ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Веселка щастя для України, або Дива діда Оксеника
УРОК 3. Розповідаємо про Україну.
Що спонукає людей подорожувати?
Мета
- розширити знання дітей про свою державу;
- закріпити вміння працювати з географічною мапою;
- розвивати читацькі навички, уміння розуміти прочитане;
- збагачувати словниковий запас відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уяву, доказове і зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, фантазію, дрібну моторику, критичне мислення; акторські та декламаторські здібності, навички вільного спілкування;
- виховувати любов і повагу до своєї Батьківщини — України, її символів, традицій, обрядів, до предків, своїх рідних і близьких, гордість за свій народ і країну, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- читає правильно та виразно вголос різні тексти, залежно від мети читання;
- розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного;
- ділиться своїми враженнями про літо;
- ознайомлюється зі шкільними традиціями деяких країн;
- уміє працювати з географічною мапою;
- виявляє інтерес до подорожей Україною і світом;
- добирає (з різних джерел) і повідомляє загальну інформацію про Україну та інші держави;
- розуміє, що спонукає людей подорожувати;
- читає, знаходить, аналізує та порівнює інформацію, подану в таблицях, графіках, на схемах, діаграмах.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- контурна мапа України;
- роздруківки “Малюнки-опори для розповіді про Україну”, “Географічна мапа України”, “Незакінчене речення”;
- кольорові олівці;
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
Крім робочого зошита з друкованою основою, бажано завести звичайний зошит у клітинку або похилу лінію для запису, обчислення різних додаткових завдань.
ХІД УРОКУ
1. Актуалізація досвіду дітей
1 |
Емоційне налаштування. Я знаю, що всі ви любите мандрувати. А яку подорож вам хотілося б здійснити? Звичайно, подорожі бувають різними. Можна сісти в літак і полетіти в далекі, невідомі краї. Але такий спосіб для багатьох недоступний. Можна вирушити в мандрівку поїздом, автомобілем, велосипедом, пішки, навіть подумки “злітати” до зірок або уявити себе в таємничому підводному царстві. Але щоб здійснити будь-яку подорож, до неї треба підготуватися. |
2 |
Гра “Я беру із собою в дорогу …”. Вчитель замислює правило-критерій, за яким “у дорогу братимуть” певні предмети. Наприклад, це можуть бути всі круглі предмети або їстівні, що починаються з приголосної тощо. Він починає гру: “Я беру із собою в дорогу кавун”. Інші учасники ставлять ведучому запитання, чи бере він із собою банан, апельсин, огірок тощо, і за відповідями “так” або “ні” намагаються відгадати правило. |
2. Мотивація навчання
1 |
Розгадування ребуса (зош. с. 4, завд. 1). Розгадайте ребуси. Поміркуйте, як можуть бути пов’язані ці слова?
|
2 |
Вправа “ЗХД” (зош. с. 3, завд. 2). |
||||||
Методичні порадиДітям буде цікаво дізнатися, які знання є в кожного з цієї теми. Можна заздалегідь підготувати таблицю і прикріпити її на дошці. І продовжити вправу із зошита.
Варто дати учням можливість самостійно поставити біля кожного твердження відповідні знаки. А потім заповнити таблицю: які факти для більшості були відомими, яка інформація була новою. І найцікавішою буде третя колонка — про що учні хочуть дізнатися більше. Ця інформація може допомогти вчителю планувати наступні уроки з цієї теми. |
3 |
Слово вчителя. Чи багато ми знаємо про Україну? Більшість думає, що так. Але починаючи мандрувати цією квітучою державою, вивчаючи звичаї різних регіонів, знайомлячись із особливостями їхньої культури, розумієш, що в Україні є дуже багато цікавого та незвіданого. Більше дізнатися про це нам допоможе казка Ганни Остапенко “Веселка щастя для України”. |
3. Робота над текстом “Веселка щастя для України, або Дива діда Оксеника”
1 |
Читання тексту та відповідь на запитання за його змістом (підручник с. 6). |
Методичні порадиЦе перший уривок з казки Ганни Остапенко, тому бажано, щоб його прочитав учитель, використовуючи інтонації, які передадуть загадковість подій і налаштують дітей на подальше розуміння казки. |
|
|
2 |
Вправа “Розкодуй” (зош. с. 3, завд. 1).
Отже, у третьому класі разом із жевжиками ми будемо подорожувати Україною. Дослідимо її столицю і всі області. А жевжики покладуть до своєї чарівної скриньки 26 особливих знахідок. |
4. Робота в групах
1 |
Складання розповіді за малюнками-опорами “Що я знаю про Україну?” (див. роздруківку “Малюнки-опори для розповіді про Україну”).
|
Методичні порадиУчні в групах протягом 5 хвилин мають розглянути ілюстрації і скласти розповідь про Україну. Презентувати свою розповідь може одна з команд, інші — уважно слухають і доповнюють. |
2 |
Мовна гра “Україна яка?”. Запишіть якомога більше прикметників, які характеризують нашу країну. (Багата, щедра, неосяжна, велика, могутня, квітуча, незалежна, дорога, найкраща, щаслива…) |
Методичні порадиДіти записують прикметники протягом 2-3 хвилин і підраховують їхню кількість. Зачитати свої прикметники може та група, у якої їх найбільше. Інші — слухають і звіряють зі своїми записами. Якщо є однакові прикметники, їх обводять. Далі називають ті, які не повторювались, і доповнюють список прикметників. |
3 |
Вправа “Хибне — істинне” (підручник с. 7, завд. 2). Прочитайте висловлювання та зазначте, які з них хибні, а які — істинні. |
Методичні порадиЦю вправу можна виконати, кодуючи відповіді геометричними фігурами або іншими нескладними позначками. Дітям буде цікаво закодувати свої відповіді й перевірити за кодом учителя. Домовтеся, наприклад, що істинні твердження позначаємо кругом, а хибні — трикутником. Діти читають твердження у підручнику й у звичайному зошиті або на аркуші паперу кодують свої відповіді, а потім звіряють з кодом учителя, який бачать на дошці чи на слайді. Це матиме такий вигляд: |
4 |
Фізкультхвилинка “Перлина-Україна”. Послухаймо пісню про нашу країну, пригадаймо її краєвиди і порухаймося. |
5. Робота з мапою
1 |
Географічна мапа України. |
Методичні порадиПри роботі з географічною мапою, бажано мати одну велику на дошці і для кожної пари учнів. Зверніть увагу учнів на те, як правильно показувати кордони, річки, міста і моря на мапі. |
|
|
2 |
Шукаємо відомі нам міста (зош. с. 4, завд. 4). Користуючись мапою України, запишіть 5 назв відомих вам міст України. |
3 |
Контурна мапа (зош. с. 3, завд. 3). Обведіть на контурній мапі (с. 32-33) державні кордони України. Знайдіть і позначте її столицю та свій населений пункт. |
Методичні порадиДіти працюють з контурною мапою вперше, тому слід пояснити, що працювати з нею треба охайно, підписувати об’єкти ручкою, друкованими буквами, зафарбовувати кольоровими олівцями. Нагадати, що з мапою будемо працювати протягом усього року. |
4 |
Перевір себе “Чи знаєш ти країну, у якій живеш?” (зош. с. 4, завд. 2). Дайте відповіді на запитання в зошиті. Вигадайте власні запитання та поставте сусідові/сусідці. |
6. Рефлексія
1 |
Доповни мапу думок (зош. с. 4, завд. 3). Поміркуймо, чим є для людини, для кожного з нас МАНДРІВКА? Доповніть новими словами мапу думок. Поясніть свій вибір. |
2 |
Метод “Незакінчене речення” (див. роздруківку “Незакінчене речення”). Дайте відповіді на запитання. Допоможуть вам у цьому картки-підказки. Що я вмію? Що я знаю? Що я ціную? |