ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. У лісі

УРОК 23. Віртуальна подорож до села Колодяжного.
Які подорожі роблять нас щасливими?

Мета

  • закріплювати вміння планувати подорож;
  • здійснити віртуальну подорож до музею-садиби в селі Колодяжному;
  • удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів;
  • показати барвистість, красу, мелодійність рідної мови;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • закріплювати вміння визначати час за годинником, знаходити дані на Ґуґл-мапі;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідного слова, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • уміє читати дані з Ґуґл-мапи;
  • прогнозує орієнтовний зміст тексту за заголовком;
  • знаходить у тексті відповіді на поставлені запитання;
  • читає виразно літературні твори;
  • знає вірші Лесі Українки;
  • уміє складати тексти-описи;
  • описує віртуальну подорож до об’єктів культурної спадщини України.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання.

Створімо собі гарний настрій! Знайдіть очима сусіда/сусідку й посміхніться так, щоб стало приємно і йому/їй, і вам.

2

Вправа “Башточка побажань”.

Діти говорять одне одному побажання, вибирають цеглинку відповідного своєму настрою кольору, викладають башточку.

  • Цеглинок якого кольору в нашій башточці найбільше?

2. Актуалізація знань

1

Вправа “Пригадай”.

  • З ким ми подорожуємо?
  • Де вже побували?
  • Куди вирушили жевжики цього разу?
  • Що цікавого ви запам’ятали із вчорашньої подорожі?

2

Обмін інформацією.

  • Поміркуйте і скажіть, що таке, на вашу думку, щастя. Коли ви щасливі?
  • Чи можуть подорожі зробити нас щасливими? Чому?
  • З’ясуйте, які подорожі роблять щасливими жевжиків. Поясніть свої міркування (підр. с. 31, завд. 1).

3

Гра “Магніт” (див. роздруківку “Магніт”).

  • Які слова “притягує” до себе слово “щастя”? Протягом 1 хвилини записуйте їх на аркуші.

Методичні поради

Гру можна проводити в командах. Попросіть кожну команду прочитати записані слова. Фіксуйте ті з них, які повторюються. Зробіть висновки: кожен розуміє щастя по-своєму, але існують речі, які роблять різних людей щасливими. Це … (назвіть спільне для всіх команд).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Повідомлення теми уроку

 

Жевжики пропонують нам продовжити подорож Волинню. Сьогодні вони хочуть потрапити до відомого українського села Колодяжного. А чим знамените це село, що там побачили жевжики, дослідимо на уроці.

4. Віртуальна подорож селом Колодяжним

1

Перегляд відео “Лесині джерела. Леся Українка. Колодяжне”.

  • Чим відоме село?
  • Чому має таку назву?
  • Що, на вашу думку, надихнуло Лесю Українку писати вірші?

2

Робота з Ґуґл-мапою (підр. с. 31, завд. 2).

На Волині Володя хотів відвідати музей-садибу Лесі Українки в селі Колодяжному. Хлопчик вирішив скористатися Ґуґл-мапою. Розгляньте її і дайте відповіді на запитання.

  • Яким транспортом Володя може дістатися до села?
  • Скільки часу він буде в дорозі?
  • О котрій годині прибуде до села, якщо виїде з Луцька о 12 год 15 хв?
  • Позначте на годиннику час від’їзду і час прибуття до села (див. роздруківку “Годинник”).
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Вправа “Віднови запитання” (підр. с. 32, завд. 3).

Під час екскурсії Володя поставив запитання екскурсоводу. Прочитайте, які відповіді почув хлопчик.

  • Як ви думаєте, якими могли бути запитання? Сформулюйте їх.

5. Знайомство з біографією Лесі Українки

1

Розглядаємо світлину письменниці (див. роздруківку “Світлина Лесі Українки”).

  • Розгляньте світлину відомої української поетеси Лесі Українки. Опишіть її зовнішність. Яке в неї обличчя, волосся, очі, ніс?
  • Поміркуйте, про що говорить погляд Лесі.
  • Чи можна за зовнішнім виглядом дізнатися про риси характеру поетеси?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Таблиця “З-Х-Д” (див. роздруківку “Таблиця З-Х-Д”).

  • Запишіть у першу колонку те, що ми вже знаємо про Лесю Українку.
  • Подумайте, що нового ви хотіли б дізнатися про видатну поетесу.

Методичні поради

Заповнюйте таблицю разом із дітьми на дошці (діти — в зошитах, на аркушах), послідовно виконуючи такі кроки:

Крок 1: до ознайомлення з текстом або змістом теми заповніть першу колонку “Знаємо”.

Крок 2: запропонуйте дітям сформулювати, про що ще вони хочуть дізнатися, і заповніть другу колонку “Хочемо дізнатися”.

Крок 3: після ознайомлення з текстом або наприкінці уроку заповніть колонку “Дізналися”, запитавши в учнів, що нового вони дізналися на цьому уроці.

Крок 4: підбиваючи підсумки роботи, порівняйте зміст колонок.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Прочитайте інформацію про відому українську письменницю (див. роздруківку “Інформація про Лесю Українку”). Поставте біля кожного абзацу відповідний знак.

  • + — інформація, відома мені;
  •  — зовсім нове для мене, те, що я почув/почула вперше;
  • ! — те, що є надзвичайно цікавим і несподіваним;
  • ? — незрозуміла інформація, виникає бажання дізнатися більше.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Запитання до тексту.

  • Яка інформація виявилася вам відомою?
  • Що видалося несподіваним і цікавим?
  • Про що хотіли б дізнатися ще?
  • Чи знайшли відповіді на запитання, які записали у другій колонці нашої таблиці?

4

Віртуальна екскурсія до Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки.

  • Що нового ви дізналися про Лесю Українку?

6. Фізкультхвилинка “Дівчина весна”

 

Порухайтеся, потанцюйте і пригадайте, якою чудовою, теплою, квітучою була весна.

7. Робота з віршем Лесі Українки “Давня весна”

Сьогодні ми ознайомимося з однією з поетичних перлинок Лесі Українки.

1

Вправа “Передбачення”.

  • Як ви думаєте, чи може весна бути давньою?
  • Як ви вважаєте, про що йдеться у вірші, який має такий заголовок?

2

Слухання аудіозапису вірша Лесі Українки “Давня весна” (див. роздруківку “Вірш Лесі Українки «Давня весна»”).

  • Які почуття викликав у вас вірш?
  • Що ви уявляли, слухаючи його?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Словникова робота.

А зараз навчімося правильно читати слова з вірша.

Хутко
Загомоніло
Бриніло
Замиготіло
Прилинув

Весела
Хвора
Радісна
Тісна
Білесенькі

Ясна
Мила
Щедра
Зелений
Самотна

  • Прочитайте “луною” за вчителем, “буксиром” у парах.
  • Доберіть антоніми до слів у другому стовпчику.
  • Яке слово зайве у третьому стовпчику?
  • Визначте, до яких частин мови належать слова в кожному зі стовпчиків.

4

Читання вірша мовчки.

Бесіда за змістом прочитаного.

  • Від чийого імені ведеться розповідь?
  • Яким спочатку був настрій дівчинки?
  • Чому вона була сумна?
  • Який подарунок принесла весна поетесі?
  • Як потім змінився настрій дівчинки?

5

Вибіркове читання.

  • Знайдіть і прочитайте рядки, у яких авторка говорить про весну, як про живу істоту.
  • Прочитайте, як поетеса описує свій настрій.
  • Знайдіть у вірші слова, що римуються.

6

Виразне читання вірша. Вправа “Квіточка”.

Читає вірш той учень / та учениця, на парту якого/якої впала квіточка.

7

Визначення головної думки твору.

  • Чого вчить нас мужня, стійка, з люблячим життя серцем Леся Українка?
  • Чи змусив вас цей вірш якось змінити вашу поведінку? Як саме?

8. Перегляд відеокліпу до поезії Лесі Українки “Давня весна”

 

Вірші Лесі Українки такі мелодійні, що багато з них покладені на музику. Послухайте пісню на її вірш “Давня весна”.

  • Які емоції та почуття викликала у вас ця пісня?

9. Таблиця «З-Х-Д»

 

Допишіть у третю колонку, що нового ви дізналися про Лесю Українку з сьогоднішнього уроку. Чи знайшли відповіді на запитання, які були у другій колонці?

10. Підсумок

1

Самооцінювання.

Оцініть свою роботу на уроці.

  • Якщо ви працювали недостатньо старанно — підніміть руки вгору.
  • Якщо ви працювали добре — покладіть руки на плечі.
  • Якщо ви працювали чудово — поаплодуйте собі.

2

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте заняття?
  • Чи було вам цікаво подорожувати?
  • У якому мальовничому куточку України ми сьогодні побували?
  • Чи була для вас ця подорож щасливою? Чому?
  • Чи можете ви доповнити підкову щастя?


У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної