ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Білі кристали

УРОК 10. Наші мрії.
Що буде, коли я виросту?

Мета

  • допомогти дітям зрозуміти важливість праці в житті людини;
  • поглибити знання про світ професій;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння добирати синоніми та спільнокореневі слова;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати інтерес до професій майбутнього, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • ділиться власними враженнями від побаченого, почутого;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • розуміє, які якості потрібні людині для досягнення мети;
  • розрізняє синоніми та спільнокореневі слова;
  • уміє будувати діаграми й працювати з ними.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання-кодування.

Сьогодні пропоную вам привітатися закодованим ритмом. Кожен із вас має проплескати в долоні певний ритм, а решта — уважно прослухати й повторити його. Так ми з вами створимо чудове ритмічне привітання-кодування.

2

Гра “Осінній алфавіт”.

  • Пригадайте, яка зараз пора року.

Пропоную вам пограти у гру “Осінній алфавіт”. Умова гри дуже проста. Я називаю букву алфавіту, а ви називаєте слово, яке починається на цю букву і пояснюєте, чому це слово осіннє. Наприклад, буква “в” — вітер, бо восени часто дмуть вітри або варення – у холодні осінні дні приємно пити чай з варенням, буква “з” — зайчик, бо восени він міняє колір свого хутра тощо.

Методичні поради

Цю гру краще проводити в колі з м’ячем. Ведучий (учитель) називає букву алфавіту і кидає м’яч будь-якому учню в колі. Той називає слово, дає пояснення і повертає м’яч ведучому (учителю). Наступного разу можна м’яч передавати по колу. Діти називатимуть букви алфавіту своїм сусідам і слухати їхні пояснення. За бажання букви можна повторювати, але слова на одну букву мають бути різними.

2. Входження в картину

 

(див. роздруківку “Входження у картину”).

  • Що відбувається на картині? Як ви це зрозуміли?
  • Де і коли відбуваються події? Чому ви так вважаєте?
  • Що ви відчуваєте, коли дивитеся на цю картину?
  • Що вас дивує?
  • А якби на цій картині були ви? Де саме вам хотілося б опинитися?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Повідомлення теми уроку

1

Передбачення теми.

  • Чи здогадалися ви, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці?
  • Що саме стало для вас підказкою?

2

Повідомлення теми.

Людина не може жити без мрії. Усі про щось мріють. І ці мрії дуже різні… Хтось мріє відпочити на морі, хтось — про нову ляльку, хтось — навчитися малювати, а деякі навіть мріють навчитися літати, як птахи. Є мрії, які впливають на все подальше життя. Це мрії про майбутню професію, про сім’ю, про якісь досягнення в житті.

На сьогоднішньому уроці ми з’ясуємо, що таке мрія, які вони бувають, які вміння потрібні, щоб здійснити свої мрії, що буде, коли ви станете дорослими.

4. Що таке “мрія”

1

Асоціативний кущ.

  • Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово “мрія”?

2

Словничок.

Мрія — це процес фантазування, при якому людина прогнозує деякі майбутні події, настання яких вона дуже бажає.

3

Мовні завдання.

  • Доберіть до слова “мрія” близькі за значенням слова (фантазія, бажання, прагнення, вигадка, химера).
  • Доберіть до слова “мрія” спільнокореневі слова (мріяти, мрійник, замріяна, мрійливий).

4

Перегляд відео “Як виникло слово «мрія»”.

Перегляньте відео та обговоріть те, про що дізнаєтеся.

  • Яка інформація вас здивувала? Чому?
  • Чи завжди існувало слово мрія?
  • Хто придумав це слово?

5. Фізкультхвилинка

 

До мрії можна добігти,
(біг на місці).
Не можеш бігти — іди,
(кроки на місці).
Не можеш іти — повзи,
(присісти і крокувати навприсядки).
Не можеш повзти — розвернись у напрямку до мрії
(встати й повернутися обличчям до уявної мрії).

6. Такі різні мрії

1

Вправа “Мрії дітей” (підр. с. 53, завд. 1, 2).

  • Соломія, Василь і Наталя мріяли про те, що буде, коли вони виростуть. Розгляньте малюнки і розкажіть, хто ким хоче стати. Що допомогло вам зробити такі припущення?
  • Наталя почала розмірковувати, які вміння їй потрібні, щоб здійснити свою мрію. Що ви порадите дівчинці?

2

Робота з віршем А. Тугая “Герой” (зош. с. 24, завд. 1).

  • Прочитайте вірш. Про що мріяв хлопчик?
  • Намалюйте головного героя таким, яким ви його уявляєте.
  • Запишіть риси характеру, які він хоче мати в майбутньому.

3

Вправа “Пофантазуй” (зош. с. 24, завд. 2).

  • Пофантазуй і продовж речення.

7. Робота з діаграмами

1

Вправа “Запитай” (підр. с. 54, завд. 4).

Сніжана опитала однокласників та однокласниць про те, ким вони хочуть стати, а результати подала у вигляді діаграми. Сформулюйте за її даними два запитання, поставте їх своїм однокласникам та однокласницям і послухайте відповіді на них.

За діаграмою визнач, які твердження істинні, а які — хибні:

  • Найменше дітей виявили бажання стати юристами.
  • Професію блогера обрали 5 учнів.
  • Сніжана опитала 17 однокласників/однокласниць.

2

Побудова діаграми (зош. с. 24, завд. 3).

  • Довідайтесь, яку професію мріють обрати учні класу, і побудуйте відповідну діаграму.
  • Сформулюйте запитання за діаграмою, яку створили учні класу.

Методичні поради

Заздалегідь роздайте дітям кольорові стікери. Обговоріть з учнями їхні мрії щодо вибору професії. Запишіть назви професій на дошці у стовпчик. Попросіть кожного прикріпити свій стікер у рядку з обраною професією. Порахуйте кількість стікерів у кожному рядку. Дані для діаграми готові. Її можна креслити на дошці. Зверніть увагу дітей, що в діаграмі результати можна подавати або в горизонтальних смугах, або у вертикальних. Діти можуть обрати один із варіантів зображення й побудувати діаграму в зошиті.

8. Значення професій

1

Міркування над проблемним запитанням.

  • Як ви думаєте, яка професія найкраща?

2

Читання оповідання Т. Юрміна “Яка ж професія найкраща?” (див. роздруківку “Яка ж професія найкраща?”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Вправа “Уміння, що цінуються” (підр. с. 54, завд. 5).

Мама Сніжани розповіла про вміння, які цінують роботодавці.

  • Розкажіть, що кожен із вас робить, щоб розвивати ці вміння?

9. Трихвилинне есе

 

Оберіть початок речення і протягом трьох хвилин напишіть свої роздуми, а потім презентуйте їх.

Я здійсню свою мрію, тому що …
Моя мрія корисна тим, що …
Щоб здійснити мою мрію, потрібно …

10. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте сьогоднішній урок?
  • Що нового ви дізналися?

2

Вправа “Мікрофон”

На уроці я:

  • дізнався/дізналася…
  • зрозумів/зрозуміла…
  • навчився/навчилася…
  • найбільший мій успіх — це…
  • найбільші труднощі виникли…
  • мені не вдавалося, а тепер я вмію…
  • змінилося моє ставлення до…
  • на наступному уроці я хочу…


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної