ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Білі кристали

УРОК 11. Дружківський порцеляновий завод.
Що буде, коли я виросту?

Мета

  • ознайомити дітей із продукцією Дружківського порцелянового заводу;
  • активізувати пізнавальну діяльність;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати навички здорового харчування, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • розв’язує життєві завдання математичного змісту;
  • знає історію виникнення фарфорового посуду;
  • створює власний дизайн посуду.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • конструктор “Лего”;
  • клубок ниток, мішечок;
  • набір іграшкового посуду;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання “Ритмічне «Лего»”.

Вигадуємо нові привітання. Пропоную вам привітатися за допомогою конструктора “Лего”. Кожен із вас має простукати двома цеглинками певний ритм, а решта — уважно послухати і повторити. Так ми з вами створимо чудове ритмічне привітання.

2

Павутинка побажань.

Цього чудового дня побажаємо одне одному щось приємне й гарне. А допоможе нам у цьому нитка-павутинка. Говорите побажання своєму сусіду/сусідці й передаєте йому клубочок, а нитка-павутинка залишається у вас в руках. Подивимось, яка ж павутинка побажань в нас вийде.

2. Гра “Що в мішечку?”

1

У цьому мішечку є щось цікаве. Треба опустити руку в мішечок, взяти предмет і на дотик визначити, що то таке. (У мішечку іграшковий посуд: тарілка, ложка, виделка, чашка, каструлька.)

  • Яким словом можна назвати всі предмети з мішечка?

2

Дидактична вправа “Що це?” (див. роздруківку “Що це?”).

Поясніть, для чого потрібні ці предмети. Поєднайте назву предмета з поясненням.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Історія виникнення посуду

 

Побут сучасної людини дуже важко уявити без посуду. А чи знаєте ви, що перший посуд з’явився приблизно в 7 тисячолітті до нашої ери? Первісні люди навчилися плести кошики з гілок. А задля міцності обмащували їх ізсередини глиною і залишали сушитися на сонці. Так з’явився перший посуд, у якому можна було зберігати сухі продукти. Але в нього не можна було наливати воду, бо глина швидко розмокала. Одного разу глиняний кошик потрапив у вогнище. І люди побачили, що глина стала міцнішою. У такому посуді вже можна було зберігати рідини й навіть щось варити.

У Китаї вперше почали виготовляти фарфоровий (порцеляновий) посуд. Вже в 4 столітті китайці користувалися тарілками. Спосіб виготовлення фарфорового посуду китайці тримали у великій таємниці. За таким посудом до них приїжджали з різних країн і платили за посуд стільки золотих монет, скільки важив посуд, який купували.

У Європі тарілки з’явилися лише у 12 столітті — тільки для прикраси столів у королівських палацах. А у 18 столітті, так і не дізнавшись секрету китайців, європейці винайшли свій фарфор. Дуже швидко почали працювати заводи й порцелянова тарілка стала звичайним посудом. За величиною та формою тарілки бувають глибокі, мілкі столові, круглі закусочні мілкі, мілкі для пиріжків та десертні. Подавати кожному за столом окрему тарілку вперше здогадався кардинал Джуліо Мазаріні, італієць за походженням.

4. Вправа “Комерсант”

 

Розв'язування задачі (підр. с. 53, завд. 3).

У магазині Соломійка звернула увагу на чудову чашку. Продавчиня повідомила, що її виготовили на Дружківському порцеляновому заводі на Донеччині. Це єдиний виробник порцеляни на території України. Скільки має заплатити дівчинка, якщо вона придбала 6 таких чашок?

  • Як гадаєш, навіщо дівчинці стільки чашок?

Соломія вирішила, що питиме перед сном із цієї чудової чашки свій улюблений напій — какао. А який твій улюблений напій? Чому? Запиши.

5. Фізкультхвилинка

6. Аналіз інформації про порцелянові вироби

 

Аналіз інформації про порцелянові вироби (див. роздруківку “Порцелянові вироби”).

  • Прочитайте і проаналізуйте інформацію про порцелянові вироби Дружківського заводу.
  • Що нового ви дізналися про порцеляну?
  • Для чого підходить фарфор?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Перегляд відео “Дружківський порцеляновий завод”

  • Виготовлення якого посуду ви побачили?
  • Як ви думаєте, чи може фарфоровий посуд коштувати так само, як і пластиковий? Який посуд коштує дорожче? Чому?
  • Чи може так статися, що людство не матиме сировини для виготовлення порцеляни?

8. Практична робота. Пластилінографія

 

Уявіть себе майстрами з художнього розпису фарфору, що працюють на Дружківському порцеляновому заводі. Створіть власний декор посуду.

Методичні поради

Таку роботу можна виконати різними способами.

Читати далі

9. Рефлексивне коло

 

Розкажіть про свій емоційний стан під час уроку і в кінці.

  • Що нового ви дізналися? Чого навчилися?
  • Як ви оцінюєте свою участь в уроці?

Методичні поради

Об’єднайте дітей у коло і попросіть дати відповіді на запитання. Свої відповіді або думки має висловити кожен учень. Говорити діти мають по черзі.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної