ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Веселка щастя для України, або Дива діда Оксеника

УРОК 6. Подорож потягом.
Як люди мандрують?

Мета

  • розповісти дітям про різні способи мандрування, про їхні переваги й недоліки;
  • ознайомити з українськими залізницями;
  • навчити дітей правил безпечної поведінки на залізниці, з’ясувати, як діяти, якщо загубився/загубилася на залізничній станції;
  • закріпити вміння розв’язувати задачі на час;
  • закріплювати читацькі навички, спонукати дітей до розуміння прочитаного;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати повагу до друзів.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного;
  • знає різні способи мандрування, їхні переваги й недоліки;
  • знає правила поведінки на залізниці;
  • знає, яку інформацію містить залізничний квиток;
  • уміє розв’язувати задачі на визначення часу;
  • виявляє інтерес до подорожей Україною і світом;
  • читає, знаходить, аналізує та порівнює інформацію, подану в таблицях, графіках, на схемах, діаграмах;
  • конструює з “Лего”.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • конструктор “Лего”;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Проблемне запитання

 

Як ви думаєте, чи тільки літаком можна подорожувати? Чому?

2. Відгадування загадки

 

Відгадайте загадку і дізнаєтеся, який транспорт повезе нас у сьогоднішню мандрівку.

Ця драбинка лежить,
А паротяг по ній біжить.
(Залізниця)

  • Хто з вас подорожував залізничним транспортом?
  • З ким і куди ви подорожували?
  • Чому ваша сім’я обрала саме потяг?
  • Що можна побачити, мандруючи потягом, і не можна, мандруючи літаком?

3. Робота з інфографікою Укрзалізниці

 

Дізнаємося про правила Укрзалізниці (див. роздруківку “Інфографіка Укрзалізниці”).

  • Розгляньте у групах інфографіку Укрзалізниці.
  • Про які правила ви дізналися?
  • Яким правом під час подорожі залізницею можете скористатися ви? Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Робота в парах. Дослідження залізничного квитка

 

Без чого поїздка поїздом неможлива?

Розгляньте залізничний квиток (див. роздруківку “Залізничний квиток”). Яку інформацію він містить?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Пригадайте мандрівку літаком. Яку інформацію може містити квиток на літак? Чому саме таку?

5. Математичні завдання

1

Визначення часу за годинником (див. роздруківку “Макет годинника”).

Позначте на макеті годинника час відправки та прибуття потягу, зазначений у квитку.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Визначте, скільки часу перебуває у дорозі потяг.

2

Визначення кінця події (підр. с. 12, завд. 7)

Родина планує подорож потягом за маршрутом Київ — Харків. Роздивіться розклад руху потягів і визначте, який поїзд варто обрати, якщо в Харкові треба бути не пізніше 6-ї години.

6. Робота з графічним організатором “Коло вибору”

 

Уявіть, що ви отримали квиток, за яким один раз можна поїхати у будь-яке місце. Поміркуйте, чи добре було б мати квиток будь-куди. Оберіть у “Колі вибору” свою відповідь (див. роздруківку “Коло вибору”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Фізкультхвилинка “Вгору — вниз”

 

Виконайте руханку, а потім покажіть рухи для фізкультхвилинки “Вліво — вправо”.

8. Подорож на залізничну станцію

1

Перегляд відеосюжету “Львівська дитяча залізниця”.

Подивіться відео та розкажіть, чим дитяча залізниця відрізняється від звичайної.

  • Про які професії, пов’язані із залізницею, ви дізналися?
  • Чи мріє хтось із вас стати в майбутньому працівником/працівницею залізниці?

2

Вивчення правил безпечної поведінки.

ВАРІАНТ 1. Перегляд фільму “Безпека дітей на залізничному транспорті України. Львівська залізниця”.

Перегляньте відео і розкажіть, які правила поведінки на залізниці ви запам’ятали. Які з них були новими, а які ви вже знали?

ВАРІАНТ 2. Перегляд фільму “Безпека дітей на залізниці”.

Методичні поради

Учитель зупиняє перегляд фільму на 1 хв 46 с. Пропонує дітям у групах передбачити, що почув хлопчик від працівників залізниці. Діти висловлюють свої версії, продовжують перегляд фільму, а потім обговорюють, чи справдилися їхні передбачення.

3

Складання правил поведінки на залізниці (підр. с. 12, завд. 8)

Роздивіться малюнок. Хто із зображених людей правильно поводиться на залізниці, а хто наражається на небезпеку? Сформулюйте правила поведінки на залізничній станції.

Як ви будете діяти, якщо побачите, що хтось не виконує цих правил і наражає себе на небезпеку?

9. Інтерактивна презентація “Я загубився! Я знайшовся!”

 

Уважно перегляньте презентацію. Поміркуйте, як треба діяти, якщо загубилися на залізниці.

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ

10. Робота в групах. Конструювання з “Лего”

 

Учитель пропонує дітям у групах створити казкову залізницю.

Методичні поради

Потім кожна група презентує свою роботу: розповідає, чим їхня залізниця схожа на реальну, які має казкові властивості, для кого вона, яких правил мають дотримуватися пасажири, хто і як стежитиме за порядком, що очікуватиме на порушників.

11. Підсумок уроку

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте заняття?
  • Чи цікаво було подорожувати?
  • Що нового ви дізналися?

2

Продовження речення.

Тепер я знаю …

Розкажу вдома …

Мене вразило …



У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної