ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Щасливий випадок

УРОК 5. Хто такі палеонтологи.
Що було, коли мене не було?

Мета

  • ознайомити дітей із професією палеонтолог, рисами характеру, які потрібні для цієї професії;
  • дослідити, що можуть зробити люди, аби довідатися про минуле;
  • ознайомити з доісторичними рослинами (папороттю);
  • закріплювати обчислювальні навички і вміння порівнювати предмети за висотою;
  • вчити виразно читати;
  • збагачувати активний словник дітей відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати інтерес до історичних знахідок минулого, до історії України, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • ділиться власними враженнями від побаченого, почутого;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • знає, що вивчає палеонтологія, хто такий палеонтолог;
  • обирає риси характеру, потрібні палеонтологу;
  • розуміє, як палеонтологи допомагають вивчати минуле;
  • виконує творчу роботу;
  • презентує результат творчої роботи.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • конструктор “Лего”;
  • приладдя для творчої роботи (див. підручник с. 47);

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання “Побажання” (“Криголами”).

Привітайтеся одне з одним і висловіть побажання так, щоб воно починалося на букви слова “здрастуйте”.

  • З – здоров’я, злагоди, затишку;
  • Д – добра, довіри, добросердя, дозвілля, допитливості;
  • Р – радості, розуму, рішучості, рівноваги;
  • А – активності, артистичності, адекватності, авторитету;
  • С – сміливості, самоповаги, свободи;
  • Т – таланту, творчості, толерантності;
  • У – успіху, удачі, уваги, уяви;
  • Й – йогурту, щоб було смачно;
  • Т – терпіння, тями;
  • Е – енергії, елегантності, економії.

Методичні поради

Наголосіть, що побажання не мають повторюватися. Якщо не знаєш побажання на цю букву — можна перейти до наступної. Побажання можуть бути гумористичними, але не образливими.

2

Психогімнастика.

Заплющіть очі. Пригадайте щось приємне. Усміхніться. Передайте свій гарний настрій сусіду/сусідці ліворуч і сусіду/сусідці праворуч. Усе гаразд!

2. Актуалізація знань

 

Гра “Так, ні”.

Візьміть у руки одну цеглинку “Лего” кольору, який вам сьогодні до вподоби. Зараз перевіримо, які ви уважні. Я говоритиму твердження, а ви уважно слухайте і давайте відповідь. Якщо ви згодні з твердженням, яке я скажу, підкиньте цеглинку вгору і впіймайте її. Якщо ж не згодні, то заховайте руки разом із цеглинкою за спиною. І дайте правильну відповідь.

  • Сьогодні середа.
  • Пора року — осінь.
  • Місяць — вересень.
  • Восени на деревах з’являються зелені листочки.
  • Восени цвіте верес.
  • Птахи відлітають у теплі краї.
  • Голуби уже відлетіли.
  • Лебеді готуються до відльоту.
  • Вовк залягає у сплячку.
  • Ведмідь веде активний спосіб життя взимку.
  • Про минуле можна дізнатися з книжок.
  • Археологи пишуть книжки.
  • Письменники ведуть археологічні розкопки.

3. Повідомлення теми уроку

1

Вправа “Входження в картину” (див. роздруківку “Входження в картину”).

  • Розгляньте уважно картину. Що на ній зображено?
  • Де і коли відбуваються ці події? Чому ви так вважаєте?
  • Що ви відчуваєте, коли дивитеся на цю картину?
  • Що вас дивує?
  • Якби на цій картині були ви, де вам хотілося б опинитися? Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Передбачення”.

  • Як ви думаєте, що жевжики запропонують нам сьогодні досліджувати?
  • Чи знаєте ви, як називається людина, яка досліджує доісторичні організми?

3

Вправа “Розгадай” (див. роздруківку “Розгадай”).

Ми далі подорожуватимемо в часі й дізнаємося про життя доісторичних організмів (рослин і тварин). Розшифруйте напис і дізнайтеся, люди якої професії допоможуть нам у цьому.

  • Чи чули ви таке слово? Може хтось із вас знає, хто такі палеонтологи?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Знайомство з професією палеонтолог

1

Розповідь учителя.

Палеонтолог — науковець, який вивчає викопні рештки рослин і тварин давнього минулого. Він також досліджує скам’янілі сліди тварин, відкинуті оболонки й інші свідчення їхнього існування.

Палеонтологія — наука, яка вивчає вимерлі організми, намагається за знайденими рештками реконструювати їхні зовнішній вигляд, біологічні особливості, способи живлення, розмноження й таке інше.

  • Як ви думаєте, які інструменти потрібні палеонтологу для роботи (див. роздруківку “Інструмети палеонтолога”)? Обґрунтуйте свою думку.
  • Якими інструментами ви доповнили б перший малюнок? Чому?
  • Про яке минуле ми можемо дізнатися від палеонтолога?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Обери” (див. роздруківку “Хмара слів”).

Серед запропонованих характеристик людини оберіть ті, які потрібні палеонтологу, і запишіть їх у “хмаринку”.

  • Чи можна доповнити цей список?
  • Які з цих рис притаманні вам?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Вправа “Поміркуй і поясни” (підр. с. 46, завд. 5).

У грудні 2018 року гірник Ярослав Бахеров передав до історичного музею міста Дніпра свої знахідки, видобуті на глибині 250 – 300 метрів. На гірській породі, якій понад 300 мільйонів років, збереглися відбитки доісторичних рослин і тварин. Знахідці дуже зраділи палеонтологи. Як ти гадаєш, чому?

5. Фізкультхвилинка

6. Вправа “Діаграма Венна”

 

Ми з вами дізналися, хто такі палеонтологи і хто такі археологи. У людей цих професій багато спільного, але й є відмінності. Давайте з’ясуємо це й заповнимо круги.

Спочатку жовту частину — перетин цих кіл. Туди ми запишемо спільні ознаки цих професій. Що ж спільного в археолога і палеонтолога? (Вивчають минуле, розширюють наші знання тощо.)

Тепер заповнимо червоне коло. Запишемо те, що стосується тільки палеонтологів. (Вивчають тваринні і рослинні скам’янілості, відтворюють за останками зовнішній вигляд тварин, рослин, від них ми дізналися про динозаврів тощо.)

Заповнимо зелене коло. Туди запишемо те, що стосується тільки археологів. (Вивчають культуру, побут, споруди, будівлі, спосіб життя людей у минулому тощо.)

Методичні поради

Діаграма Ейлера-Венна використовується для протиставлення ідей або для того, щоб показати, як вони збігаються.

Якщо ви працюєте з кругами вперше, то виконайте цю вправу колективно. Накресліть круги на дошці, дітям роздайте картки з кругами (далі діти можуть їх креслити у звичайному зошиті). Підпишіть кожний круг. Записуйте спочатку спільне у перетині двох кругів, а тоді особливості, характерні тільки для кожного із записаних об’єктів. Після заповнення діаграми проаналізуйте записане, звертаючи увагу на те, що хотіли показати — протиставлення чи збіг.

7. Юні палеонтологи

1

Вправа “Як дізнатися про минуле” (підр. с. 46, завд. 6).

Орест і Маргарита зацікавилися рослинами і тваринами, які були поширені на Землі мільйони років тому. Діти вирішили дізнатися про них більше. Прочитайте, що вони зробили. Запропонуйте свої варіанти.

2

Вправа “Рослинна математика”

У ті найдавніші часи величезні площі Землі вкривали болота. Всюди було волого й тепло — справжнісінький рай для рослин. Проте давній ліс вас дуже здивував би: у ньому ви відчули б себе маленькими комахами. Як ви думаєте, чому?

  • Уявіть собі березу. Яка вона заввишки? Її висота може становити 15 м. Висота верби — на 5 м більша. Клен на 10 м вищий за вербу. А ось дольодовикове дерево вище за клен на стільки ж, скільки має у висоті береза. Скільки метрів заввишки було дольодовикове дерево?
  • Порівняйте свій зріст і висоту дерев.
  • Чи справді ви відчували б себе комашками в такому лісі?

Методичні поради

Для цієї вправи можна заздалегідь виміряти зріст учнів і надати їм інформацію. А можна це зробити і під час уроку. Хто впорався з обчисленнями, підходить до класного ростоміру і з допомогою вчителя виміряє свій зріст.

3

Робота з деформованим текстом (див. роздруківку “Деформований текст”).

Прочитайте текст. Будьте уважними: деякі речення записані незвичайним способом.

  • Про які рослини ви прочитали?
  • Що дізналися про папороті?
  • Які факти вас здивували? Які — зацікавили?
  • Чи хотілося б вам дізнатися щось іще про папороті?
  • Розгляньте світлини. Чи підтверджують вони зміст тексту? Доведіть свою думку.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Творча робота

 

Варіант 1. “Зліпки сучасних рослин” (підр. с. 47, завд. 8).

Спробуйте зробити зліпки сучасних рослин. Можливо, вони допоможуть палеонтологам майбутнього.

(Виконання завдання за алгоритмом, поданим у підручнику.)

 

Варіант 2. “Доісторична рослина”.

Складіть із цеглинок конструктора “Лего” доісторичну рослину. Під час презентації поясніть, чому вона саме така.

Методичні поради

Для виконання завдання діти об’єднуються у групи.

Якщо діти виконують варіант 1, то мають розподілити між собою завдання. Обов’язково допоможіть зробити гіпсовий розчин і проінструктуйте, як з ним працювати. Готова робота має висохнути і тільки тоді можна її презентувати.

Якщо діти виконують варіант 2, мають поміркувати, яку рослину вони хочуть скласти. Зверніть увагу, що діти можуть придумати назву рослини і якісь цікавинки про неї.

9. Підсумок уроку

1

Робота з лінійкою “Машина часу” (див. роздруківку “Машина часу”).

  • Поміркуйте, куди прикріпити папороть на нашій лінійці “Машина часу”.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • До якої ери сьогодні подорожували?
  • Чи цікавою була подорож?
  • Чи захотілося комусь із вас стати палеонтологом? Чому?


У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної