ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. У лісі

УРОК 25. Замок Любарта.
Які пристрої допомагають нам під час подорожі?

Мета

  • поглибити знання дітей про перлини Волинської області;
  • закріплювати вміння планувати подорож;
  • закріпити знання про культурні та дикорослі рослини;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • описує свої враження від віртуальної подорожі до об’єктів природної спадщини України.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вправа “Вітання”.

У мене зараз гарний настрій, ось такий! (Учні показують настрій — лайком, усмішкою тощо.)

Ясне сонечко проміння
Посилає щедро в клас.
Ну, що ж, друзі, всі зібрались?
Привітатися вже час.

Китайською мовою: “Ні хау”.
Англійською: “Хеллоу”.
Французькою: “Бон жур”.
Польською: “Джєнь добри”.
Німецькою: “Ґутен так”.
Молдавською: “Буне зіуа”.
Як мешканці Гаваїв (штат США): “Алоха”.

2

Вправа “Формула щасливого мандрівника”.

Спробуємо вивести формулу щасливого мандрівника. Пригадайте слова, які вчора “притягнулися” до слова “щастя”. Використайте їх і знаки математичних дій (+-:·), коли складатимете формулу.

Методичні поради

Виконайте цю вправу в групах. Можна роздати аркуші з магнітами, на яких записані слова. Підкажіть дітям, що вони можуть розпочати запис так:

Щасливий мандрівник — це … + … - …

Щасливий мандрівник = … + … + …

Наприклад, щасливий мандрівник = цікава подорож + друзі + підтримка – невдачі тощо.

3

Вправа “Талісман мандрівника”.

Багато людей беруть із собою в мандрівку талісман. Одним із найпоширеніших талісманів є підкова. Здавна вважалося, що вона приносить щастя й удачу. Чому так? Уперше знайдена підкова стала символом щастя в Давньому Єгипті. Коней, яких запрягали у вози фараонів, підковували золотими підковами. Але кріплення від цього міцнішими не ставали — рано чи пізно підкови залишалися в пилу дороги. Зрозуміло, що знайдена золота підкова ставала для подорожнього щастям.

  • Придумайте і розкажіть про свій талісман, який можна взяти в дорогу.

Методичні поради

Ця вправа для групової роботи. Поясніть дітям, що їм треба визначитися, звідки вони приїхали, чому ця подорож зробила їх щасливими. Який талісман допомагав їм у подорожі. Попросіть розіграти діалог або полілог (більше за двох учасників).

2. Повідомлення теми уроку

1

Вправа “Передбачення за ілюстрацією” (див. роздруківку “Передбачення за ілюстрацією”).

  • Розгляньте світлини. Що, на вашу думку, тут зображено?
  • Що ви чули про це?
  • Спробуйте передбачити, про що ми говоритимемо сьогодні.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з висловлюваннями (підр. с. 34, завд. 1).

  • Прочитайте висловлювання. З якими ви погоджуєтеся, а з якими — ні. Поясніть, чому.

3

Повідомлення теми уроку.

Під час подорожі Україною, жевжиків зацікавило, чи потрібні нам під час подорожі пристрої. Якщо так, то які з них стануть нам у пригоді в подорожі, а про які ми на деякий час можемо забути.

Отже, ми продовжимо подорожувати разом із жевжиками Волинською областю і розширюватимемо наші знання щодо різноманітних пристроїв.

3. Віртуальна подорож до замку Любарта

1

Вправа “З’єднай і здогадайся” (див. роздруківку “З’єднай і здогадайся”).

  • З’єднайте числа у порядку зростання і здогадайтеся, куди ми вирушимо.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Баштова математика (підр. с. 34, завд. 2).

Роман довідався, що візитівкою Луцька є замок Любарта. Головним символом замку вважають В’їзну вежу, з якої відкривається чудова панорама. Обчисліть вираз і довідайтеся, яка її висота.

100 – (81 : 9 + 64) = … (27 м)

  • Як гадаєте, це висока чи низька башта?
  • Обчисліть висоту свого будинку і порівняйте з висотою башти.

3

Перегляд відео “Замок Любарта — серце Луцька”.

  • Що вас зацікавило?
  • Що здивувало?
  • Які факти про замок Любарта ви дізналися? Які з них захотілося перевірити? Чому? Як саме ви це робитимете?
  • Коли почали зводити замок?
  • На чию честь замок так назвали?

4

Вправа “Упізнай замок Любарта” (підр. с. 34, завд. 4).

  • Розгляньте уважно грошові купюри. На якій із них зображений замок Любарта?
  • Як ви думаєте, чому його зобразили саме на цій купюрі?

Методичні поради

Відповідь на запитання є у відео. Бажано показати дітям купюри з обох боків. Це можуть бути роздруківки (див. роздруківку “Грошові купюри”) або дидактичні грошові купюри для уроків математики.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Фізкультхвилинка

5. Знайомство з пристроями, які допомагають під час подорожі

1

Вправа “Збери слово” (зош. с. 16, завд. 1).

Прочитайте літери в послідовності кольорів світлофору і дізнайтеся, який пристрій бере із собою у подорож батько Домініки.

  • Скільки складів у слові фотоапарат? Скільки голосних звуків? А приголосних?
  • Чого більше в цьому слові: звуків чи букв?
  • Що означає слово “фотоапарат”?
  • Для чого потрібен цей пристрій?
  • Доведіть, що фотоапарат потрібен у подорожі.

2

Пристрої для фотографування (підр. с. 34, завд. 3).

Роман зробив декілька фотографій у замку Любарта. Розкажіть, якими пристроями міг скористатися хлопчик.

3

Дорожня математика (зош. с. 16, завд. 2).

На ноутбуку Дениса у двох папках зберігаються 75 світлин. У першій папці на 9 фотографій більше, ніж у другій. Доповніть схему та обчисліть, скільки фотографій у кожній із них.

  • Як ви вважаєте, чи потрібен у подорожі ноутбук? Чому?

4

Робота з діаграмою (підр. с. 36, завд. 10).

Данило опитав однокласників та однокласниць про те, який із пристроїв вони найчастіше використовують під час подорожей. Результат він подав у вигляді діаграми. Роздивіться діаграму і дайте відповіді на запитання.

  • Скількох дітей опитав хлопчик?
  • Який пристрій використовують найчастіше?
  • Який — рідко? Чому?
  • Яку ще інформацію за допомогою діаграми ви можете отримати?

5

Вправа “Склади слово” (див. роздруківку “Склади слово”).

У кожному рядку виберіть букву, що позначає правильну відповідь. Впишіть її в квадратик внизу. Так ми дізнаємося, який ще пристрій може допомогти нам під час подорожі.

  • Розкажіть, чи знаєте ви щось про призначення цього пристрою.

Методичні поради

Запропонуйте дітям попрацювати в парах або в групах. Допоможіть виконати завдання 6. Знахідний відмінок діти ще не вчили, але можна підказати запитання і допоміжне слово до знахідного відмінка (бачу кого? що?). За можливості покажіть справжній компас і доповніть розповідь про цей прилад. Повправляйтесь у визначенні сторін горизонту.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Ко́мпас — прилад для орієнтування на земній поверхні. Служить для визначення сторін світу. Синя стрілка показує північ, червона — південь.

Подивіться з дітьми мультфільм про фіксиків “Компас”.

  • Поміркуйте, представникам яких професій потрібний компас.

6

Вправа “Фантазери” (зош. с. 16, завд. 3).

Розгляньте зображення пристроїв, без яких сучасній людині вже важко уявити своє життя. Поміркуйте, у яких випадках кожний із них буде корисним у подорожі. Запишіть найцікавіші варіанти відповідей.

7

Вправа “Продовж рядок” (підр. с. 35, завд. 7).

  • Продовжте рядок так, щоб утворилася закономірність.

6. Творча робота “Маленькі лайфхакери”

 

Пропоную вам пофантазувати і створити за допомогою конструктора “Лего” неіснуючий прилад, який, на вашу думку, необхідний під час подорожі.

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи або за назвами пристроїв, або за кольорами цеглинок. Якщо їм складно придумати пристрій, то можна вдосконалити той, що вже існує. Попросіть скласти розповідь про свій пристрій і обґрунтувати можливість його існування. Зробіть виставку моделей. Діти зможуть обговорити створені пристрої, а також поділитися новими ідеями.

7. Презентація робіт

8. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Що нового дізналися?
  • Пригадайте свою “Формулу щасливого мандрівника”. Чи хотіли б ви її змінити?


У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної