ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Щасливий випадок

УРОК 1. Минуле нашої країни.
Що було, коли мене не було?

Мета

  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • учити берегти водні ресурси, виховувати любов до України, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • презентує результат творчої роботи.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання (див. роздруківку “Привітання”).

Подивіться, яка сьогодні чудова погода. Ще ясно світить сонечко. Воно пропонує нам привітатися одне з одним. Прочитайте слова-вітання, які пропонує нам сонечко, виберіть одне і привітайтеся зі своїм сусідом / своєю сусідкою.

Методичні поради

Якщо за вікном погода не сонячна, то привітання можна змінити. У класі може з’явитися хмаринка, яка запропонує привітатися. Якщо ж на вулиці дощ, то привітання може бути від дощової хмаринки або від парасольки, яка захищає нас від дощу.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа.

  • Поплескайте в долоні ті, хто до школи приїхав на транспорті.
  • Потупайте ногами ті, хто прийшов до школи пішки.
  • Підніміть праву руку ті, у кого сьогодні гарний настрій.
  • Посміхніться ті, хто радий бачити своїх однокласників та однокласниць.
  • Встаньте ті, хто з радістю біг до школи.
  • Що нового і цікавого ви побачили дорогою до школи?

2. Актуалізація знань

1

Гра з м’ячем “Минуле, теперішнє, майбутнє”.

  • Пропоную вам пограти у гру “Минуле, теперішнє, майбутнє”. Я буду кидати м’яч. Той, хто його впіймає, продовжує речення: “До школи я вмів/вміла …” і повертає м’яч мені.

Учитель продовжує кидати м’яч іншим дітям (4-5). Учні продовжують речення. Далі вчитель пропонує продовжити інше речення: “Тепер я вмію …”. Так само відповіді дають 4-5 учнів. Далі вчитель просить продовжити речення: “У майбутньому я вмітиму …”.

  • Що для вас означає “минуле”, “теперішнє”, “майбутнє”? (“Минуле” — це події, що відбулися, “теперішнє” — ті, що відбуваються зараз, “майбутнє” — ті, що тільки плануються.)
  • Поміркуйте і скажіть, чи можемо ми змінити те, що було в минулому? Чому? (Усе те, що вже відбулося, змінити неможливо.)
  • Чи можемо ми змінити те, що відбувається зараз? А чи можемо вплинути на майбутнє?

2

Вправа “Знайди пару” (див. роздруківку “Знайди світлині пару”).

Попрацюйте в парах. Розгляньте уважно світлини та об’єднайте їх у пари. Поясніть, чому ви утворили саме такі пари.

  • Що спільного в об’єктів кожної пари?
  • Чи є між ними різниця? У чому вона полягає?
  • Як ви думаєте, чому відбулися зміни з цими об’єктами?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Повідомлення теми уроку й місяця

1

Передбачення.

Спробуйте передбачити, про що ми будемо говорити з вами на сьогоднішньому уроці й протягом місяця. Чому ви так вирішили?

2

Розповідь учителя.

Наша планета народилася приблизно 4,5 мільярди років тому. За цей час тут відбулося чимало різноманітних подій: поява динозаврів, крижаний холод, побудова пірамід, жорстокі війни, відкриття нових земель і країн тощо.

Завдяки дослідникам ми дізнаємося про людей і події минулого. Недарма людей, які знали про минуле, вважали мудрецями. Адже вони міркували, які висновки можна зробити і як уникнути помилок у майбутньому.

Кожна родина має свою власну історію. З таких окремих родоводів складається історія міста чи села, а згодом — і всієї країни та світу.

3

Повідомлення теми.

Цього місяця ми продовжимо мандрувати разом із жевжиками. Але наша мандрівка буде незвичайною. Ми мандруватимемо не у просторі, а в часі. Дізнаємося про минуле України, поговоримо про сучасне і про те, як наші дії можуть вплинути на наше майбутнє.

А ще цього місяця ми шукатимемо відповіді на такі запитання:

  • Що було, коли мене не було?
  • Як довідатися про минуле?
  • Що буде, коли я виросту?
  • Як зберегти те, що є?
  • Чому зникають тварини/рослини/речі?

Тема нашої подорожі протягом місяця — “Між минулим і майбутнім”.

4. Минуле нашої країни

1

Проблемне запитання.

  • Як ви розумієте вислів: “майбутнє неможливе без минулого”?

2

Робота за сюжетною картиною “Минуле нашої країни” (підр. с. 42-43).

Розгляньте уважно картину в підручнику.

  • Як ви думаєте, історію якої нації зобразила художниця? Чому ви так вважаєте?
  • Які події з минулого зображені на малюнку?
  • А за якими ознаками можна дізнатися події сучасності, сьогодення?
  • Що спільного і відмінного в житті давніх і сучасних українців?
  • Як із часом удосконалювався транспорт?

3

Онлайн-вправа “Історія розвитку автомобіля”.

Розташуйте транспортні засоби послідовно від найдавнішого до найсучаснішого.

4

Робота за сюжетною картиною (продовження).

  • Розкажіть, якими подіями з майбутнього ви доповнили б малюнок?
  • Якби у вас була машина часу, куди хотілося б перенестися? Чому?

5

Онлайн-вправа “Машина часу”.

Роздивіться зображення. Що було раніше, а що — пізніше? Зберіть машину часу, розташувавши світлини по порядку.

5. Фізкультхвилинка

6. Робота з лінійкою “Машина часу”

1

Вправа “Мікрофон”.

  • Як ви думаєте, як називають людей, які досліджують минуле й вивчають сучасність?

Історик — учений, що вивчає минуле людства, покладаючись на письмові та матеріальні свідчення минулих подій — книжки, твори мистецтва, старовинні об’єкти, світлини, аудіорозповіді, відео тощо. Професійні історики працюють в університетах, музеях тощо.

Історик вивчає минуле людства в усьому його різноманітті, використовуючи знання про історичні факти й процеси, відтворює картину життя держави, народів і окремих людей у різні часи. Виявляє закономірності розвитку суспільства і причинно-наслідкові зв'язки між подіями.

  • Які інструменти потрібні для дослідження історії?
  • Чи хотіли б ви вивчати історію? Чому?

2

Вправа “Юні історики” (див. роздруківки “Машина часу”, “Нотатки історика”).

Попрацюйте в групах. У кожної групи є 5 історичних фактів. Ви маєте прочитати їх, поміркувати, що було раніше, а що пізніше, і розташувати на лінійці у певній послідовності.

Методичні поради

Для цієї вправи роздрукуйте для кожної групи історичні факти і лінійку “Машина часу”. Після виконання завдання, запитайте, що допомогло розташувати факти в певній послідовності, чи легко було це робити?

Протягом місяця основні зупинки в минулому діти позначають на машині часу (див. роздруківку “Машина часу”).

Можна роздрукувати велику лінійку й почепити її на стіну. Тоді діти зможуть користуватися нею, звіряти записи на своїх “Машинах часу” і на класній.

Така діяльність допоможе дітям чітко орієнтуватися в часі: записувати короткий план подорожі, засвоїти послідовність подій минулого, краще зрозуміти різницю між роками, століттями й тисячоліттями тощо.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Робота в зошиті

1

Пригадайте своє минуле — учора чи кілька років тому. Якими ви були? Намалюйте одну із подій свого минулого. Розкажіть про неї (наприклад, дитячий садок) (зош. с. 18, завд. 1).

2

Уявіть себе через 10 років. Якими ви станете? Запишіть слова, які найбільш точно характеризують вас у майбутньому. Розкажіть про це (зош. с. 18, завд. 2).

3

Поміркуйте, сформулюйте і запишіть три вміння, необхідні вам у майбутньому, над якими ви наполегливо працюватимете цього місяця (зош. с. 18, завд. 3).

Методичні поради

Виконання завдань у зошиті можна розділити. На уроці попрацювати над першим завданням. А додому задати друге і третє завдання. Вони потребують від учнів більшої зосередженості й часу на виконання.

8. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте заняття?
  • Чи було вам цікаво подорожувати?
  • Які таємниці подорожі відкрили ви сьогодні для себе?

2

Вправа “Рюкзак вражень” (див. роздруківку “Рюкзак вражень”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної