ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Перша знахідка

УРОК 8. Україна і Європа.
Які таємниці може відкрити подорож?

Мета

  • розширити знання про країни Європи;
  • вчити працювати з контурною мапою Європи;
  • закріплювати читацькі навички, вміння розуміти прочитане;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, акторські, декламаторські здібності, навички вільного спілкування;
  • виховувати повагу до народів Європи, гордість за свою країну, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • читає правильно та виразно вголос різні тексти, залежно від мети читання;
  • розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного;
  • виявляє інтерес до подорожей Україною і світом;
  • знає європейські цінності;
  • читає, знаходить, аналізує та порівнює інформацію, подану в таблицях, графіках, на схемах, діаграмах;
  • уміє працювати з контурною мапою Європи.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання “Уподобайка”.

  • Усі підніміть праву долоньку і загніть свій мізинчик, якщо сьогодні вас розбудила рідна людина (мама, тато, сестричка, братик, бабуся).
  • Тепер загніть наступний пальчик, якщо ви з радістю прийшли до школи.
  • Загніть середній пальчик, якщо раді бачити своїх однокласників та однокласниць.
  • Загніть вказівний пальчик, якщо сьогодні ви побачили когось усміхненого.
  • Що утворилося? (Уподобайка). Тож чудовий ранок триває!

Методичні поради

Виконуйте вправу разом із дітьми. Покажіть їм свою вподобайку, усміхніться, передайте свій гарний настрій. Попросіть дітей показати одне одному свої вподобайки й усмішки.

2

Вправа “Я щасливий/щаслива, коли …”.

  • Поміркуйте і продовжте речення: “Я щасливий/щаслива, коли …”

Діти по черзі висувають припущення, коли вони почуваються щасливими.

2. Мотивація

  • Скажіть, чи любите ви подорожувати? А що саме вам подобається під час подорожі?
  • Діти, нагадайте мені: якими видами транспорту можна подорожувати?

1

Вправа “Поєднай” (див. роздруківку “Поєднай”).

Щоб дізнатися, яким видом транспорту будемо подорожувати, треба з’єднати літери в алфавітному порядку.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  • Який же транспорт у вас вийшов? Чи в усіх це автобус?
  • Отже, сьогодні подорожуватимемо автобусом. Як ви думаєте, чому?

Так, літаком швидше, але коли їдеш автобусом, можна милуватися чудовими краєвидами.

2

Робота в групах “Пробний маршрут” (див. роздруківку “Пробний маршрут”).

Перш ніж вирушати у подорож, треба підготувати автобус до виїзду. “Проїдьте” пробним маршрутом, виконуючи завдання на кожній зупинці.

Методичні поради

Приготуйте роздруківки для кожної команди. Варто обмежити час виконання завдань 5-6 хвилинами. Запропонуйте дітям у команді виконувати завдання по черзі. Для перевірки підготуйте правильні відповіді й прикріпіть їх на дошці.

Варіант 1: попросіть команди помінятися картками (за годинниковою стрілкою чи навпаки) і перевірити завдання, а потім проаналізувати їх. Наприклад: “Ми перевіряли картку команди … . Усі завдання виконані без помилок”. Або: “Є помилки в завданні …”.

Варіант 2: попросіть дітей у команді перевірити одне одного (кожен перевіряє завдання товариша по команді) і прозвітувати чи все правильно, чи є помилки в певних завданнях.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Повідомлення теми уроку

  • Ми вже знаємо, яким транспортом будемо подорожувати. Але ми не дізналися головного. Як ви думаєте, що це?
  • Правильно, ми не знаємо, куди буде наша мандрівка.
  • А щоб дізнатися, куди помандруємо, пропоную пограти у гру.

1

Гра “Дешифрувальники” (див. роздруківку “Дешифрувальники”).

20 19 6 19 21 19 9 (Подорож)

15 21 1 13 18 1 17 11 (країнами)

8 3 21 19 20 11 (Європи)

Методичні поради

Гру можна проводити в парах. Картки зі шифром можна роздрукувати й почепити на дошку або вивести на слайд. Кожна пара має картку з алфавітом (див. роздруківку “Картки з українським алфавітом”). Можна позмагатися, хто швидше розшифрує і прочитає тему уроку.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Отже, подорожувати ми будемо країнами Європи.

  • Чи знає хтось із вас, де Європа?

2

Вправа “Передбачення”.

  • Що ви очікуєте від сьогоднішньої подорожі?
  • Спробуйте передбачити, у які саме країни Європи ми потрапимо.
  • Що нового ви хотіли б дізнатися?

4. Робота з текстом “Де ж Європа?”

1

Ознайомлюємося з розташуванням Європи (див. роздруківку “Де ж Європа?”).

Методичні поради

Текст може розповісти вчитель, а можуть діти прочитати самостійно. Але обов’язково під час розповіді або після читання попрацювати з політичною мапою Європи (див. роздруківку “Політична мапа Європи”) і показати країни, розташовані у європейській частині материка Євразія.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Відповіді на запитання за змістом тексту.

  • Назвіть частини, на які люди розділили весь світ.
  • Ми живемо в Україні. Чому говоримо про Європу?
  • Які ще країни розташовані у Європі?
  • Чи є між цими країнами щось спільне? Що?
  • Як ви розумієте, що таке цінності?
  • Як ви думаєте, які спільні цінності можуть мати європейські країни?

3

Ознайомлення з європейськими цінностями (див. роздруківку “Європейські цінності”).

Прочитайте, що називають європейськими цінностями. Обговоріть у групах, як ви їх розумієте.

  • Чи дотримуєтеся ви цих цінностей у класі, в родині?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Робота за сюжетною картиною “Подорож Європою”

1

  • Влітку персонажі журналу “Джміль“ побували в Європі. На згадку про свою подорож і всі побачені цікавинки, вони намалювали ось таку мапу (презентація “Подорож Європою”).
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ

2

Вправа “Сусіди України”.

  • Знайдіть на мапі Україну, звідки розпочнеться наша мандрівка.
  • Знайдіть на мапі найближчих сусідів України.
  • З якими країнами наш кордон проходить по суходолу, а з якими — морем?
  • Наклейте їхні прапори та герби на роздруківку (див. роздруківку “Сусіди України”).
  • Чи завжди ваші стосунки з однокласниками/однокласницями гарні? Чи буває, що сваритесь? Так само і країни – інколи допомагають одна одній, а часом мають конфлікти.
  • Що треба зробити, аби помилитися? Чи легко пробачати образу?
  • Яка країна найближче розташована до нашого населеного пункту?
  • У якій бували ви або ваші рідні?
  • До якої країни хотіли б помандрувати? Чому?

Методичні поради

Приготуйте роздруківки і прапори, які треба наклеїти. Завдання можна виконати в парі, а можна — в команді. Наголосіть, що вирізати і клеїти можна по черзі або ж розділити роботу: хтось вирізає, а хтось наклеює. Влаштуйте виставку робіт. Попросіть дітей назвати, які країни-сусіди вони запам’ятали.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

“Цікавинки на будь-який смак” (презентація “Подорож Європою”).

  • Які страви скуштували наші друзі в різних країнах? Чи подобається вам така їжа? Які з цих страв називають українськими національними?
  • Яких казкових персонажів вони зустріли? Про кого з них ви читали чи дивилися мультфільми?
  • Гра яких музичних інструментів потішила туристів? Де саме?
  • Які знамениті будівлі художник намалював на мапі?
  • Чи додали б ви щось до цієї мапи?

4

Ознайомлення з нотатками мандрівників (див. роздруківку “Нотатки мандрівників”).

Нотатки — короткі записи, помітки для пам’яті.

  • Як ви думаєте, для чого туристи роблять нотатки?
  • Чи робите ви нотатки, коли подорожуєте? Для чого ви це робите?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Практична робота з контурною мапою Європи

 

Розв’яжіть задачу.

Лесик і Даринка вирішили здійснити віртуальну подорож з України до Португалії за допомогою мапи Європи. Даринка побудувала маршрут через 6 країн, а маршрут Лесика дав змогу відвідати на 2 країни більше.

  • Скільки країн відвідав дорогою до Португалії Лесик?
  • Уявіть, де саме, через які країни пролягли маршрути Даринки та Лесика. Нанесіть їх на контурні мапи, що лежать у вас на партах.
  • У яких саме країнах побували малята?
  • Чи один варіант кожного маршруту можна побудувати?
  • Чий маршрут вам подобається більше? Чому?
  • Якими видами транспорту можуть мандрувати діти?
  • Поміркуйте і назвіть переваги та недоліки кожного транспортного засобу.
  • Які країни цікавлять вас найбільше? Чому?
  • Яким маршрутом хотіли б помандрувати ви? Намалюйте його на своїх мапах.

Методичні поради

Виконайте завдання у групах. Чи склали якісь групи однакові маршрути? А чим вони відрізняються? Попросіть дітей розповісти, які країни їх зацікавили, яким маршрутом вони хотіли б помандрувати.

7. Підсумок

1

Рефлексія.

  • Чи сподобалася вам сьогоднішня подорож?
  • Що зацікавило найбільше? Що здивувало? Що збентежило?
  • Що хочеться оговорити з друзями?
  • Чи хотілося б вам продовжити знайомство з країнами, розташованими у Європі?
  • З яким настроєм закінчуєте урок?

2

Вправа “Незакінчене речення”.

Сьогодні на уроці я …

Цей урок допоміг мені розібратися/зрозуміти …

Тепер я знаю …

Найцікавішим було …



У конспекті уроку використано матеріали журналу "Джміль" (2018, № 7-8) — тема "Україна — це Європа"