ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Щасливий випадок

УРОК 4. Неймовірні археологічні знахідки.
Як шукати інформацію про минуле?

Мета

  • ознайомити дітей із професією археолога, рисами характеру потрібними для цієї професії;
  • ознайомити з неймовірними археологічними знахідками України;
  • дослідити, що можуть зробити люди, аби довідатися про минуле;
  • закріпити обчислювальні навички;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати інтерес до історії України, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • ділиться власними враженнями від побаченого, почутого;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • знає, що вивчає археологія, хто такий археолог;
  • розуміє, які інструменти потрібні археологу для роботи;
  • аналізує знахідку;
  • знає, що цікавого знайшли археологи в Україні.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • предмети для практичної роботи;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання “Я бажаю…”.

Сьогодні мені хочеться не тільки привітатися з вами, а й передати свої побажання.

Я бажаю здоров’я, радості, знань усім, хто ліворуч від мене
(діти повертаються ліворуч, піднімають руки вгору).
Я бажаю здоров’я, радості, знань усім, хто праворуч від мене
(діти повертаються праворуч, руки на грудях).
Я бажаю здоров’я, радості, знань усім, хто попереду від мене
(діти повертаються вперед, витягують руки вперед).
Я бажаю здоров’я, радості, знань усім людям, що живуть у моєму місті/селі
(діти піднімають руки вгору, махають ними).
Я бажаю здоров’я, щастя, злагоди всім людям України
(руки в сторони).
Я бажаю здоров’я, щастя й миру всім людям планети Земля
(долоні складають перед собою).

Методичні поради

Цю вправу можна провести біля парт, у колі, у рядах. Будьте зразком для учнів. Промовляючи бажання, показуйте їм рухи, які вони мають показувати. Зацікавте дітей, попросіть їх придумати свої побажання й рухи для них.

2

Гра “Мішечок уподобань” (див. роздруківку “Мішечок уподобань”).

Я принесла ось такий мішечок. Це — мішечок уподобань. У ньому дуже багато різних смайликів. Зараз ми передаватимемо мішечок одне одному. Кожен, у кого в руках буде мішечок, скаже, що йому подобається, а потім дістане з мішечка смайлик і домалює на ньому настрій, який зараз у нього.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2. Актуалізація знань

1

Вправа “Розшифруй” (див. роздруківку “Розшифруй”).

  • Прочитайте вислів за допомогою шифру. Поясніть, як ви його розумієте.
  • Чи згодні ви з висловом?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Поміркуй” (підр. с. 45, завд. 1).

  • Кого побачили жевжики на березі річки?
  • Як ви думаєте, що робили археологи?
  • Коли жевжики підійшли ближче до археологів, то побачили різні дбайливо складені предмети. “Навіщо вам ці речі?” — запитала Блискавка. Яку відповідь ви дали б на місці дослідників?
  • Про що ви запитали б археологів?

3. Віртуальна подорож розкопками

1

Робота із записом археолога (підр. с. 45, завд. 2).

Третьокласник Орест розповів, що його дідусь археолог показав йому свій щоденник. Прочитайте запис, який найбільше зацікавив хлопчика.

  • Чи були в цьому записі незрозумілі для вас слова?

Курган — земляний насип над давнім похованням. На території, де раніше жили скіфи, збереглося й досі багато курганів.

Експедиція — тривалий похід групи людей (переважно вчених) у визначене місце для його дослідження.

  • Хто такі скіфи? Прочитайте пояснення після завдання.
  • Як ви зрозуміли, що знайшли археологи в кургані Товста Могила?
  • З чого була зроблена пектораль?

2

Перегляд мультфільму “Це наше і це твоє. Неймовірні археологічні знахідки”.

Запитання після перегляду:

  • Про яку історичну знахідку ви довідалися?
  • Що зображено на пекторалі? Яка її вага?
  • Де зберігається пектораль?
  • Розкажіть, який факт про пектораль вас вразив найбільше?

3

Розповідь про унікальні знахідки в Україні (див. роздруківку “Унікальні знахідки в Україні”).

Українська земля зберігає багато чудес і таємниць.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Перегляд відео

Подивіться відео й коротко розкажіть про історичні знахідки, про які йдеться.

Відео “Унікальна знахідка на Волині”

Відео “Унікальна археологічна знахідка на кургані поблизу Дніпра”

4. Фізкультхвилинка

5. Практична робота

1

“Юні археологи”.

Археологічні розкопки проводять сьогодні в усіх куточках світу. Завдяки археологам ми знаємо, які знаряддя праці були в давнину, які прикраси носили жінки і навіть які міста були зруйновані з різних причин.

  • Чи хочете ви взяти участь у розкопках?

Сьогодні в нас є така можливість. Ми з вами побудемо в ролі справжніх археологів. Під час розкопок необхідно пам’ятати головне правило: працювати треба дуже обережно, бо речі старовинні й будь-який необережний рух може завдати їм шкоди, зруйнувати.

Методичні поради

Варіант 1. Підготуйте для кожної групи тару з піском, покладіть у пісок різні речі (монети, частини глиняного посуду, фарфорові скульптурки, камінці, намисто, фотоплівка…). Діти розкопують знахідку і розповідають все, що про неї знають.

Читати далі

  • Що ви знайшли?
  • Розгляньте малюнок. Що ви бачите?
  • Як ви думаєте, що давні люди хотіли нам розповісти?

2

“Лист у майбутнє”.

Завдяки таким малюнкам ми з вами можемо дізнатися про життя давніх людей.

  • А ви хотіли б залишити згадку про себе й написати лист у майбутнє?
  • Про що ви могли б розповісти людям майбутнього за допомогою малюнків?
  • Поміркуймо, на чому із запропонованого можна написати лист.
  • Чим можна доповнити таблицю?
  + -
Папір Можна писати ручкою, олівцями, фарбами Мнеться, рветься, зітліє, від води розмокає
Пісок   Сипучий
Глина В’язка, м’яка, пластична Може розбитися після висихання
Диск Містить багато інформації Може розбитися
Залежить від електрики, може зламатися, застаріти

Методичні поради

Заповніть разом з учнями таблицю на дошці. Пригадайте властивості паперу, піску та глини. Обговоріть й інші носії інформації. Порівняйте можливості диску, паперу і глини. Зробіть висновки, що навіть, якщо глиняна дощечка з малюнком і розіб’ється, її можна зібрати і зрозуміти, що було зображено. Навіть якщо якогось фрагменту не буде, все одно можна зрозуміти, що було зображено.

  • Якому предмету віддамо перевагу? Чому?
  • Що станеться з глиною через декілька днів?
  • Як ви думаєте, чи збережуться наші малюнки на глині на довгі часи?

Обпалена глина майже не руйнується в землі. Тому під час розкопок знаходять багато глиняного посуду, частіше — уламки (за якими розуміють, що то за предмет).

Пропоную вам зараз створити глиняний лист, щоб передати інформацію в майбутнє.

Методичні поради

Підготуйте заздалегідь шматочки розмоченої глини та одноразові пласкі тарілочки, дерев’яні зубочистки чи шпажки. Поясніть дітям, що вони мають рівномірно розтягнути глину по дну тарілочки, а потім шпажкою (зубочисткою) нанести свій малюнок. Після закінчення роботи, попросіть дітей помінятися глиняними листами. Нехай сусіди спробують прочитати лист і пояснити, яку інформацію автор хотів нам передати. Чи завжди така інформація зрозуміла? Чому?

Якщо ж немає можливості попрацювати з глиною, замініть її пластиліном.

6. Підсумок уроку

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте заняття?
  • Чи було вам цікаво побувати в ролі археологів?
  • Що нового відкрили сьогодні для себе?

2

Вправа “Рюкзак вражень” (див. роздруківку “Рюкзак вражень”).

Заповніть своїми враження про урок археологічний рюкзак.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної