ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. У лісі

УРОК 26. Ківерцівський національний парк «Цуманська пуща».
Які пристрої допомагають нам під час подорожі?

Мета

  • поглибити знання дітей про перлини Волинської області;
  • закріплювати вміння планувати подорож;
  • закріпити знання про тваринний і рослинний світ;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • описує свої враження від віртуальної подорожі об’єктами природної спадщини України.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • роздруківка “Розшифруй”;
  • конструктор “Лего”;
  • мікрофон.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вправа “Вітання”.

Встаньте, діти. Підтягніться!
Тим, хто зліва — посміхніться,
Тим, хто справа — руку дайте.
Та усіх ви привітайте.

2

Вправа “Сонячний зайчик”.

Сонячний зайчик зазирнув тобі в очі. Заплющ їх. Він побіг далі по обличчю, ніжно погладь його долоньками: на лобі, на носі, на ротику, на щічках, на підборідді. Погладжуй ніжно, щоб не злякати. Погладь голову, шию, руки, ноги.

Він скочив тобі на животик — погладь його там.

Сонячний зайчик любить тебе. Подружися з ним, усміхнись йому.

Методичні поради

Виконуйте обидві вправи у колі, якщо є можливість, на килимку. Для більшої достовірності можна використати люстерко, створити сонячного зайчика й пустити кожній дитині на щічку, але робіть це обережно, щоб промінь не потрапив дитині в очі. Запитайте, що діти відчували під час цієї вправи, які в них були емоції.

2. Робота з коміксами “Важкий вибір”

 

Ми вже знаємо, як спланувати подорож, які речі можна брати із собою в мандрівку, які пристрої будуть нам помічниками.

  • А як ви думаєте, чи треба брати із собою харчі? Чому?

Батько Северина і Марти, збираючись на риболовлю, попросив їх купити харчі. Розгляньте комікс (підр. с. 37). Здогадайтеся, що Северин відповідав сестрі у крамниці.

Запитання після перегляду коміксів

  • Чому Северин не погодився на пропозиції Марти?
  • Чому в таких випадках варто радитися?
  • А якщо ви в магазині одні, то як можна порадитися?
  • Чи завжди можна вибрати і смачне, і поживне?
  • Як врахувати смаки всіх мандрівників? Чи варто це робити?
  • Що варто брати в похід, на риболовлю, на пікнік? Чи одне й те саме?
  • А чого брати не варто? Чому?
  • Що ви зазвичай берете в мандрівки? Чому саме це?
  • Чи порадили б ви взяти влітку на риболовлю морозиво? Тістечка?
  • А якщо холодно? Чому?
  • Що ви робите, коли в магазині очі розбігаються?
  • Які продукти купили б ви?

3. Повідомлення теми уроку

1

Вправа “Розшифруй” (див. роздруківку “Розшифруй”).

  • Пригадайте послідовність літер в алфавіті і дізнайтеся, як називається місце, де тварини мешкають у природних умовах.
  • Вигадайте речення про ліс та зашифруйте його. Дайте сусіду прочитати.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Повідомлення теми.

Жевжики пропонують нам відвідати ще одне чудове місце у Волинській області. Як ви вже зрозуміли, це парк, у якому живуть рідкісні тварини й ростуть різноманітні рослини.

Ми вирушаємо у подорож до Ківерцівського національного парку “Цуманська пуща”.

4. Фізкультхвилинка

5. Віртуальна подорож парком

1

Вправа “Визнач маршрут” (підр. с. 35, завд. 5).

Роман захотів поїхати з Луцька до Ківерцівського національного парку “Цуманська пуща”.

  • Як хлопчик зможе визначити маршрут?
  • Які пристрої йому в цьому допоможуть?

2

Алгоритм прокладання маршруту за допомогою Ґуґл-мапи (підр. с. 35, завд. 6).

Національний парк “Цуманська пуща” розташований неподалік обласних центрів — Луцька та Рівного. Тут можна провести чудові вихідні, мандруючи екостежками, у піших і веломандрівках, автоекскурсіях. А додому ви привезете цікаві фото й неповторні враження.

Роман попросив Лію навчити його прокладати й переглядати маршрути за допомогою Ґуґл-мапи. Лія склала алгоритм. Розгляньте, у якій послідовності треба працювати з Ґуґл-мапою.

  • Прокладіть маршрут із Луцька до Ківерців.
  • Сформулюйте два запитання за даними цього маршруту. Поставте їх однокласникам/однокласницям і послухайте відповіді.

Методичні поради

Для виконання завдання розділіть клас на групи так, щоб у кожній групі був один ґаджет (планшет або смартфон) із можливістю підключення до інтернету. За алгоритмом діти швидко прокладуть маршрут і зможуть поставити запитання. Наприклад: “Яка відстань від Луцька до Ківерців?”, “Яким транспортом можна дістатися з Луцька до Ківерців?”, “Скільки часу триватиме подорож автомобілем?”, “Як іще можна дістатися до Ківерців?” тощо. Працюючи з мапою, учні з’ясують, що дістатися автобусом до Ківерців неможливо (якщо це не екскурсія).

3

Історична довідка про “Цуманську пущу”.

Ківерцівський національний природний парк “Цуманська пуща” розташований на крайній південній межі Полісся, у Луцькому районі Волинської області, в межиріччі Стиру й Горині.

Саме слово “пуща” у слов’янських мовах означає великий, цільний лісовий масив, що зберігся в майже недоторканому стані. У межиріччі Стиру й Горині справді кілька тисячоліть тому існував великий лісовий масив, який був ніби форпостом Полісся, за південною межею якого починався лісостеп. А назва “Цуманська пуща” походить від селища Цумань, розташованого на південній околиці лісового масиву. Першу писемну згадку про цей населений пункт датовано 1557 р.

Цей унікальний природний комплекс зберігає надзвичайне біорізноманіття: тут є рідкісні види рослин і тварин, а болота вражають своєрідною флорою та фауною. На древньому слов’янському оборонному валі в селі Городище ростуть найстаріші дерева Волинської області — три дуби-велетня віком до 600-800 років. Цілком імовірно, що ці дуби — залишки священного гаю, які були в наших пращурів поряд із поселеннями. Дуби називали Перуновими деревами.

Цуманська пуща — одне з небагатьох місць, де збереглися зубри. А ще тут живе 20 видів тварин, занесених до Червоної книги України, 8 видів, занесених до Європейського Червоного списку тварин і 15 видів, занесених до Червоного списку міжнародного союзу охорони природи. Зустріч зі стадом оленів чи козуль — нерідкісне явище в національному парку.

У травні-червні тут квітнуть 10 видів орхідей. Загалом у пущі є понад 30 червонокнижних рослин. Наприклад, кальдезію білозоролисту близько 40 років вважали зниклою в Європі, а вчені знайшли її саме в Цуманській пущі. Також тут серед дрімучих лісів можна побачити безмежні килими чорничників, брусничників і болота з журавлиною.

Цуманська пуща приховує ще чимало таємниць і майбутніх знахідок для вчених.

4

Перегляд відео “Прогулянка Цуманською пущею”.

  • Чи сподобалася вам прогулянка парком?
  • Що вас вразило?
  • Чи можна вважати, що у відео ви бачили справжнє диво природи? Доведіть це.

5

Вправа “Прочитай слова” (підр. с. 36, завд. 8).

У “Цуманській пущі” живуть тварини, які потребують охорони. Поміняйте літери місцями так, щоб прочитати слова — назви мешканців пущі.

6

Відеоспостереження “Козуля в дикій природі”.

  • Чи сподобалося вам спостерігати за козулею?
  • Що ви дізналися про цю тварину? Яка вона?
  • На яку вже відому вам тварину вона найбільше схожа? Чим саме?

Козуля — це маленький родич оленя. В неї гарна статура, симпатична мордочка й довгі вуха. Більшу частину року козулі тримаються поодинці або маленькими групками.

Зачувши щонайменшу небезпеку, козуля піднімає голову й уважно вдивляється туди, звідки лунають підозрілі звуки, і її вуха повертаються саме в той бік. Роги мають тільки самці. Роги з трьома відростками з’являються в них на другому році життя.

Молоді роги мають м’яку бархатисту шкіру, пронизану густою мережею кровоносних судин. Навесні роги костеніють, і самець прагне очистити їх від шкіри, тручи об стовбури й гілки дерев.

Козуля зазвичай пасеться рано вранці та в сутінках. Вона охоче поїдає траву, молоді бруньки на деревах і листя.

Восени, коли трави стає менше, козуля їсть більше горіхів та інших лісових плодів (жолудів, каштанів, лохини, обліпихи, плодів буку), а також брукву та інші вирощені на полях коренеплоди. Під час лютих морозів козуля обгризає з дерев молоді гілки.

7

Знайомство із зубрами (підр. с. 36, завд. 9).

Під час подорожі в “Цуманську пущу” Роман вирішив виконати дослідження про заказник “Зубр”, у якому зберігається єдина у Волинській області популяція тварини, що зникає, – зубра.

  • Як ви думаєте, які пристрої допоможуть хлопчикові здійснити дослідження?

8

Перегляд відео “Танцюючий зубр”.

  • Чи сподобалася вам ця тварина?
  • Що вас зацікавило в її поведінці?
  • Чи захотілося ще щось дізнатися про зубрів? Що саме?

Зубр — найбільший ссавець у Європі. Це єдиний вид великих диких биків, що зберігся до наших днів на просторах Європи. На них полювали ще первісні люди. Зубри мають багато спільного з бізонами, що живуть на просторах США.

Вага дорослої тварини сягає 700 – 800 кг. У стаді зубрів лідерами є самки, а не самці. Зубри вміють перестрибувати перешкоди до 2 метрів у висоту, а їхні дитинчата через декілька годин після народження вже можуть ходити.

На початку XX століття зубри були на межі зникнення. Усі сучасні зубри з’явилися на світ від приблизно 12 особин, народжених у зоопарках і заповідниках. Найбільший у світі заповідник із зубрами — Біловезька Пуща в Білорусі.

6. Мандруємо світом, не засмічуючи природу

1

Вправа “Мікрофон”.

Закінчіть фразу:

ЛЮДИНА НЕ МОЖЕ ПРОЖИТИ БЕЗ ПРИРОДИ, ТОМУ ЩО …

Людина закохана у природу. А чи справжня то любов? Хто ж тоді руйнує мурашники, вирізає написи на стовбурах дерев, розводить вогнища в лісах, залишає сміття, забруднює повітря й водойми, вирубує ліси, вбиває тварин? Ніхто інший, як сама людина.

2

Вправа “Поведінка у природі”.

Уявімо, що ми в пущі.
(Звучить музика — імітація звуків природи, лісу.)

Природа має повну торбинку подарунків і щедро роздає їх. Вони незвичайні, їх не завжди можна потримати в руках, інколи — лиш почути або відчути. Що ж це за подарунки, ви здогадалися?

  • Пригадайте, як слід поводитися в лісі, чого не можна робити.

Цеглинками з конструктора “Лего” (зеленою — “можна”, червоною — “не можна”) дайте відповіді на запитання:

  • Чи можна в лісі голосно співати?
  • Руйнувати гнізда птахів?
  • Сміття в лісі не лишати, за собою прибирати?
  • Ламати гілки?
  • Кожну гілочку любити та із пташками дружити?
  • Спостерігати за тваринами, підгодовувати птахів?
  • Прибирати місце відпочинку?
  • Милуватися красою природи?

7. Підсумок

1

Рефлексія.

  • Яким був для вас цей урок?
  • З яким настроєм ви його закінчуєте?
  • Чи сподобалася наша сьогоднішня подорож?

2

Вправа “Закінчи речення”.

Сьогодні на уроці я …

Цей урок допоміг мені зрозуміти …

Тепер я знаю …

Найцікавішим було …



У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної