ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. На заправку

УРОК 21. Славетні українці Житомирщини.
Як мої сьогоднішні дії вплинуть на моє майбутнє?

Мета

  • поглибити знання дітей про видатних українців;
  • учити зіставляти вчинки людей, аргументувати свою думку;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати почуття гордості за українців, які прославили нашу країну, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими для дитини життєвими ситуаціями;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • зіставляє почуте з власним досвідом.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання — танок-руханка “Привіт, привіт”.

Виконайте руханку. Чи тільки так можна виконувати рухи, про які йдеться в пісні? Придумайте свій танок-руханку до пісні.

2

Вправа “Побажання”.

Кожного ранку ми бажаємо одне одному щось гарне і приємне. Пропоную вам зробити з кубиків конструктора “Лего” лабіринт і написати записочку з побажанням жевжикам. Пройдіть кожним лабіринтом і отримаєте купу побажань!

2. Вправа “Збери вірш”

 

Виконайте онлайн-вправу і прочитайте рядки з вірша Миколи Сингаївського.



  • Доберіть синоніми до слова Батьківщина.

Нам пощастило народитися й жити на чудовій родючій землі в незалежній державі Україні.

  • Чим славиться Україна?

3. Вправа “Анаграми”

 

Велич кожної країни залежить від людей, які в ній живуть. І особливо від тих, хто зробив значний внесок у розвиток її історії, культури, науки та спорту.

  • Прочитайте вислів (див. роздруківку “Анаграма”) і запам’ятайте його.
  • Як ви розумієте цей вислів?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Вправа “Асоціативний кущ”

 

Згадайте, яких славетних українців ви вже знаєте. Утворіть свій асоціативний “кущ” (див. роздруківку “Асоціативний кущ”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Повідомлення теми уроку

 

Пригадайте, якою областю ми подорожуємо. Чим славиться ця область?

Сьогодні на уроці ми дізнаємося багато нового й цікавого про житомирян, які прославили Україну в усьому світі і стали символами нашої держави.

6. Фізкультхвилинка “Розминка”

 

Зробимо невелику розминку, порухаємося під музику.

7. Робота над темою уроку

1

Розповідь учителя.

В історії кожної країни є люди, чиї імена з гордістю й повагою згадують співвітчизники. Є такі люди і в Україні. Їх називають славетними українцями. Ці люди з різних часів. Вони досягли успіху в різних галузях і зробили багато доброго для свого народу, тому їх довго пам’ятатимуть вдячні земляки.

  • Прочитайте імена таких людей зі своїх асоціативних кущів.
  • Хто з них уродженець вашого краю? Житомирщини?

2

Робота зі світлинами (підр. с. 66, завд. 7).

Розгляньте фото відомих українців, які народилися на Житомирщині.

  • Як ви гадаєте, що допомогло їм досягти успіху?
  • Що, на вашу думку, вони любили робили в дитинстві, як розвивали свої захоплення?
  • Чи траплялися перешкоди на шляху до успіху? Які саме? Як вони долали їх?

3

Перегляд відео “Паралімпійські ігри. Царук Юрій”.

Інформація для вчителя

Історія дворазового чемпіона ХІV літніх Паралімпійських ігор у Лондоні, легкоатлета Юрія Царука — це, з одного боку, історія звичайного українського юнака, з іншого — неабиякої людини, що все життя працює над собою.

“Уявляєте хлопця, який взагалі не міг ходити? А я був таким!”, — розповідає Юрій Царук, який у Лондоні став першим у бігу на 100 м, а на дистанції 200 м не лише переміг, а й встановив новий рекорд світу (25,89 с)! Парубок має ураження ніг — парапарез. Лікарі кажуть, що хвороба невиліковна. Та Юрко на це не зважає і навіть не шукає медичних способів подолання недуги. Він переконаний, що тут допоможе тільки спорт і наполеглива праця: завдяки тренуванням покращуються виконання та координація рухів. Людина розвивається і почувається повноправною в соціумі.

4

Перегляд відео “Сергій Корольов — українець, який відкрив людству шлях у космос“

  • Що ви дізналися про Сергія Корольова?
  • У якій галузі він прославив нашу країну?

5

Слухання пісні у виконанні Ніни Матвієнко

Колискова “Котику сіренький”

  • Чи сподобалась вам пісня? Чому?
  • Який настрій викликала пісня?

Інформація для вчителя

“Український соловейко” — так одного разу сказав про народну артистку Дмитро Гнатюк. Справді, голосу Ніни Митрофанівни Матвієнко може позаздрити кожен: ніжний, таємничий, магічний, але з нотками тужливості.

Артистка співає не вустами, а душею, серцем. Вона проживає кожну пісню, ніби вперше. Ніна Митрофанівна Мавієнко – це справжній символ українського народу. Кажуть, що кожна нація має свого пророка. І такий пророк у нас є, зі своїм неповторним голосом.

Співачка прославила Україну. Їй стоячи аплодували Польща, Чехія, Канада, США, інші країни.

6

Слухання оповідання Кузька Кузякіна (Дмитра Кузьменка) “Чим корова не собака”

Запитання за змістом. Вправа “6 «чому?»”

  • Чому такий заголовок? (Хлопчик умів малювати тільки собак.)
  • Чому хлопчик малював тільки собак? (Вони йому добре вдавалися.)
  • Чому добре вдавалися тільки собаки? (Іншого не пробував.)
  • Чому не пробував малювати інше? (Не любив малювати.)
  • Чому не любив малювати? (Любив грати у футбол.)
  • Чому любив грати у футбол? (Йому це добре вдавалося.)

Інформація для вчителя

Дмитро Кузьменко — сучасний дитячий письменник та ілюстратор. Народився 1984 року в Житомирі. Школу закінчив із золотою медаллю, а потім із червоним дипломом фізико-математичний факультет Житомирського університету, згодом — факультет журналістики у Львівському університеті. Закінчив художню школу. Займався плаванням, легкою атлетикою та велосипедним туризмом.

Працював редактором та ілюстратором у дитячих журналах “Пізнайко”, “Професор Крейд”. Автор багатьох дитячих книжок.

8. Доповнення “Асоціативного куща”

 

З’єднайте відповідні пари (див. роздруківку “З’єднай”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Допишіть прізвища українців, про яких ми з вами щойно дізналися, до асоціативного куща.

9. Творча робота

 

Поміркуйте, якими ви хочете бачити себе через рік, чого прагнете навчитися, які якості розвинути? Що для цього треба робити вже зараз?

Намалюйте плакат, який спонукатиме вас прямувати до своєї мети (див. підр. с. 66, завд. 8; зош. с. 29, завд. 3). За бажання прикрасьте наліпками.

10. Підсумок уроку

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Чи була цікавою сьогоднішня подорож? Чим?

2

Саморефлексія “Моя думка”.

  • Сьогодні на уроці я зрозумів/зрозуміла…
  • Я братиму приклад з…
  • У житті я хочу досягти…


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної