ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Веселка щастя для України, або Дива діда Оксеника

УРОК 4. Різні мандрівки — різні способи.
Як люди мандрують?

Мета

  • розповісти дітям про різні способи мандрування, з’ясувати їхні переваги й недоліки;
  • повторити українську абетку, закріпити вміння записувати слова в алфавітному порядку;
  • збагачувати словниковий запас відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, фантазію, дрібну моторику, критичне мислення, уміння вільно спілкуватися;
  • виховувати повагу до друзів, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • знає різні способи мандрування, їхні переваги і недоліки;
  • виявляє інтерес до подорожей Україною і світом;
  • читає, знаходить, аналізує та порівнює інформацію, подану в таблицях, графіках, на схемах, діаграмах;
  • розрізняє емоції;
  • конструює з Лего.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

Крім робочого зошита з друкованою основою, бажано завести звичайний зошит у клітинку або похилу лінію для запису, обчислення різних додаткових завдань.

ХІД УРОКУ

1. Актуалізація досвіду дітей

1

Робота в групах “Збери пазли” (див. роздруківку “Пазли «Транспорт»”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Кожна група отримує конверт із пазлами, має зібрати картинку й виконати завдання: знайти звукову модель до своєї картинки (картки з моделями на дошці — роздруківка “Звукові моделі назв транспорту”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Методичні поради

Для свідомого вибору звукової моделі, можна зробити 1-2 “зайві”.

  • Як одним словом можна назвати зображені об’єкти?
  • Запишіть види транспорту в алфавітному порядку.

2

Активність “Говоримо ногами”.

На підлозі креслимо 2 лінії. Учитель стає між лініями, учні в довільному порядку вздовж ліній. Учитель пропонує, наприклад:

  • Хто любить їздити на велосипеді — станьте праворуч, на скутері — ліворуч.
  • Хто любить їздити на автомобілі — станьте ліворуч, літати на літаку — праворуч.
  • Хто любить мандрувати човном — станьте ліворуч, їздити на потязі — станьте праворуч тощо.

Діти швидко перебігають, відповідно до своїх уподобань. А хто не визначився — залишається посередині.

3

Дидактична гра “Виправ помилку”.

Послухайте уважно твердження, знайдіть у кожному помилку і виправте її.

Потяг пливе по морю, бо це — морський транспорт.

Корабель мчить у повітрі, бо це — повітряний транспорт.

Літак їде по рейках, тому що це — залізничний транспорт.

Таксі перевозить каміння, тому що це — вантажний транспорт.

Вантажівка перевозить людей, бо це — пасажирський транспорт.

2. Проблемні запитання

 

  • Як людина використовує транспорт у своєму житті?
  • Чи можна скористатися видами транспорту з попередньої гри для подорожі? Чому?

3. Повідомлення теми уроку

 

Сьогодні ми з вами поговоримо про те, які є способи мандрування. Дізнаємося, як люди мандрували в різні часи. З’ясуємо переваги й недоліки різних видів транспорту.

4. Робота в парах

1

Вправа “Віднови послідовність” (зош. с. 5, завд. 1).

Розгляньте уважно малюнки і пронумеруйте види транспорту в тій послідовності, у якій, на вашу думку, їх винаходило людство.

Методичні поради

Це завдання бажано виконувати простим олівцем — буде легко виправити помилки.

2

Взаємоперевірка.

Звірте з сусідом/сусідкою ваші варіанти виконання завдання. Поясніть одне одному, якими фактами ви послуговувалися, коли розставляли таку нумерацію. Ви знайшли розбіжності, чи відповіді однакові?

5. Фізкультхвилинка “Я піду в Карпати гори”

 

Порухаймося разом з гуртом “Мальдіви” та помандруємо в Карпати.

6. Як люди мандрували в різні часи

1

Робота з малюнками (підручник с. 11, завд. 4).

  • Розгляньте малюнки і розкажіть, як люди подорожували в різні часи. Назвіть переваги й недоліки кожного способу.
  • Яким транспортом найзручніше мандрувати? Від чого це залежить?

2

Розповідь учителя.

Багато часу свійські тварини вірно служили людям. Але потреби людей увесь час зростали й уже жодні коні не могли підняти ті вантажі, які треба було перевезти на далекі відстані. Тоді люди зрозуміли, що потрібні нові транспортні засоби. Першим з них була… повітряна куля. Вона могла підняти людину або вантаж і перенести на велику відстань. Та на жаль, керувати повітряною кулею було майже неможливо — вона летіла тільки туди, куди її ніс вітер.

З часом люди винайшли двигун — серце будь-якої машини. Винахідники побудувати перший поїзд — паротяг. Перші двигуни — парові машини — працювали на дровах і дуже диміли. Паротяг міг перевозити більші вантажі й людей на далекі відстані. Але виявилося, що рейки, по яких пересувалися поїзди, можна прокласти не скрізь. Як же бути? Тоді винахідники поставили паротяг на колеса — створили перший автомобіль. Відтоді види транспорту постійно вдосконалювалися.

Після появи бензинового двигуна машини стали швидшими й потужнішими. Цей двигун виявився дуже корисним не тільки для машин. Поставивши потужний двигун на планер, людина побудувала перший літак, а судна з двигуном тепер не залежали від сили вітру. А вже потім з’явилися ракети, підводні човни, метро й ще багато інших видів транспорту.

7. Туристична математика

1

Задача.

Уявіть, що коли ви подорослішаєте, вирушите у навколосвітню подорож. Полічіть, скільки днів триватиме ваша подорож.

20 серпня 2030 року, Контрактова площа, м. Київ, Україна.

23 серпня 2031 року, там само.

2

“Дізнайся маршрут”.

Відгадай літери, зашифровані у виразах, і дізнаєшся, якими країнами пролягатиме маршрут.

21 + 9  =  ... Т
25 + 29 = ... Н
44 – 5  =  ... Л
85 – 16 = ... П

30 + 25 = ... Х
47 – 13 = ... С
65 – 8  =  ... І
30 – 5  =  ... И

28 : 4  =  ... Ш
27 : 3  =  ... О
16 : 2  =  ... Щ
5 × 7  =  ... М

К А З А 55 34 30 А 54
34 7 А

35 Е К 34 25 К А
57 34 69 А 54 57 Я

Ч 25 39 57
69 9 39 Ь 8 А

8. Творча робота

 

Уявіть себе конструкторами (підручник с. 11, завд. 6)

Складіть з конструктора “Лего” транспортний засіб, яким любите мандрувати. Поясніть свій вибір.

Методичні поради

Буде цікаво побачити креативність і фантазію дітей, якщо завдання ускладнити: обмежити в кількості деталей конструктора і в часі. Нехай кожна дитина розповість про свій виріб, але спершу дайте дітям можливість здогадатися, який транспортний засіб вони бачать. Обов’язково влаштуйте виставку робіт. Діти з цікавістю розглядатимуть моделі, можуть їх удосконалювати.

9. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте заняття?
  • Що корисного й нового ви дізналися?
  • Яке завдання сподобалося виконувати найбільше?
  • Чи стануть у пригоді здобуті знання? Як саме?

2

Таблиця “Плюс, мінус, цікаво”.

Заповніть таблицю, коротко записавши свої враження. Охочі можуть поділитися своїми міркуваннями в класі.

+ Цікаво
     


У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної