ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. На заправку
УРОК 18. Замок Радомисль.
Чому зникають рослини/тварини/речі?
Мета
- продовжити ознайомлювати дітей із областями й містами України;
- ознайомити з культурно-історичними пам’ятками Житомирської області, а саме — із замком Радомисль;
- дослідити, як раніше виготовляли папір;
- дослідити, чому зникають історичні пам’ятки;
- закріплювати вміння визначати тривалість подій;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати любов до України, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- розрізняє факти й судження у простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
- зіставляє почуте з власним досвідом;
- розв’язує життєві завдання математичного змісту;
- використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
- розуміє, чому зникають історичні пам’ятки, знає, що треба робити, щоб їх зберегти;
- виконує творчу практичну роботу;
- презентує власну роботу.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- звичайний зошит;
- кольорові стікери;
- роздруківки “Банка позитиву”, “Поєднай”, “Хмара слів «Замок Радомисль»”;
- необхідне приладдя для практичної роботи.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вітання. Доброго дня вам, любі малята!
Передайте привітання і свою усмішку сусідові/сусідці. |
2 |
Вправа “Банка позитиву” (див. роздруківку “Банка позитиву”). Запишіть на стікері і покладіть у банку позитивне слово, яке починається на першу літеру вашого імені. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2. Вправа “Чи вірите ви, що…”
|
Чи вірите ви, що: Батьківщиною національної валюти є Житомирська область. Житомирська область посідає друге місце в Україні за лісовими ресурсами. Адміністративним центром Житомирської області є місто Житомир. Замок Радомисль розташований у Житомирі.
|
3. Повідомлення теми уроку
|
Продовжимо разом із жевжиками подорожувати Житомирщиною, дізнаємося багато нового й цікавого про історико-культурні місця цієї області. Дізнаємося, чим славиться замок Радомисль. |
4. Віртуальна подорож до міста Радомишль
1 |
Перегляд відео “Радомишль. Україна. Моя країна”. Запишіть ті факти, які вас найбільше вразили, здивували. |
2 |
Вправа “Поєднай” (див. роздруківку “Поєднай”). Пригадайте, що ви дізналися про місто Радомишль, і виконайте завдання. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
5. Фізкультхвилинка
6. Віртуальна подорож до замка Радомисль
1 |
Історична довідка. Замок Радомисль розташований у місті Радомишлі Житомирської області. У 1612 році ченці Києво-Печерської лаври побудували тут “папірню” — фабрику з виробництва паперу для лаврської друкарні. Папірня мала особливе значення: вона забезпечувала папером православне книгодрукування. І вже в 1616 р. в Києві на радомишльському папері було надруковану першу книжку — “Часослов”, а потім почали масово друкувати іншу літературу. А щоб надійно захистити паперову фабрику від зазіхання ворогів, побудували замок. Будинок вмурували у гранітну скелю й у нижній його частині з величезних каменів, з’єднаних розчином з яєчних жовтків, що робило стіни надзвичайно міцними, побудували папірню. Гарний, величний і неприступний замок гордовито височить над водою — між двома водоспадами на березі річки Мика. Ворог так і не зміг його захопити. Замок зруйнували свої під час війн під проводом Богдана Хмельницького. Наприкінці XIX ст. споруду відновили, і вона слугувала млином аж до 1989 р. Вже в наш час замок був відреставрований і отримав нове життя. Увійшовши до замку, опиняєшся у середньовічній атмосфері. Кажуть, якщо піднятися на вежу замку без зупинки (138 сходинок), подивитися на Острів любові, загадати бажання й ударити у дзвін — неодмінно збудеться. Душею замку вважають розташований у ньому єдиний у Європі Музей української домашньої ікони. Їх тут понад 5 тисяч. На власні очі побачити виготовлення паперу за стародавньою технологією можна у відновленій папірні. Робили його в ті часи з льону, кропиви та конопель. Замок, оточений чудовим ландшафтним парком, просто потопає в зелені. І практично звідусіль відкриваються чудові краєвиди. |
2 |
Перегляд відео “Замок Радомисль. Житомирська область”.
|
3 |
Створення хмари слів “Замок Радомисль” (див. роздруківку “Хмара слів «Замок Радомисль»”). |
Методичні порадиОб’єднайте дітей у пари або групи й попросіть записувати слова та факти під час перегляду відео. Велику роздруківку прикріпіть на дошці і під час обговорення записуйте слова та факти, які записали діти. Записами з хмари слів можна скористатися під час підбиття підсумків уроку або під час актуалізації знань на наступному уроці. |
4 |
Розв’язання завдань математичного змісту (підр. с. 61 (завдання 2, 3), c. 62 (завдання 4)). Завдання 1 Блискавка попросила скерувати жевжоліт до замку, що розмістився серед осінніх дерев. “Замок Радомисль! Цікаве місце…” Припаркувавши жевжоліт, жевжики дісталися головних воріт замку. Скільки вони мають заплатити за вхід, якщо вартість одного квитка 70 грн? Завдання 2 За легендою, той, хто зійде на башту 138 сходинками, жодного разу не зупинившись, ударить у дзвін і загадає бажання, може очікувати на його здійснення. Скільки ще сходинок має подолати кожний жевжик, щоб ударити в омріяний дзвін? Завдання 3 У замку сьогодні відбувся майстер-клас із виготовлення паперу з різних підручних матеріалів. Скільки хвилин тривало заняття, якщо воно розпочалося о 12-й годині, а завершилося о 14-й годині 45 хвилин? |
7. Проблемне запитання
|
Екскурсовод розповів, що замок був відбудований з руїн близько 10 років тому, а міг безслідно зникнути. Як ви гадаєте, чому зникають історичні пам’ятки? Обґрунтуйте свою думку (підр. с. 61, завд. 2). |
8. Практична робота
1 |
Проблемне запитання. Під час віртуальної екскурсії замком Радомисль, ми з вами побачили, як раніше виготовляли папір. Як ви думаєте, чому цей спосіб зник? Назвіть дві ймовірні причини. |
2 |
Практична робота (підр. с. 62, завд. 5). Спробуйте зробити власний папір із рослинного волокна, користуючись інструкцією в підручнику. |
Методичні порадиЗаздалегідь підготуйте необхідну кількість картонних лотків з-під яєць (з розрахунку 1 лоток на 4 учнів). Зверніть увагу дітей, що картон треба розірвати на дуже дрібні шматочки. Тоді при замочуванні він краще розмокне і з нього буде легше витискати воду і формувати аркуш. На висихання знадобиться 1-2 доби. Термін висихання залежатиме від товщини аркуша. Після висихання допоможіть обрізати аркуш. Розфарбовувати його краще гуашевими фарбами. |
9. Підсумок
1 |
Рефлексія.
|
2 |
“Мікрофон”. На уроці я:
|