ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. На заправку

УРОК 19. Поліський заповідник.
Чому зникають рослини/тварини/речі?

Мета

  • ознайомити дітей із тваринним і рослинним світом Поліського заповідника;
  • поглибити знання про Червону книгу України;
  • збагатити знання про природу й заходи щодо її збереження;
  • учити дітей зіставляти вчинки людей, аргументувати свою думку, встановлювати зв’язок між об’єктами довкілля;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до природи та екологічну грамотність, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • розуміє, яке значення мають рослини й тварини для життя людей;
  • розуміє, чому зникають рослини й тварини, знає, як цьому запобігти;
  • знає, які рослини і тварини охороняються у Поліському заповіднику;
  • працює в колективі над створенням книжки.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання.

Доброго ранку травам росистим,
Доброго ранку квітам барвистим,
Доброго ранку сонечку ясному.
Доброго ранку людям усім.
Доброго ранку всьому прекрасному!

Усміхніться й подаруйте свої милі усмішки та гарний настрій одне одному.

2

Налаштування на тему уроку.

Нас кличе дорога —
Скоріш вирушай!
В мандрівках чудових
Пізнай рідний край.
Відкрий таємниці
Для себе, мій друг.
Для тебе іскриться
І річка, і луг.

Чи готові ви продовжити нашу подорож Житомирською областю й відкрити для себе нові таємниці?

2. Повідомлення теми уроку

1

Розгадування чайнворда (див. роздруківку “Чайнворд”).

Розгадайте чайнворд і дізнаєтеся, куди помандруємо і де будемо відкривати для себе нові таємниці. А для цього випишіть із кожного слова літеру, розташування якої відповідає числу біля неї. Яке слово у вас вийшло?

  • Отже, куди ми сьогодні вирушимо?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Словникова робота.

  • Що таке заповідник? Як ви розумієте це слово?

Заповідник — це територія або акваторія, яка зберігається в природному стані без втручання людини. Заповідники — зразки недоторканої дикої природи — називають природними лабораторіями. Це місце, яке оберігається законом і в якому є занесені до Червоної Книги тварини та рослини.

3

Повідомлення теми.

Сьогодні ми з вами вирушимо до Поліського заповідника, розташованого на території Житомирської області.

3. Віртуальна подорож заповідником

1

Розповідь учителя, яка супроводжується показом світлин (див. роздруківку “Мандрівка до Поліського заповідника”).

  • Розташування: Україна, Житомирська область, Коростенський район.
  • Площа: 20104 га.
  • Заснований: 12 листопада 1968 року.

Заповідник засновано з метою збереження типових природних комплексів Полісся, охорони реліктових та ендемічних рослин і тварин та відтворення і збагачення природних лісів Полісся.

Переважну частину лісів складають молоді сосняки. Крім лісових насаджень, у заповіднику є осокові болота з журавлиною, карликовими березами та соснами. Рідкісні й реліктові рослини, як-от дуб скельний, рододендрон жовтий (азалія), береза темнокора, плющ, цікаві й рідкісні папороті (страусове перо, аспленій, багатоніжка та ін.) трапляються також у лісництвах, що межують із заповідником.

Дуже цікава фауна Поліського заповідника. Тут є лосі, сарни, дикі свині, а також вовки, лисиці, зайці, вивірки, куниці, рисі. Тут постійно мешкає зграя вовків, за якою ведуться багаторічні спостереження. Є тетеруки, глухарі, рябчики, куріпки. Трапляються також колонії бобрів.

Науковці заповідника вже упродовж 20 років вивчають хижих птахів і ссавців. Центральним об’єктом такого моніторингу є вовк.

Заповідник є центром просвітницької роботи. Тут діє екологічна стежка, музей природи, музей побуту поліщуків, музей древлянських каменів та інші об’єкти, цікаві для гостей цього Древлянського краю.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Перегляд відео “Поліський заповідник — українська тайга”.

  • Що нового ви дізналися про Поліський заповідник?
  • Що зацікавило?
  • Які нові слова запам’ятали?
  • Чи хотілося б побувати в цьому заповіднику? Чому?

3

Вправа “Поміркуй і поясни” (підр. с. 63, завд. 8).

Розгляньте зображення пристроїв, якими користувалися дослідники й дослідниці Поліського зоопарку менше 50-ти років тому, аби зафіксувати зображення рослин і тварин. Чому ці пристрої зникли з нашого побуту? Обґрунтуйте свою думку.

Свою відповідь починайте так: “Я вважаю, що ці пристрої зникли, тому що …”.

4. Фізкультхвилинка

  • Якщо ти знаєш, що потрібно бережно ставитися до води — покрокуй на місці.
  • Якщо ти залишаєш берег річки/моря чистим — зроби нахили тулуба в різні боки.
  • Якщо ти не кидаєш у водойми пляшки, каміння, сміття — легенько підстрибни кілька разів.
  • Якщо ти не лякаєш тварин і пташок — тихенько поплескай у долоні.
  • Якщо ти вважаєш, що дбаєш про природу — обійми себе.
  • Якщо ти вважаєш, що кожен має дбати про природу — простягни руку сусіду/сусідці й потисни її.

5. Ознайомлення з Червоною книгою України

1

Проблемне запитання (підр. с. 63, завд. 6).

Прогулюючись парком із височенними багатовіковими соснами, Номул поцікавився, чи не водяться тут динозаври. Екскурсовод з усмішкою відповів, що ці тварини давно зникли з нашої планети. “Чому?” — поцікавилася Блискавка. Як ви відповіли б жевжичці?

2

Вплив людини на природу (зош. с. 28, завд. 1).

Розгляньте малюнки й позначте символом “” ситуації, у яких людина негативно впливає на природу.

3

Перегляд відео “Сторінками Червоної книги України”.

  • Що таке Червона книга?
  • Для чого люди її створили?
  • Як ви думаєте, чому її назвали Червоною?
  • Навіщо нам знати про Червону книгу, про рослини і тварин із неї?
  • Назви яких рослин і тварин, занесених до Червоної книги ви запам’ятали?

4

Вправа (зош. с. 28, завд. 3).

Наклейте біля підписів відповідні зображення рослин і тварин, занесених до Червоної книги України.

6. Створення колажу “Тварини Червоної книги”

 

Створення та презентація колажу (див. роздруківку “Колаж «Тварини Червоної книги»”).

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи. Роздайте аркуші формату А3 і розмальовки. Попросіть учнів створити сторінку Червоної книги і презентувати її. А для цього треба розмалювати, вирізати, наклеїти й підписати малюнок.

За бажання додайте свої розмальовки тварин, занесених до Червоної книги України.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Числовий кросворд

 

Розташуйте числа в порядку зростання. Запишіть вислів, що утворився (зош. с. 28, завд. 5).

  • Як ви розумієте цей вислів?

8. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви завершуєте урок?
  • Чи сподобалася вам наша мандрівка Поліським заповідником?

2

Вправа “Скринька” (див. роздруківку “Скринька”).

Запишіть на стікерах, що найбільше вам запам’яталося, що вразило під час уроку, чим ви хотіли б поділитися з друзями, про що розкажете вдома. Покладіть цей запис до скриньки.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Домашнє завдання

 

Під час відвідування Поліського заповідника друзі довідалися, що в Україні створено Червону книгу, яка містить перелік рослин і тварин, що зникають. Дізнайтеся, які представники рослинного та/або тваринного світу сьогодні на межі зникнення. Виготовте в класі свою Червону книгу (підр. с. 63, завд. 7).

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.

Домовтеся з учнями, хто яку інформацію готуватиме. Можна заздалегідь вибрати і створити список рослин і тварин, занесених до Червоної книги України. Діти можуть обрати об’єкти дослідження самостійно з цього списку, а можна і розподілити. Головне, щоб кількість об’єктів у списку збігалася з кількістю учнів у класі. Поясніть, як має бути оформлена інформація (див. роздруківку “Структура сторінки Червоної книги класу”).

Влаштуйте в класі презентацію робіт.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної