ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. На заправку

УРОК 25. Підсумковий урок з теми “Між минулим і майбутнім”.
Перевір себе

Мета

  • узагальнити й систематизувати знання з теми;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина виявляє інтерес до подорожей Україною;
  • зіставляє прочитане з власним життєвим досвідом;
  • використовує відповідні емотикони для вираження своїх емоцій;
  • підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вправа “Скринька поганого настрою”.

Будь ласка, позбудьтеся поганого настрою на час уроків, звісно, якщо в когось така проблема є (маєте на це 10 секунд).

Отже, оскільки в нас залишилися тільки позитивні емоції, можемо розпочинати урок.

Методичні поради

Запропонуйте перед початком уроку згадати про “Скриньку поганого настрою”. Це — звичайнісінька коробочка, з написом. Запропонуйте учням:

  • Записати на аркуші паперу свою проблему. (Причина поганого настрою записується 2-6 словами впродовж 10 секунд.)
  • Вкинути проблему до скриньки.
  • Забути про неї на час уроку.
  • Повернути собі гарний настрій.

Нагадайте, що всі проблеми ви індивідуально з кожною дитиною спробуєте розв’язати після уроків.

2

Вправа “Мікрофон”.

Продовжте речення “Який/яка я сьогодні…” і розкажіть про себе. Наприклад, “Я сьогодні веселий, бо не спізнився до школи” або “Я сьогодні впевнена, що неодмінно дізнаюся щось нове”.

2. Повідомлення теми

1

Вправа “Прочитай” (див. роздруківку “Прочитай”).

Мандруючи містами України, жевжики замислились: яка наша країна — маленька чи велика? Уважно прочитайте довідку з інтернету. Дайте відповідь жевжикам.

  • Підкресліть у тексті географічні назви. Як вони записані?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Віднови”.

Пригадайте, куди мандрували жевжики цього місяця. Складіть маршрут їхньої подорожі. Поміркуйте, як зробити це швидко, зрозуміло й цікаво.

3

Актуалізація знань.

  • Що ви запам’ятали про місто Житомир? Про Дніпро, Кривий Ріг, Соледар?
  • Чи хотілося б вам побувати в інших містах України? У яких саме?

4

Повідомлення теми.

Жевжики з нетерпінням чекають продовження подорожі Україною. Але для того, щоб мандрувати далі, маємо пригадати наші подорожі впродовж місяця й узагальнити знання, які ми здобули.

3. Узагальнення й систематизація знань

1

Вправа “Факти та вигадки”.

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи. Запропонуйте кожній групі скласти список висловлювань за темою місяця, у якому будуть перемішані факти й вигадки. Обмежте дітей у часі — вони мають виконати завдання за 5–7 хвилин. По завершенню визначеного часу запропонуйте групам обмінятися списками. Кожна група (знову в межах визначеного часу — 3-4 хвилин) мусить визначити, які з висловлювань є істинними, а які — хибними. Групи презентують роботу, обґрунтовуючи свій вибір.

2

Розгадування кросворда (зош. с. 31, завд. 1).

Розгадайте кросворд і прочитайте ключове слово — назву професії людини, яка досліджує минуле.

3

Самооцінювання (зош. с. 31, завд. 2).

  • Хто такі археологи?
  • Що ви запам’ятали про археологів?
  • Про людей яких професії ми з вами ще говорили, подорожуючи машиною часу? Як вони пов’язані з минулим, із сучасним?

4

Завдання онлайн “Упізнай корисну копалину”.



  • Роздивіться світлини, пригадайте ознаки корисних копалин, визначте їх назви.
  • Люди, якої професії шукають корисні копалини?
  • А хто видобуває гірські породи?

5

Вправа “Цікаві перетворення”.

У казках часто трапляються різноманітні чарівні перетворення. У математиці теж можна здійснювати цікаві перетворення.

Поміркуйте і поясніть, як можна перетворити перше число на друге за один крок. Запишіть відповідні вирази.

80 ➠ 88
22 ➠ 33
75 ➠ 5
66 ➠ 46
40 ➠ 5
5 ➠ 35

  • За якими чарівними перетворення ми з вами спостерігали протягом місяця?
  • За допомогою якої “чарівної сили” виросли наші кристали?

4. Фізкультхвилинка “Україно, ми твоя надія”

 

Відпочинемо й порухаємося разом під музику.

5. Поповнення скриньки жевжиків

 

Ми з вами побували в Донецькій, Дніпропетровській та Житомирській областях. Щоразу жевжики поповнювали свою скарбничку чимось цінним. Пропоную додати до скриньки скарби, які допоможуть нам пригадати й розповісти про наші подорожі.

  • Якими “скарбами” можна поповнити скриню?

Методичні поради

“Скарби” — це слова, що асоціюються з місцями, де ми подорожували. До Донецької області на великій мапі (а діти у своїх робочих зошитах на маленьких мапах) можна записати “вугілля, Дружківський порцеляновий завод, Соледар”. До Дніпропетровської — “пектораль, курган Товста могила”, до Житомирської — “замок Радомисль, Поліський заповідник, Сергій Корольов” тощо. Дивлячись на таку мапу, діти зможуть пригадати не лише, де вони уявно побували, а ще й цікавинки цих місцевостей. Таку роботу можна проводити в кінці кожного місяця після вивчення певної теми, а можна й завершуючи подорож певною областю. Тоді на підсумковому уроці можна скористатися записами з мапи й поставити за ними запитання дітям.

6. Підсумок

1

Вправа “Поміркуй”.

Жевжики вирішили покласти до скриньки таке прислів’я:

Немає скарбів, дорожчих за знання.

  • Поміркуйте, чому так кажуть.
  • Чи погоджуєтеся ви з цим висловом?
  • Чому жевжики так зробили?
  • Що ви ще поклали б до скриньки скарбів?

2

Вправа “Закінчи речення” (див. роздруківку “Незакінчене речення”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної