ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Щасливий випадок

УРОК 6. Подорож в еру динозаврів.
Що було, коли мене не було?

Мета

  • дослідити, що можуть зробити люди, аби довідатися про минуле;
  • ознайомити з ерою динозаврів;
  • вчити розрізняти динозаврів за їх описом;
  • вчити виразно читати;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати інтерес до історичних знахідок минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • ділиться власними враженнями від побаченого, почутого;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • знає, що вивчає палеонтологія, хто такий палеонтолог;
  • розуміє, як палеонтологи допомагають вивчати минуле;
  • за описом розрізняє динозаврів;
  • виконує творчу роботу;
  • презентує результат творчої діяльності.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання.

Доброго дня вам, любі малята!
Хлопчики милі мої і дівчатка!
Щирою усмішкою я вас вітаю,
Гарного настрою на весь день бажаю!

Передайте одне одному іграшку-сердечко і скажіть коротке побажання своєму сусідові / своїй сусідці.

2

Гра “Диво єдності”.

Усі ви різні та водночас схожі між собою бажанням подорожувати. Пропоную в цьому переконатися.

  • Махніть правою рукою ті, хто побував улітку в таборі.
  • Підстрибніть ті, хто відвідав Одесу.
  • Плесніть у долоні ті, хто їздив до рідних в іншу область (село, місто тощо).
  • Нехай присяде той, хто мріє наступного року поїхати в мандрівку.

2. Повідомлення теми уроку

1

Вправа “Пригадай”.

  • Що за слово заховалося за листочком? Як ви здогадалися?
  • Хто такі палеонтологи?
  • Як вони допомагають нам дізнатися про минуле?
  • Про що ми дізналися від палеонтологів на минулому уроці?

2

Робота в групах “Збери пазли” (див. роздруківку “Збери пазли”).

А для того, щоб дізнатися, що ж нового й цікавого нам розкажуть сьогодні палеонтологи, треба попрацювати в командах, зібрати пазли й здогадатися, про що піде мова на уроці.

Методичні поради

Підготуйте заздалегідь пазли. Для цього розріжте картинки, покладіть у конверти. Діти із задоволенням складатимуть пазли і здогадаються, про що піде мова на уроці.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  • Що спільного на цих картинках?
  • Що ви знаєте про динозаврів?
  • Чому саме палеонтологи можуть розповісти нам про цих тварин?

3

Повідомлення теми уроку.

Сьогодні ми продовжимо подорож у часі. Помандруємо в еру динозаврів. Дізнаємося, які динозаври існували, побудемо в ролі палеонтологів, спробуємо за рештками здогадатися, де який динозавр, і зробити реконструкцію цих тварин.

3. Уявна подорож в еру динозаврів

1

Вправа “Поміркуй” (зош. с. 20, завд. 2).

  • Як ви гадаєте, чи жили динозаври поряд із людьми? Запишіть свої міркування.

2

Перегляд відео “Чи жили динозаври разом із людьми?”.

  • Чи отримали ви відповідь на запитання?
  • Що нового ви дізналися про динозаврів?
  • Які факти здивували?

3

Вправа “Вірю — не вірю”.

Палеонтологи висувають різноманітні гіпотези, які під час розкопок або підтверджуються, або ні. Пропоную вам зараз послухати деякі факти і за допомогою цеглинок показати, яким фактам ви вірите, а яким — ні.

Зелена цеглинка — вірю, червона — не вірю.

Чи вірите ви, що …

  • з латини слово “dinosaur” перекладається як “жахливий ящур”. (+)
  • незважаючи на значні розміри, мозок більшості динозаврів був завбільшки з волоський горіх або м’ячик для гольфу. (+)
  • більшість динозаврів були хижаками і потребували значної кількості тваринної їжі. (-)
  • найближчі родичі динозаврів із нині живих істот — не ящірки й крокодили, а птахи. Наприклад, свійські кури (+)
  • багато травоїдних динозаврів ковтали каміння, щоб поліпшити процес травлення. (+)

4

Вправа “Будь уважним” (підр. с. 46, завд. 7).

  • Виявіть закономірність і усно продовжте ряд.

5

“Динозаврова математика”.

Завдання 1 (зош. с. 20, завд. 3).

Розв’яжіть вирази й зафарбуйте зображення відповідними кольорами.

Завдання 2.

Колись на Землі панували динозаври — вражаючі на вигляд ящери. Один із них — диплодок. Розв’яжіть задачу і дізнайтеся довжину диплокока.

Довжина сучасного блакитного кита — 33 м. Довжина диплокока на 3 м більша за довжину кита. Яка довжина диплокока? На скільки метрів довжина диплодока більша за твій зріст?

6

Робота за сюжетною картиною “Мандрівка в еру динозаврів”.

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
  • Пориньте в еру динозаврів, розглядаючи картину.
  • Роздивіться картину уважніше, і знайдіть те, що приховав у ній художник.
  • Хто там у кущах, за пальмами? Пригадайте, чи всі динозаври були величезними, і уявіть, де вони могли жити. Як ви гадаєте, чи дружили менші ящери з велетнями, які ховаються в заростях гігантської папороті?
  • А які давні тварини були пращурами птахів? Чим вони нагадують сучасних пернатих? Чим відрізняються?
  • Тепер зазирнімо в озеро. Які тварини жили у водоймах у ті прадавні часи? Чи зручно було довгошиїм велетням плезіозаврам на суходолі? Чому їм заважали шиї? Чи могли вони вийти на сушу?
  • Уявіть собі стадо велетенських ящерів у наших сучасних озерах і морях. Чи могли б вони тут жити? Чому?
  • Чи доводилося вам бачити колись на власні очі викопні рештки прадавніх організмів? Де саме?
  • Як гадаєте, чи дожив хоч якийсь із динозаврів до наших днів? Чому?
  • Поміркуйте, які міфічні істоти з’явилися в казках і легендах завдяки динозаврам.

4. Фізкультхвилинка

5. “Юні палеонтологи”

1

Виразне читання вірша М. Морозенко “Динозаври” (див. роздруківку “Вірш про динозаврів”).

  • Про яких динозаврів йдеться у вірші?
  • Які особливості в кожного з динозаврів?
  • Хто з цих динозаврів був хижаком? А хто — рослиноїдною твариною?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Маленькі дослідники” (див. роздруківку “Маленькі дослідники”).

Навіть за такими рештками палеонтологи можуть зрозуміти, якими були і як жили давні тварини. Поєднайте тварин з їхніми скам’янілостями.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Вправа “Добре — погано”.

Ми говоримо сьогодні про динозаврів. Поміркуймо, добре чи погано, що динозаври жили на Землі.

Методичні поради

Для цієї вправа об’єднайте клас у дві команди (по рядах, дівчатка-хлопчики). Одна з команд доводитиме, що динозаври — це добре. Інша — навпаки. Свої міркування команди висловлюють по черзі. Наголосіть, що повторюватися не можна. Виграє та команда, після твердження якої інша не змогла сказати нічого. Наприклад: Добре, що динозаври жили на суходолі. — Погано, що вони жили давно і ми не зможемо їх побачити зараз.

6. Творча робота

 

Варіант 1. Ліплення динозаврів із пластиліну за відеоінструкцією або за схемою.

Відеоінструкція ліплення трицератопса

Схема ліплення динозаврів

 

Варіант 2. Комбінована робота: малювання й аплікація.

Методичні поради

Для виконання роботи попросіть дітей заздалегідь зробити тло. Вони мають розфарбувати аркуш аквареллю або гуашевими фарбами (смугами) і дати можливість їм добре висохнути. Приготуйте роздруківки “Контури динозаврів” — різних динозаврів у чорному кольорі. Або попросіть дітей це зробити. Після того, як фарба висохне, діти вирізають вибраного динозавра і наклеюють на аркуш. Якщо вибрати декілька динозаврів — вийде композиція. Попросіть дітей підписати своїх динозаврів. Влаштуйте виставку. Дайте можливість переглянути та обговорити роботи.

 

Варіант 3. Комбінована робота: повітряні кульки й аплікація.

Методичні поради

Для виконання цієї роботи потрібні повітряні кульки і двосторонній кольоровий папір. Треба надути кульку. З паперу вирізати деталі динозавра та обережно приклеїти їх за допомогою двостороннього скотчу. Попросіть дітей розповісти про динозаврів, яких вони зробили.

7. Підсумок уроку

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте заняття?
  • До якої ери ми сьогодні мандрували?
  • Чи було вам цікаво подорожувати?

2

Вправа “Долоньки” (див. роздруківку “Долоньки”).

Запишіть на кожному пальчику відповіді на запитання:

  • Великий палець — Мій настрій.
  • Вказівний — Що цікавого я вивчив/вивчила сьогодні?
  • Середній — Що було важко? Які були труднощі?
  • Безіменний — Що сподобалося сьогодні?
  • Мізинець — Що я хочу ще вивчити? Що  мені було цікаво?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Домашнє завдання

 

Уявіть, що ваш домашній улюбленець — динозавр. Намалюйте його і напишіть маленьку розповідь про нього.

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.



У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної