ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Білі кристали
УРОК 15. Вирощування кристала.
Як зберегти те, що є?
Мета
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- зіставляє почуте з власним досвідом;
- виконує дослідження.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- мішечки з сіллю і цукром;
- роздруківка “Мій кристал”;
- приладдя для вирощування кристалів.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Привітання-побажання. Привітайте одне одного і побажайте щось гарне і приємне, щоб спогади про це бажання підтримували гарний настрій упродовж усього дня. |
2 |
Вправа “Кольорові мильні бульбашки”. А зараз потрібні ваші уява й фантазія. Уявіть, що кожен із вас може видути кольорову мильну бульбашку. Опишіть, якого вона розміру, форми й кольору, кому ви хотіли б її подарувати. Поясніть, чому. |
Методичні порадиЦя вправа допоможе дітям розвинути фантазію, налаштує на позитивні емоції. Розкажіть дітям про свою уявну мильну бульбашку. Наприклад: “Я видула велику круглу мильну бульбашку яскравого жовтого кольору. Дарую її всім, кому не вистачає сонечка”. |
2. Творче завдання “Мій кристал”
|
Пригадайте, хто такі геологи. Уявіть себе геологом, який знайшов у горах дивовижний кристал. Розкажіть, який він, розфарбуйте його (див. роздруківку “Мій кристал”) й напишіть про його властивості, придумайте йому назву. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
Методичні порадиПісля презентації кристалів, запропонуйте дітям створити печеру з кристалів. |
3. Змагання з орієнтування у просторі “Знайди скарб”
|
Пропоную вам побувати в ролі геологів і за вказівками знайти скарб. |
Методичні порадиЗа інструкціями педагога з використанням слів-орієнтирів “праворуч”, “ліворуч”, “уперед”, “назад”, “під”, “над”, “біля” тощо діти знаходять скарб у класній кімнаті або на дитячому майданчику (це можуть бути мішечки з сіллю і цукром). Попросіть дітей, не відкриваючи мішечків, спробувати здогадатися, що знайшли. За якими ознаками вони це зрозуміли? |
4. Дослідження “Солоні та солодкі кристали”
|
Кухонна сіль, яку ми щодня додаємо до страв, складається з кристалів. Але їх треба вміти побачити. Насипте сіль на серветку. Уважно розгляньте її за допомогою лупи: в ній є гарні прозорі камінчики — це і є кристали.
Цукор (сахароза) — також кристал, але форма кристалів солі та цукру різна: це видно лише в мікроскоп із великим збільшенням.
На відміну від багатьох інших кристалів, кристали цукру та солі мають незвичайну властивість — вони розчиняються у воді. Саме завдяки цій властивості ми можемо пити солодкий чай, їсти солодкі страви, підсолювати їжу тощо.
Вода в морях та океанах — солона. Згадайте: коли ви виходите з моря й не витираєтеся рушником, то ваша шкіра, висихаючи на сонці, стає солоною і білою! На ній утворюються маленькі кристалики солі. |
5. Фізкультхвилинка
6. Дослідження “Зимові кристали”
1 |
Узимку на вулиці можна побачити найбільше кристалів, ніж в усі інші пори року. Тож можна сказати, що взимку працює справжнісінька фабрика кристалів. Кристали взимку всюди — угорі й під ногами. Це — іній, сніжинки, прозорий лід, візерунки на вікнах тощо. Як бачите, це все кристали льоду — замерзлої води. Навіть слово “кристал“ походить від грецького “крюсталлос” — лід. Саме завдяки особливій структурі кристали так яскраво виблискують на сонці. Сніжинки — справжнє диво природи. Форма сніжинок така різноманітна, що американський натураліст Бентлей понад 50 років фотографував їх під мікроскопом. Він створив атлас із кількох тисяч світлин сніжинок, і всі вони різні — жодної пари однакових. Утім, навряд чи в цьому атласі зібрано всі форми сніжинок. |
2 |
Перегляд відеопрезентації “Сніжинки під мікроскопом”. Розкажіть, чи всі сніжинки однакові.
|
7. Обговорення ситуації
|
Прочитайте діалог хлопчика й дівчинки (підр. с. 58-59).
|
8. Перегляд відеоспостереження “Розвиток кристалу”
|
Поміркуйте, чи можна без мікроскопа побачити, як ростуть кристали.
|
9. Досліджуємо разом
|
Ми сьогодні багато дізналися про сіль. А як ви думаєте, чи можливо в домашніх умовах виростити соляні кристали, схожі на ті, які ми побачили під час віртуальної екскурсії містом Соледаром і соляною шахтою? Виростіть кристал (підр. с. 58-59). |
Методичні порадиЗаздалегідь попросіть дітей принести все необхідне для дослідження. Найкраще, якщо вода буде дуже гаряча (пам’ятайте про техніку безпеки). Коли вода охолоджуватиметься, на фігурці почнуть утворюватися кристали солі. Зверніть увагу дітей, що в когось кристали почнуть рости раніше, у когось — пізніше. Після завершення дослідження необхідно занести інформацію на картку в зошит (с. 26, завд. 1). Обов’язково влаштуйте виставку кристалів, які виростуть. Неймовірну радість у дітей викличуть і світлини. |
10. Рефлексія
1 |
|
2 |
Вправа “Продовж речення”. Я сьогодні запам’ятав/запам’ятала …
|