (“маю стовбур, вкритий корою”, “маю кілька стовбурів”, “маю тоненьке зелене стебло без кори, яке легко ламається”). Коли всі “рослини” знайдуть своїх “родичів”, запропонуйте дітям намалювати загальну візитівку своєї групи рослин. |
4 |
Підсумок подорожі лісом (зош. с. 14, завд. 3).
|
Методичні порадиЗверніть увагу дітей, що 100 кг макулатури збережуть життя 1 дерева. Запропонуйте їм взяти участь в акції “Збережи життя дереву”. Так діти упродовж року вчитимуться сортувати сміття, збиратимуть макулатуру, а на отримані від неї кошти зможуть купити для класу книжку чи щось інше. |
7. Практична робота. Фабрика виробництва кисню на вікні
|
Учні разом з учителем саджають шишки. План практичної роботи
|
Методичні порадиШишки можна замінити жолудями, каштанами, волоськими горіхами, ліщиною. Процес пророщування доволі тривалий, але воно того варте! Дітям буде цікаво доглядати і спостерігати за розвитком рослин. |
8. Підсумок заняття
1 |
Рефлексія.
|
2 |
Вправа “Тепломір успіхів” (див. роздруківку “Тепломір успіхів”). У кожного з вас на парті лежать “Тепломіри успіхів”. За допомогою прищіпок оцініть свої успіхи на сьогоднішньому уроці. |
Методичні порадиТакі “тепломіри” можна використовувати й на інших уроках. Діти можуть показати свої успіхи на початку уроку і під час підбиття його підсумків. Так діти розвиватимуть навичку самооцінювання. |