ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. На заправку

УРОК 22. Чи варто їсти незнайомі плоди?
Як мої сьогоднішні дії вплинуть на моє майбутнє?

Мета

  • формувати уявлення про різноманітність грибів у природі, їх значення й цінність для людей;
  • формувати уявлення про їстівні та отруйні гриби, уміння їх розрізняти;
  • розвивати вміння узагальнювати, висловлювати судження й перевіряти їх правильність;
  • вчити обережно поводитися та охороняти природу, висловлювати ставлення до вчинків інших людей у природі;
  • виховувати, прагнення не зашкодити власному здоров’ю, естетичний смак під час сприймання об’єктів природи.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • обчислює математичні вирази, розв’язує задачі.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання “Усміхніться”.

Візьміть цеглинки конструктора “Лего”. Усміхайтеся й піднімайте вгору цеглинки певних кольорів.

  • Усміхніться сонечку (цеглинка жовтого кольору).
  • Усміхніться небу (цеглинка синього/блакитного кольору).
  • Усміхніться травичці (цеглинка зеленого кольору).
  • Усміхніться горобині (цеглинка червоного кольору).
  • Усміхніться лисичці (цеглинка помаранчевого кольору).
  • Усміхніться водиці (цеглинка синього/блакитного кольору).
  • А тепер навколо себе оберніться і сусідові/сусідці усміхніться!

2

Вправа “Башточка настрою”.

Оберіть цеглинку, колір якої символізуватиме ваш настрій. Побудуймо башточку настрою.

  • Цеглинок якого кольору в нашій башточці найбільше? Про що це свідчить?
  • Чи є в нашій башточці цеглинки, які вказують на сумний настрій?
  • Надайте свої поради щодо того, як покращити настрій.

2. Повідомлення теми уроку

1

Передбачення теми.

Бачу нетерпіння у ваших очах. Куди ж ми помандруємо, про що нове дізнаємося, до кого завітаємо?

Тому, до кого ми сьогодні вирушимо в гості, лишень 150 млн. років.

Виховані люди, коли йдуть у гості, обов’язково несуть подарунок. Як вибрати доречний подарунок? Пропоную два варіанти відповіді, спробуйте оплесками визначити правильнішу:

  • для цього треба мати достатньо грошей;
  • знати все або дуже багато про самого господаря та його вподобання.

А щоб дізнатися, куди ми вирушимо і з ким познайомимося, пропоную вам виконати наступне завдання.

2

Вправа “Грибне судоку” (див. роздруківку “Грибне судоку”).

Накладіть картинки на порожні клітинки так, щоб малюнки не повторювалися ні по горизонталі, ні по вертикалі.

Методичні поради

Судоку — популярна японська головоломка. Головне завдання — так заповнити квадрат, щоб у його стовпчиках і рядочках кожне зображення траплялося лише один раз.

Цю вправу краще виконувати в парах, але за бажання можна і в групах. Приготуйте роздруківку поля і додаткові картинки. Дайте дітям 3-4 хвилини, щоб заповнити квадрат. Попросіть перевірити, як виконала завдання сусідня пара. Запитайте, чому не в усіх пар результати однакові? Від чого це залежить?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  • Чи зрозуміли ви, куди ми вирушаємо і про що говоритимемо?

3. Доповнення хмари слів “Гриби”

 

Доповніть хмару слів “Гриби”. Запишіть слова, факти, які ви вже знаєте про гриби (див. роздруківку “Хмара слів «Гриби»”).

Методичні поради

Роздрукуйте контур гриба на аркуші формату А3. Запропонуйте дітям називати слова, факти про гриби, які вони вже знають. Записуйте це маркером певного кольору. Залиште цей малюнок на дошці і поверніться до нього під час рефлексії.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Робота над темою уроку

1

Перегляд відео “Гриби — живі організми. Будова грибів”.

Перегляньте відео й занотуйте нові факти про гриби.

  • Які ознаки живих організмів мають гриби?
  • З яких частин складається шапинковий гриб? Покажіть на малюнку.
  • Яке значення мають гриби для людей?
  • Якими словами, фактами можемо доповнити нашу хмару слів?

2

Перегляд мультфільму про гриби.

У нашій країні росте близько 300 видів їстівних грибів, однак грибники збирають близько десяти. Багато їстівних та отруйних грибів дуже схожі між собою. Тому важливо їх знати і вміти розрізняти.

Запитання до дітей:

  • Які види грибів існують?
  • Що нового ви дізналися про гриби?
  • Чи збирали ви гриби? Які саме? Що потім з ними робили?

3

Таблиця слів (зош. с. 30, завд. 1).

  • Відшукайте і прочитайте в таблиці дев’ять назв грибів. Наведіть їх різними кольорами.
  • Які з них отруйні? Запишіть.

Інформація для вчителя

Бліда поганка — шапинка знизу біла, на ніжці знизу розірваний мішечок. Смертельно отруйний гриб!

5. Фізкультхвилинка “Пісня про гриби”

 

Послухаємо веселу пісеньку про гриби, поспіваємо і потанцюємо разом з ними.

6. Грибна математика

 

Задача.

Дівчинка зібрала 16 білих грибів і 9 маслюків. Хлопчик зібрав 7 білих грибів, а маслюків на 4 менше, ніж білих. Скільки грибів зібрали діти?

Складіть власну задачу про гриби. Цікаво, чи розв’яжуть її однокласники?

7. Правила збирання грибів

1

Розповідь учителя.

Як збирати гриби? Збирай тільки ті гриби, які добре знаєш. Адже серед них багато отруйних.

Щоб не пошкодити грибницю, зрізай гриби ножем. Можна обережно викрутити гриб із грибниці. Ямку, що утворилася, слід присипати листям.

Не можна збивати гриби. Не хочеш їх брати, залиш, вони знадобляться лісовим звірам і птахам.

Не збирай старих грибів — у них може міститися небезпечна для людей отрута.

Не можна збирати гриби біля шосейних доріг, промислових підприємств, у міських скверах. У цих грибах накопичуються шкідливі речовини, які викидають у повітря автомобілі та підприємства.

2

“Істинне — хибне” (зош. с. 30, завд. 2).

  • Пригадайте правила збирання грибів. Визначте, які твердження істинні, а які — хибні. Обведіть відповіді.

8. Вправа “Роз’єднай”

 

Всі ці рослини є отруйними і дуже небезпечними для людей (зош. с. 30, завд. 3).

  • Зафарбуйте різними кольорами слова — назви рослин. Прочитайте ці назви.
  • Складіть і запишіть речення з будь-яким із цих слів.

9. Робота з коміксом “Обережність не зашкодить”

 

Розгляньте комікс. Дізнайтеся, як знання врятували гномика (підр. с. 67).

Завантажте інтерактивну версію коміксу “Обережність не зашкодить!”

ЗАВАНТАЖИТИ КОМІКС
  • Яку книжку мама дала гномику? Яку інформацію він там знаходив?
  • Як гадаєте, що допомагало йому швидко знаходити інформацію про рослини?
  • Чи користувалися ви такою книжкою?
  • Чи надійною виявилась інформація в ній?
  • Чи варто довіряти написаному в цій книжці надалі? Чому?
  • Чи тільки в книжці можна знайти інформацію про рослини?
  • У яких ще джерелах можна знаходити інформацію? Чи варто їм довіряти? Чому?
  • Уявіть, що ви опинилися в лісі без книжки. У вас є лише смартфон. Що робитимете? Чи один варіант відповіді існує?
  • Розкажіть, чим незнайомі рослини та гриби можуть зашкодити вашому здоров’ю.

10. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що нового дізналися про гриби?
  • Чим можна доповнити хмару слів?

2

“Кошик вражень” (див. роздруківку “Кошик вражень”).

Тепер ми з вами багато знаємо про гриби. Пропоную заповнити кошик грибами. Запишіть на грибочку свої враження від сьогоднішнього уроку й покладіть у кошик. За бажання розфарбуйте свій грибочок.

  • Я сьогодні дізнався/дізналася…
  • Тепер я знаю…
  • Було цікаво…
  • Вдома я розкажу…
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної