ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. На заправку

УРОК 17. Знайомтеся: Житомирська область.
Чому зникають рослини/тварини/речі?

Мета

  • далі ознайомлювати дітей із областями та містами України;
  • поглибити знання про Житомирську область;
  • навчити знаходити Житомирську область на мапі України;
  • ознайомити із символами Житомирської області;
  • розкрити значення рослин для людини;
  • поглибити знання про льон як культурну технічну рослину;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до України, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • розрізняє факти й судження у простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • визначає логічну послідовність подій;
  • уміє працювати з адміністративною мапою України;
  • розуміє, яку важливу роль відіграють рослини у житті людей;
  • знає, що виготовляють із льону.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання.

Подивіться, що в мене в руках. (Педагог тримає іграшку-сердечко.) Українці завжди славилися своєю щирістю. Тож прошу вас передавати одне одному частинку свого тепла з іграшкою-сердечком, вітатися і від щирого серця висловлювати побажання.

Педагог розпочинає.

Доброго ранку. Від щирого серця бажаю тобі, Дениску, гарного настрою на весь день.

2

Вправа “Вузлики” (див. роздруківку “Вузлики”).

Знайдіть у кожному рядку слова, зберіть і прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2. Вправа “Знайдіть спільне”

 

Розкодуйте слова, записані на дошці (див. роздруківку “Знайдіть спільне”). Поясніть, що їх об’єднує.

  • Чи цікаво вам дізнатися, куди помандрували далі жевжики?

Сьогодні ми з’ясуємо, куди ж полетів жевжоліт і які нові завдання чекали на жевжиків.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Пригода 3: “На заправку”

1

Самостійне читання пригоди (підр. с. 60).

2

Відповіді на запитання.

  • Що нового ви дізналися про жевжиків?
  • Чи легко їм діставати пальне для жевжольота?
  • Чи часто ви з друзями смієтеся у школі? Чому?
  • Пригадайте і назвіть громадські місця, у яких лунає дитячий сміх.
  • Що відшукали жевжики на Житомирщині?
  • Наведіть приклади використання льону.

3

Вправа “З циферблатом я дружу — зараз відповідь скажу”.

  • О котрій годині спинився жевжоліт над школою?
  • Учні якого класу зібралися на ранкове коло?
  • Коли діти побачили танки?

Методичні поради

Мета цієї вправи — вчити дітей орієнтуватися в сюжеті, розвивати увагу.

Роздайте дітям моделі циферблатів із годинниковою стрілкою. Учитель ставить запитання за змістом прочитаного твору. Запитання мають бути такими, щоб, відповідаючи, діти називали числа (діти наводять стрілку циферблата на відповідне число). Один учень біля дошки робить те саме, щоб звірити відповіді.

4

Вправа “Обери” (зош. с. 27, завд. 1).

Пригадайте події, про які йдеться у прочитаному уривку, та оберіть правильні варіанти відповідей.

5

Робота зі звуковими схемами (зош. с. 27, завд. 2).

Наклейте біля відповідних звукових схем наліпки із зображеннями об’єктів. Запишіть їхні назви. Чи є тут схеми, які позначають кілька слів?

4. Повідомлення теми уроку

 

Ми продовжуємо подорожувати Україною. Разом із жевжиками побуваємо на Житомирщині. Поповнимо скриньку скарбів.

5. Віртуальна подорож Житомирською областю

1

Робота з адміністративною мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

  • Знайдіть Житомирську область на мапі України.
  • З якими областями вона межує?

Довідка для вчителя

Житомирська область розташована на півночі України. На півночі межує з Гомельською областю Білорусі, на сході — з Київською, на півдні — з Вінницькою, на заході — з Хмельницькою та Рівненською областями України. Адміністративним центром є м. Житомир. За площею Житомирська область на 5 місці серед усіх регіонів нашої країни — 29 832 км2. Це більше за такі країни, як Вірменія чи Ізраїль.

Житомирська область посідає перше місце в Україні за лісовими ресурсами, які становлять 750 тисяч гектарів (а це 3 держави Люксембург!).

Житомирщина — батьківщина нашої національної валюти. 1919 року саме в Житомирі Центральна Рада ухвалила закон про введення національної грошової одиниці — гривні.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою (зош. с. 27, завд. 4).

Знайдіть на контурній мапі Житомирську область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр.

3

Знайомство із символікою області (див. роздруківку “Символи Житомирщини”).

Герб Житомирської області — щит червоного кольору, поділений на 4 частини та обв’язаний колоссям жита й волошками. У центрі щита — герб міста Житомира: на блакитному полі відкриті ворота, із трьома вежами на них. В обрамлені герба бачимо жито, а також сільськогосподарські культури, без яких неможливо уявити Житомирщину — льон і хміль. Синьо-жовтні стрічки відтворюють кольори державного прапора України. З’єднані мурована й рослинна корони символізують єдність міст і сіл Житомирщини, усіх житомирян.

Прапор Житомирської області — символ, що відображає історію та традиції області. Являє собою прямокутне полотнище червоного кольору, у центрі якого вміщено герб міста Житомира, накладеного на прямий хрест жовтого кольору. Червоне тло прапора є уособленням любові, мужності й великодушності. Жовтий хрест символізує віру, справедливість, милосердя й багатство. У центрі прапора бачимо герб міста Житомира. На синьому фоні — міська брама з відкритими воротами й трьома вежами.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Перегляд відео “Про Житомир. Історія міста”.

  • Чи сподобалося вам місто Житомир?
  • Що цікавого ви запам’ятали про нього?

6. Фізкультхвилинка

7. Знайомство з рослиною льон

1

“Дай відповідь”.

  • За чим помандрували жевжики до Житомирської області?
  • Чи знаєте ви, що за нитки на світлині? Для чого вони потрібні?
  • Чи знали ви раніше, із чого роблять такі нитки? Де ви їх використовуєте?
  • З якої рослини їх виготовляють? Який вигляд вона має?

2

Робота зі світлинами (див. роздруківку “Світлини про льон”).

  • Якого кольору квіти льону?
  • Подивіться на світлину. Із чим можна порівняти це безмежне поле льону? (Із синім морем, блакитним небом тощо.)
  • Складіть речення про льон, використовуючи слова-порівняння.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Перегляд відео “Процес виготовлення лляної нитки”.

  • Що вас вразило?
  • Чи легкий процес виготовлення лляної нитки?

4

Розгляньте схему і поясніть, де ще використовують льон.

Довідка для вчителя

Льон — унікальна рослина! Упродовж багатьох віків його використовують без шкоди для довкілля.

Протягом тисячоліть із льону виготовляли і найтонший батист, і брюссельські й вологодські мережива, і грубий одяг та вітрила.

Папір, виготовлений із льону, дуже міцний і хрусткий. Саме тому в багатьох країнах, зокрема у США, льон — один із компонентів паперу, з якого виготовляють грошові купюри. Вважають, наприклад, що в приміщеннях із лляними шпалерами, завдяки зниженню напруженості полів статичної електрики, утворюється особливий мікроклімат.

Властивості льону

Жоден продукт не має такої повітропроникності, як льон. Його вважають найкращим матеріалом, що “дихає”. Окрім того, льон здатен відводити тепло й вологу. У спекотну погоду людина в одязі з льону має температуру біля шкіри на 3-4 градуси нижчу, ніж людина в одязі з бавовняних або шовкових тканин. Лляні волокна мають антисептичні й гіпоалергенні властивості. Учені довели, що носіння лляного одягу може вберегти від низки захворювань, бо льон має рідкісні антибактеріологічні властивості — ані бактерії, ані грибки на ньому не приживаються.

Льон широко застосовується в медицині. Свого часу вчені зробили дивовижне відкриття: клітини людини здатні розчиняти клітини льону без залишку. Тож лляна нитка — єдиний у хірургії шовний матеріал, що не потребує подальшого зняття швів.

Сьогодні у провідних клініках світу лікарі вдягнені у лляні халати й очіпки.

Лляна олія використовується при лікуванні раку та для очищення організму від радіонуклідів. Льон не боїться жодних захворювань і комах-шкідників.

8. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чи цікавою для вас була сьогоднішня подорож?

2

“Волошкове поле” (див. роздруківку “Квіточка волошки”).

У кожного на парті лежить квіточка волошки. Запишіть на пелюстках квітки, що вам найбільше запам’яталося, здивувало, зацікавило під час нашої подорожі.

Методичні поради

Діти записують на пелюстках квітки свої міркування, за бажання озвучують їх і прикріплюють на дошці. Так на дошці утвориться велике волошкове поле.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної