ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Білі кристали

УРОК 13. Винаходи майбутнього.
Що буде, коли я виросту?

Мета

  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • стимулювати інтерес до минулого й сучасного;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • виконує та презентує творчу роботу.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • кольорові олівці, ножиці, клей;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

“Осінній віночок побажань”.

Дерева вже в ошатному осінньому вбранні. Складемо з листочків осінній віночок побажань — напишемо на листочках побажання одне одному та охайно їх викладемо.

Методичні поради

Приготуйте заздалегідь основу для віночка і паперові різнокольорові листочки. Попросіть дітей написати побажання з одного слова. Далі нехай вони передають віночок по колу або від парти до парти, промовляючи при цьому свої побажання, і прикріплюючи до нього листочки. Під кінець вправи у вас вийде гарний осінній віночок побажань.

Можна дати кожній дитині листочок, вирізаний з кольорового паперу, а потім скласти з листочків-побажань віночок.

2

“Смайлик настрою” (див. роздруківку “Смайлик настрою”).

  • З яким настроєм ви розпочинаєте наш урок? Зобразіть свій настрій на смайлику.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2. Математичні пазли

 

(див. роздруківку “Математичні пазли”).

Щоб дізнатися, про що ми будемо сьогодні говорити, ви маєте розв’язати математичні вирази, знайти світлину з відповіддю і прикріпити її на вираз.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  • Чи здогадалися ви, що спільного у всіх цих предметів?
  • Як з’явилися ці речі? (Їх винайшли люди.)

Історія людства тісно пов’язана з історією його винаходів. Деякі з цих винаходів повністю змінили життя людського суспільства — наприклад, спосіб добування та використання вогню, розвиток землеробства й скотарства. Поява колеса, воза, човна, корабля, паровоза, літака розширила можливості для подорожей і перевезення вантажів. Створення телеграфу, телефону, радіо, телебачення, мобільного зв’язку, Інтернету дало людям дивовижну можливість спілкуватися на відстані. Безліч винаходів допомагають людині в побуті. Це ложка, праска, окуляри, сірники, електрична лампочка тощо.

3. Мовне завдання

 

Прочитайте визначення (див. роздруківку “Мовне завдання”).

  • Поясніть, як ви розумієте слово винахід.
  • Підтвердити свої міркування ми зможемо, коли роз’єднаємо слова і прочитаємо речення.
  • А хто такі винахідники?
  • Доберіть спільнокореневі слова до слова винахід.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Перегляд відео “Винаходи людства”

 

Подивіться відео та пригадайте, про які винаходи згадали у відео.

  • Як ви думаєте, чи винаходять люди зараз щось нове?
  • З якою метою вони це роблять?

5. Повідомлення теми уроку

 

Сьогодні ми з вами поговоримо про сучасних винахідників і їхні винаходи. Спробуємо побувати в ролі винахідників.

6. Робота з коміксом

 

Розгляньте комікс і довідайтеся, які фантастичні можливості матиме техніка в майбутньому (підр. с. 51).

  • Який новий прилад винайшли?
  • Для чого потрібен детектор можливої небезпеки?
  • Як нам живеться без такого винаходу?
  • Як без такого детектора можна дізнатися, чи безпечний наш одяг і спорядження для спортзалу та розваг?

7. Фізкультхвилинка “Танець робота”

 

Пропоную вам порухатися разом з енергійними роботами під сучасну мелодію.

8. Перегляд відео “Винаходи для майбутнього”

 

Як ви вважаєте, винахідниками можуть бути тільки дорослі чи й діти? Подивіться відео і ще раз дайте відповідь на це запитання. Чи змінилася після перегляду ваша думка? Чому?

  • Про які нові винаходи ви дізналися?
  • Що вас вразило/здивувало?
  • Чи можете ви стати винахідниками? Що для цього потрібно?

9. Невеличке есе

 

Подумайте, якого винаходу, на вашу думку, нам бракує? Запишіть свої міркування.

Я хотів би / хотіла б винайти…

10. Творча робота

 

Створімо комікси (див. роздруківку “Шаблони для коміксів”).

Пропоную вам на деякий час стати винахідниками. Можливо, у вас є свої міркування про те, як удосконалити шкільне приладдя. Нумо фантазувати!

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи. Запропонуйте їм створити комікси, у яких вони покажуть, як можна вдосконалити шкільне приладдя. Зверніть увагу дітей, що вони мають розуміти, чого бракує речі, яку вони вдосконалюватимуть, і чим буде корисне це перетворення. Наголосіть, що це можуть бути фантастичні ідеї. Після презентації створіть виставку винаходів класу. Діти матимуть можливість поспілкуватися одне з одним про фантастичні винаходи, надати якісь поради, рекомендації.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

11. Рефлексія

 

“Смайлик настрою”

  • Зобразіть на смайлику, з яким настроєм ви закінчуєте наш урок.
  • Чи змінився ваш настрій? Чому?
  • Що нового ви дізналися/відкрили?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної