ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. У лісі

УРОК 28. Підсумковий урок з теми «Подорожуємо і відкриваємо світ».
Перевір себе

Мета

  • узагальнити й систематизувати знання дітей з теми;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина виявляє інтерес до подорожей Україною і світом;
  • зіставляє прочитане з власним життєвим досвідом;
  • використовує відповідні емотикони для вираження своїх емоцій;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вправа “Як поліпшити настрій”.

Чи є сьогодні в нашому класі насуплені личка?

Чи хочеться вам розповісти всім про те, що вам зранку зіпсувало настрій?

2

Психогімнастика.

Кожен/кожна уявіть себе Сонечком. Як Сонечко спрямовує на Землю свої теплі промінчики, так і ви спрямуйте свої теплі думки на все, що потребує тепла й турботи. Поділіться своїм гарним настроєм одне з одним.

Чи змінився ваш настрій після цього? Який він зараз?

2. Повідомлення теми

1

Вправа “Розшифруй” (див. роздруківку “Розшифруй”).

  • Зберіть із літер слова. Що за слова у вас вийшли?
  • Запишіть назви міст в алфавітному порядку. Пригадайте, як пишуться назви міст.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Актуалізація знань.

  • Як ви думаєте, чому саме ці слова були зашифровані?
  • Чи є серед них назви міст, у яких ми вже побували? Які саме?
  • Що ви запам’ятали про місто Київ?
  • Чи хотілося б вам побувати в інших містах України? У яких саме?

3

Повідомлення теми.

Жевжики з нетерпінням чекають продовження подорожі Україною. Але для того, щоб мандрувати далі, маємо пригадати наші подорожі впродовж місяця й узагальнити знання, які ми здобули.

3. Узагальнення й систематизація знань

1

Вправа “Інтерв’ю”.

Діти, поки ми подорожували, на нас чекав кореспондент телебачення. Він хоче взяти у вас інтерв’ю про здійснену подорож.

Учень/учениця з мікрофоном:

  • Добрий день! Я — кореспондент телебачення. Хочу поближче з вами познайомитися. Розкажіть про свої подорожі протягом місяця.
  • У яких містах ви побували?
  • Що в цих містах вам запам’яталося найбільше?
  • Які почуття викликала у вас ця подорож? Чому?
  • Які відкриття ви зробили під час подорожі?
  • Дякую за інтерв’ю.

Методичні поради

Для цієї вправи заздалегідь виберіть дитину, яка виконуватиме роль кореспондента й підготує запитання. Кореспондент може ставити запитання всьому класу, а може йти між рядами й запитувати конкретних дітей. Запитання можна доповнити іншими.

2

Гра “Чарівний мішечок”.

У чарівному мішечку лежать різноманітні предмети. Ви маєте обстежити предмет долонькою, назвати його, потім дістати й показати всім.

  • Поясніть, як цей предмет пов'язаний з нашою темою.

Методичні поради

У мішечку лежать блокнот, фотоапарат, мобільний телефон, олівець, лупа, аркуш, компас тощо. Коли мішечок буде порожнім, можна запропонувати дітям розкласти предмети на дві групи. Зверніть увагу дітей на те, що є предмети, які допомагають нам зробити подорож незабутньою, а є предмети, які допомагають під час подорожі. Запитайте, чи є тут предмети, які належать і до першої, і до другої групи. Попросіть пояснити, чому так.

3

Гра “Поринемо в казку”.

  • Чи любите ви казки?
  • Пригадайте, який транспорт зустрічається у казках.

“Аладдін і чарівна лампа” — килим-літак
“Летючий корабель” — летючий корабель
“Морозко” — ступа
“Снігова королева” — сани
“Івасик-Телесик” — гуси

  • Чим казковий транспорт відрізняється від справжнього?
  • Чи з’явилися в реальному житті транспортні засоби з казок?

4

Робота зі сканвордом (зош. с. 17, завд. 1).

  • Розгадайте сканворд. З букв у виділених клітинках складіть слово й дізнайтеся назву супершвидкісного транспортного засобу.
  • Самооцінювання (зош. с. 17, завд. 2).

Запитання:

  • Що ви знаєте про цей вид транспорту?
  • Чи можна його використовувати для подорожі? Чому?

5

Бесіда про зоопарк

  • Пригадайте, у якому зоопарку ми з вами побували. Де розташований цей зоопарк?
  • Про життя яких тварин ми дізналися?
  • Які факти про них запам’ятали?
  • Чи є ще місця, окрім зоопарку, де ми можемо спостерігати за тваринами? Як ці місця називаються, де розташовані? Чим цікаві ці місця?

6

Вправа з “Лего”.

  • Пригадайте, які рослини ми могли побачити в “Цуманській пущі”, на берегах Шацьких озер.

Я буду називати рослини, а ви сигналізуйте цеглинками, до якої групи вони належать: дерева — зелений колір, кущі — червоний, трав’янисті рослини — жовтий.

Дуб, ожина, малина, кульбабка, липа, смородина, мак, сосна, пролісок, калина, горобина, ялина, волошка, орхідея…

4. Фізкультхвилинка “Кошенята”

 

А тепер трохи розімнемося й потанцюємо.

5. Поповнення скриньки жевжиків

 

Ми з вами побували у місті Києві, у Вінницькій та Волинській областях. Кожного разу жевжики поповнювали свою скарбничку чимось цінним. Пропоную ще поповнити скриньку жевжиків скарбами, які допоможуть нам пригадати й розповісти про наші подорожі.

  • Якими “скарбами” можна поповнити скриню?

Методичні поради

“Скарби” — це слова, що асоціюються з місцями, де ми подорожували. До слова Київ на великій мапі (а діти у своїх робочих зошитах на маленьких мапах) можна записати “Столиця. Кий. Понад 1500 років”. До Вінницької області — “Подільский зоопарк, пшениця, фонтани, бургери, яблучний сік”, до Волинської області — “замок Любарта, Леся Українка, Шацькі озера, «Цуманська пуща»”. Дивлячись на таку мапу, діти зможуть пригадати не лише де вони уявно побували, а ще й цікавинки цих місцевостей. Таку роботу можна проводити в кінці кожного місяця після вивчення певної теми, а можна й завершуючи подорож певною областю. Тоді на підсумковому уроці можна скористатися записами з мапи й поставити за ними запитання дітям.

6. Творча робота

1

Варіант 1. Робота у групах “Сувенір із подорожі”.

Складіть колективну розповідь про цікавий сувенір, який нагадує про чудову подорож. Використайте 5 відчуттів (зір, слух, нюх, смак, дотик), щоб якнайкраще описати сувенір. Кожен учасник групи складає лише 1 речення. А потім команда представляє результат спільної роботи.

2

Варіант 2. Мінілист “Які подорожі зацікавили мене” (див. роздруківку “Які подорожі зацікавили мене”).

Пригадайте наші віртуальні подорожі Україною цього місяця. Куди ви хотіли б поїхати в реальному житті? Чому? Напишіть про це мінілист, а потім презентуйте його нам.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Презентація роботи

8. Підсумок

 

Вправа “Закінчи речення” (див. роздруківку “Закінчи речення”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної